„To je těžká slabota, vzpoura se v russku vždy trestala terorem.“ Tak vidí senátorka Miroslava Němcová (ODS) pondělní prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina. To se týkalo víkendové vzpoury skupiny wagnerovců, kterou rozpoutal její šéf Jevgenij Prigožin.
Putin na úvod svého prohlášení uvedl, že ozbrojené povstání by bylo potlačeno tak jako tak. Vzpoura podle něj „byla odsouzena k neúspěchu“ a země z této revolty vzešla „sjednocená“. Členové ruské armády podle něj následovali jeho rozkazy, díky čemuž se předešlo krveprolití.
„Jakékoli vydírání či způsob, jak vnést do Ruska zmatek, je odsouzeno k neúspěchu,“ dodal ruský prezident s tím, že organizátoři vzpoury to pochopili. Wagnerovci nyní mají podle něj na výběr. Mohou podepsat kontrakt s ruským ministerstvem obrany a vstoupit do armády, nebo odjet do Běloruska.
Podle Němcové je ale Putinovo řešení na ruské poměry mírné. „Putin: ‚Aktéři vzpoury budou potrestáni. Wagnerovci si mohou vybrat – podepsat kontrakt s ruským min. obrany, nebo odjet do Běloruska.‘ To je těžká slabota, vzpoura se v russku vždy trestala terorem. Putin je zjevně hluboce otřesen. To už je mohl klidně nechat klečet na hrachu,“ napsala k prohlášení senátorka.
Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin v pátek oznámil, že zahajuje tažení s cílem odstranit velení ruské armády. Akce byla namířená zejména proti Šojguovi a Gerasimovovi. Wagnerovci pak v sobotu směřovali na Moskvu, vzpoura ale ještě tentýž den skončila na základě mlhavé dohody mezi Prigožinem a Kremlem, kterou zprostředkoval běloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Právě Prigožin by se měl podle této dohody nacházet nyní v Bělorusku, jeho osud je ale nejasný. Podle běloruské skupiny Hajun, která monitoruje pohyby ruských sil, mělo Prigožinovo letadlo v úterý ráno přistát u Minsku.