Středeční tisková konference prezentovala české veřejnosti řadu témat, která přišla na přetřes na jednání vlády. Jako první se ujal slova premiér Petr Fiala (ODS), který hovořil o strategicky důležitých projektech, o nichž informuje i deník FORUM 24. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala o podpisu klíčové smlouvy na nákup 246 obrněnců pro českou armádu a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) prezentoval velmi dynamicky a s vtipem opatření na zmírnění lékové krize. Vystoupil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který mluvil o českém postoji k tzv. Istanbulské úmluvě a o připravované reformě státních zastupitelství.
V úvodu promluvil premiér Fiala o nastavení druhé fáze projektu Česko ve formě. Popisoval zejména, že jeho součástí je rozsáhlý investiční program, který má vést během následujících 10 let k výstavbě důležitých projektů, a to s větším zapojením soukromých investorů. Jmenoval projekty jaderné energetiky, vysokorychlostní železniční tratě, těžbu lithia, gigafactory, projekty pro vzdělávání a výzkum i na výrobu čipů. Na světlo světa jim pomoci také zjednodušení právního rámce a spadat bude pod mezirezortní vládní Výbor pro strategické investice.
Ministryně obrany Černochová především informovala o podepsání smlouvy na nákup 246 bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliard korun, která má mezi lety 2026-2030 dodat České republice švédský koncern BAE Systems. Nejméně 40 % objemu zakázky musí přitom realizovat čeští dodavatelé, zdůraznila Černochová s tím, že byla zároveň vládou zmocněna k jednání s Německem o společném nákupu tanku Leopard 2A8. Obě zbraně mají pomoci české armádě vlastnit obrněnou brigádu s moderním vybavením, protože stávající bezpečnostní situace, zejména konflikt na Ukrajině, ji staví před zcela nové výzvy.
Ministr zdravotnictví Válek hovořil zejména o lékové krizi, kterou má pomoci vyřešit větší zapojení Evropské lékové agentury do zajišťování důležitých medikamentů pro celoevropský trh. Vysvětlil také, že samostatné dodávky pouze pro jednu zemi, jsou neefektivní, neboť by vedly k medicínskému turismu vzhledem k tomu, že Evropská unie poskytuje jeden celoevropský trh. Otázku nízké ceny léků u nás pak odmítl s poukazem že nedostatek léků je globální, a řeší ho i bohaté státy, jako je Švýcarsko, či USA, pro které by jistě neznamenalo problém za léky platit víc než Česká republika.
Naopak velmi tvrdě se ministr i vláda rozhodli řešit omezené případy nepovoleného reexportu léků, které nejsou zavedeny do evidenčního systému, nebo z něj záhadně mizí, a to někdy i ve velkém množství, i desítek tisíc kusů, jak Válek zmínil. Za podobnou praktiku bude nyní hrozit desetinásobně větší sankce, tedy až 20 milionů korun, nebo v krajních případech i zákaz činnosti.
Válek si počínal během svých vystoupení velmi dynamicky a všechny přítomné pobavil svým vysvětlením nemožnosti přenášení různých prvků zahraničních zdravotnických systémů bez ohledu na zdravotnický systém naší země. Fakt, že nelze vyzobávat drobky z jednotlivých zemí, totiž podle něj pejsek s kočičkou, když se pokoušeli péct dort, již experimentálně prokázali. Zmínil také různá opatření, která umožnila mimořádné dodávky antibiotik, jež Česká republika již získala; i to, že cílem výše zmíněných opatření je zvýšit odolnost českého trhu proti výpadkům dodávek, které některé jiné země zasáhly ještě mnohem hůř.
Na tiskové konferenci vystoupil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který upozornil, že Česká republika se prozatím staví zdrženlivě k přijetí tzv. Istanbulské úmluvy jako celoevropského přístupu; zdrží se hlasování o tomto návrhu, dokud zmíněnou smlouvu přijatou Radou Evropy, nikoli Evropskou unií, jak upozornil, neprojedná přímo česká vláda.
Blažek hovořil také o změnách v legislativě ovlivňujících délku působení a odvolatelnost vysoce postavených státních zástupců. Ti by měli mít nyní funkční období stanoveno na sedm let a zákon má upravit také jejich případné odvolání.