Írán nabízí tisíce dolarů šíitským žoldákům z Afghánistánu a Pákistánu, kteří se připojí k bojům v Sýrii na straně vládních jednotek prezidenta Bašára Asada. Podle šíitských představitelů v Kábulu verbování nových rekrutů koordinuje íránská ambasáda v afghánské metropoli. Každý měsíc dává víza stovkám šíitských mužů, kteří chtějí bojovat. Nábor se uskutečňuje i v sousedním Pákistánu, kde je každému bojovníkovi nabídnuto 3000 dolarů (přes 70 000 Kč), uvedl britský list The Times.
Podle některých analytiků bojuje nyní na straně Asadova režimu již na 5000 Afghánců a Pákistánců. Snaží se zvýšit morálku vládních vojsk, jež od začátku roku utrpěla sérii porážek, při kterých režim přišel o významná území. Írán poskytuje Damašku nejvíce zbraní, bojovníků a financí.
Náboráři se v Afghánistánu zaměřují hlavně na komunitu Hazárů, šíitskou menšinu, která čelí dlouhodobému pronásledování. „Nezaměstnanost je hlavním motivem, vedle náboženských důvodů,“ uvedl jeden ze šíitských vůdců v Kábulu.
V Íránu žijí nelegálně asi dva miliony Afghánců – někteří z rekrutů byli údajně k účasti v bojích dotlačeni, pohrozili jim deportací, jestliže do Sýrie neodjedou. Velitelé syrských povstalců tvrdí, že se jejich zajatci či oběťmi bojů stává čím dál tím více afghánských či pákistánských bojovníků. Někteří z nich, zadržení v květnu na jihu Sýrie, říkají, že byli součástí jednotky tvořené 600 Afghánci.
Íránská média informovala o prvních pohřbech těchto nováčků na konci roku 2014. Od té doby jich prý v Sýrii podle rebelů významně přibylo. „Za poslední čtyři měsíce jsme potkávali 80 procent milic tvořených zahraničními bojovníky a jen 20 procent syrských vojáků,“ uvedl mluvčí rebelů z jihu země.
Během květnové ofenzivy severně od Dará čelili povstalci podle svých velitelů většinou jen Afgháncům. „Zadrželi jsme devět Afghánců a viděli jsme mnoho mrtvých těl, poznali jsme jejich tváře. Říkali, že dostali 5000 dolarů (asi 120 000 Kč), aby šli bojovat. Pocházejí z Teheránu. Prý jim řekli, že buď odjedou bojovat, nebo je pošlou zpátky do Afghánistánu. Neměli žádný pořádný výcvik. Byli prostě poslaní na smrt,“ uvedli velitelé.
Na videozáznamu, který nedávno zveřejnili syrští rebelové z Idlibu, jsou vidět čtyři vězni s jasnými rysy šíitských Hazárů z Afghánistánu. Jeden mladistvý mluvící afghánským jazykem darí říká, že se dobrovolně přihlásil na obranu šíitské svatyně v Damašku, která je zasvěcena vnučce proroka Mohameda a pro šíity je klíčovým místem. „Chceme, aby nás Bašár Asad vyměnil za jiné zajatce. Prosím, vyměňte nás,“ dodává na kameru.
Jiný videozáznam pořízený povstalci, který se objevil v tureckých médiích, zase ukazuje bojovníky v syrských armádních uniformách, kteří poslouchají afghánskou hudbu a mluví paštským jazykem, který je hlavním v Afghánistánu. Rovněž tancují tance typické pro jižní Afghánistán.
V Kábulu se podle hazárských zdrojů nejvíce rekrutuje v šíitských madrasách, v komunitních centrech či na univerzitě financované Íránem. Nábor probíhá například i ve městě Herát poblíž íránské hranice.
Íránská vláda se rovněž snaží afghánské šíity nenápadně pobízet k tomu, aby odešli bojovat. Íránská televizní stanice napojená na Revoluční gardy například vysílala pořad, ve kterém ukazovala afghánské bojovníky v Sýrii. Vychvalovala přitom jednoho z velitelů pocházejících z Afghánistánu, který byl údajně zabit na začátku letošního roku na jihu Sýrie.
Jeden liberální íránský deník zase uvedl, že íránský parlament uvažuje o změně zákona, aby právo na občanství získali i cizinci, kteří chtějí bojovat v Sýrii.
Analytici varovali, že čím dál tím větší zapojení náboženských bojovníků z celého regionu do konfliktu v Sýrii s sebou přináší velké nebezpečí. „Oblast má již nyní dlouholeté problémy se sektářstvím, za podpory Íránu tak vzniká ještě větší krize,“ říká Toby Dodge, odborník na Blízký východ z Londýnské ekonomické školy (LSE).
Podle Phillipa Smythe z univerzity v Marylandu je nábor v Afghánistánu a Pákistánu vzkazem íránskému nepříteli v regionu – Saúdské Arábii. „Neplyne z toho nic dobrého,“ uvedl. „Rekruti často získávají výcvik, mají bojové zkušenosti a mohou se vracet zpět, což v tomto regionu způsobí další problémy,“ dodal.