Proč si Slováci nenechají českými „odborníky“ poradit, vzkázal v nadsázce na sociální síti bývalý ministr životního prostředí a dlouholetý člen občanských demokratů Pavel Drobil. Reagoval tak na tvrzení slovenských ekonomů, podle kterých u našich východních sousedů výhody členství v eurozóně jednoznačně převažují. Drobil, který nyní podniká v průmyslu, se dlouhodobě netají názorem, že by Česká republika měla přijmout euro.
„Ti Slováci jsou fakt divní! Proč si nenechají českými ‚odborníky‘ typu pana Kovandy (ekonom Lukáš Kovanda, pozn. red.) a nebo polovinou české politické scény, speciálně tou, která je expertem na nikým nevyžádané rady, vysvětlit, jak jim euro nepomáhá, jak je zbavilo suverenity, bla bla bla?“ glosoval na sociální síti X exministr Pavel Drobil.
Svým příspěvkem komentoval slova ekonomů a dalších expertů ze Slovenska. Ti se shodují, že přijetí společné evropské měny zemi pomohlo. Například podle Mateje Horňáka ze Slovenské spořitelny bylo klíčovou výhodou odstranění transakčních nákladů na výměnu slovenských korun a zároveň i zánik velké části kurzového rizika.
„Toto mělo pozitivní vliv na příliv zahraničních investic, vnímání Slovenska v očích zahraničních investorů, ale zároveň podpořilo i obchod se zeměmi eurozóny v případě malých a středních podniků,“ konstatoval pro Novinky.cz Horňák. Zároveň upozornil, že Slovensko získalo i lepší ratingy a zlevnilo se i financování státního dluhu. V očích investorů se stalo méně rizikovou zemí, čímž se cenové rozdíly vůči německým dluhopisům zúžily.
Horňák pak připomněl i dřívější analýzu Národní banky Slovenska, podle níž v letech 2009 až 2013 rostla ekonomická výkonnost a produktivita našich východních sousedů více, než pokud by euro nepřijali.
Podle generálního tajemníka Republikové unie zaměstnavatelů na Slovensku Martina Hoštáka euro na Slovensku výrazně zjednodušilo obchodní transakce pro firmy, které mohou provádět platby a obchodovat bez nutnosti konverze měn. Slovenské firmy tak mají nižší náklady spojené s kurzovými riziky a transakčními poplatky. „Přijetí eura určitě otevřelo dveře pro firmy na větší trh eurozóny,“ řekl Novinkám.cz.
Rozporuplné výroky českých vládních představitelů i názory politiků dál provázejí debatu o přijetí eura, kterou spustil svým novoročním projevem prezident Petr Pavel. Zatímco podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nemá přijetí společné evropské měny nyní smysl řešit, protože Česko neplní žádné z kritérií pro její zavedení.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) připomněl, že vládní programové prohlášení výslovně zmiňuje snahu o naplnění tzv. maastrichtských kritérií pro zavedení eura. Proti euru se postavili zástupci opozičních hnutí ANO a SPD.
Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden řekl, že vláda se v programovém prohlášení nedomluvila, že by se v tomto volebním období zabývala přijetím eura. Upozornil, že Česko v posledních letech neplnilo kritéria pro vstup do eurozóny.
Z koaličních stran jsou pro přijetí eura především STAN, Piráti a TOP 09, naopak ODS se staví proti. Dvořák prohlásil, že ho Fialovo vyjádření překvapilo. „Mám pocit, že mluvil o něčem jiném. Říká, že v programovém prohlášení není nic o euru nebo že vláda se dohodla, že o euru nebudeme rozhodovat. Ale ve vládním prohlášení stojí explicitně napsáno, že budeme usilovat o co nejrychlejší naplnění maastrichtských kritérií,“ vzkázal.