Sousedům připadal Tommy Mair jako tichý samotář. Často prý pobýval na své zahradě, s okolím příliš nekomunikoval. Britská policie zadržela 52letého muže nedaleko místa násilné smrti britské poslankyně Jo Coxové. Podle vyšetřovatelů je pravděpodobně jejím vrahem. Motivem zločinu je podle všeho neonacistické smýšlení.
Thomas Mair údajně toužil po nadřazenosti bělošské rasy a Coxová byla zastánkyní setrvání Británie v EU, píše CNN. Její smrt je tak částečně důsledkem štvavé protiimigrační politiky, k níž se uchylují mnozí evropští politici. Coxová byla zastánce uprchlíků a snažila se krotit obavy z rostoucí migrace.
Policie u Maira našla velké množství zbraní, včetně střelných. Jeho nevlastní bratr se postavil na jeho obranu a uvedl, že nikdy u Maira nezaregistroval zájem o zbraně, odmítl i že by byl otevřeným rasistou. Pro zpravodajství ITV řekl, že jeho bratr by neublížil živé mouše. Naposledy s ním hovořil 3 týdny před útokem.
Výhrůžky zřejmě neposílal hlavní podezřelý
Psychicky nemocný Mair byl ale podle americké zpravodajské stanice příznivcem neonacistické organizace, což kromě jiného dokazují jeho účtenky z nákupu publikací. Mezi nimi byla i kniha o výrobě improvizovaných bojových prostředků, další nese název „Ich Kampfe“ (Bojuji). Podobnost názvu s Hitlerovým manifestem samozřejmě není náhodná.
Americká organizace na ochranu lidských práv Southern Poverty Law Center dnes podle agentury AP uvedla, že našla videozáznamy, na kterých Tommy Mair vystupuje jako stoupenec americké krajně pravicové Národní aliance. Ta má po celých Spojených státech desítky poboček. Založil ji William Pierce, jež byl podle Southern Poverty Law Center „americkým neonacistou číslo jedna“.
Antirasistické politické postoje Coxové byly i podle policie pravděpodobně zdrojem nenávisti, která Tommyho Maira vedla k hrůznému činu. Coxová byla považována veřejností za neúnavného bojovníka a hvězdu opoziční Labour Party. Před časem se obrátila na policii poté, co obdržela „zlovolná sdělení“. Výhrůžky podle policie nepsal tehdy ale Mair, nýbrž někdo jiný.
Práce mu pomohla „víc než všechny psychoterapie a léky na světě“
Sousedy ve městě Birstall Mairovo zatčení šokovalo. „Byl tichý, nenápadný. Žil jako samotář celých 20 let,“ uvedl pro AP David Pickles. Nikdy prý neviděl, že by Maira kdokoliv navštívil , nebo že by se s někým stýkal. „Často zahradničil, staral se o více zahrad v okolí. I to ale dělal v tichosti, “ dodal Mairův soused.
Přesto si Tommyho Maira ale všimly místní noviny, které před šesti lety psaly o jeho práci dobrovolníka na Oakwell Hall, panském sídle, které je oblíbeným cílem turistů v Birstall. Mair údajně řekl pro Huddersfield Examiner, že dobrovolnická práce „mu pomohla víc než všechny psychoterapie a léky na světě“.
„Mnoho lidí, kteří trpí duševní nemocí, jsou společensky izolováni a odpojení od společnosti. Trpí pocity vlastní bezcennosti, který je způsoben zejména dlouhodobou nezaměstnaností,“ řekl. O práci se dozvěděl v Denním centru pro dospělé s duševními poruchami.
Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii, napadl útočník na ulici v jejím volebním okrsku v severoanglickém městě Birstall nedaleko Leedsu. Podle některých britských médií je na vině agresivní tón kampaně před referendem o členství země v EU 23. června.
Svědci podle médií slyšeli muže při útoku křičet Britain First (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilující o odchod Británie z EU. Zástupci odchodu (takzvaného brexitu) i stoupenci dalšího členství okamžitě pozastavili kampaň, která bude pokračovat nejdříve o víkendu.