Více než tucet amerických států již obvinilo sociální síť TikTok z přispívání k psychickým problémům mladých lidí. V žalobě je například uvedeno, že sociální platforma používá návykové funkce a neupozorňuje na bezpečnostní rizika spojená s dlouhodobým používáním této sociální sítě.
Skupina čtrnácti generálních prokurátorů napříč celými Spojenými státy obviňuje sociální síť TikTok k napomáhání duševních potíží mládeže. Platforma již bojuje se zákonem, který americký Kongres schválil v dubnu a jenž má tuto sociální síť na území USA zakázat v případě, že čínská mateřská společnost Bytedance nebude souhlasit s prodejem.
„TikTok ví, že nutkavé používání a další škodlivé účinky jeho platformy způsobují duševní problémy milionů amerických dětí a teenagerů. Navzdory zdokumentovaným skutečnostem TikTok neustále zkresluje svou platformu jako bezpečnou,“ stojí podle informací BBC v obžalobě.
Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová upozorňuje na úmrtí či zranění mnoha mladých lidí kvůli výzvám, které se na TikToku často objevují. Dále pak uvádí, že kvůli návykovým vlastnostem této platformy trpí mládež úzkostmi a depresemi.
Žaloba považuje za problematické zejména upozornění, která narušují spánek, videa, jež mizí a nutí uživatele neustále kontrolovat svůj účet, a také kosmetické filtry, díky nimž si uživatelé vylepšují svůj vzhled.
„Rozhodně nesouhlasíme s těmito tvrzeními, z nichž mnohé považujeme za nepřesná a zavádějící. Jsme hrdí na práci, kterou jsme vykonali pro ochranu dospívajících, a zůstáváme jí hluboce oddáni. Budeme pokračovat v aktualizaci a vylepšování našeho produktu,“ sdělil TikTok ve svém oficiálním prohlášení.
Nyní žaloba žádá soud, aby společnosti zabránil v jejím jednání, a požaduje také finanční sankce.