Sociální síť TikTok se opět stala terčem kritiky, tentokrát kvůli válečnému konfliktu v Pásmu Gazy. Kritici tvrdí, že aplikace propaguje propalestinská videa. TikTok se proti tomuto tvrzení ohradil a oznámil, že videa propagující hnutí Hamás odstraňuje. Ve Spojených státech amerických to ale znovu otevřelo debatu o zakázání této sociální sítě. Po větší kontrole nad obsahem volá i Evropská unie.
Minulý víkend se na sociální síti X otevřela debata o tom, jaká videa TikTok „upřednostňuje“ a doporučuje svým uživatelům. Někteří lidé upozornili na to, že videa s hashtagem „#standwithpalestine“ měla 2,9 miliardy zhlédnutí, zatímco videa „#standwithisrael“ měla jen přibližně 200 milionů. Vychází to z dat z posledních tří let.
Ve Spojených státech patří k dlouholetým kritikům TikToku například republikánští senátoři Josh Hawley a Marco Rubio, který tato data vzal jako důkaz, že aplikace vlastněná čínskou firmou ByteDance je nástrojem manipulace amerických teenagerů a propaguje čínskou politiku. Rubio v tomto případě řekl, že aplikace „zlehčuje terorismus Hamásu“, upozornil deník The Washington Post.
Jeho tvrzení ale komplikují přesnější data TikToku za posledních 30 dní. Ta ukázala, že videa „#standwithisrael“ měla ve Spojených státech 46 milionů zhlédnutí, ve srovnání s 29 miliony zhlédnutí pro „#standwithpalestine“. Hashtagy navíc nevykazují jasné informace o obsahu videa, mnoho lidí je používá ke kritice postoje, na který odkazují, nebo v naději, že přilákají diváky k nesouvisejícímu obsahu.
TikTok se také proti tvrzením, že propaguje propalestinský obsah, ohradil. „Naše pravidla platí stejně pro veškerý obsah na TikTok a důrazně odmítáme jakákoli nepodložená tvrzení o opaku,“ uvedla společnost v prohlášení.
Pravidla pro uživatele TikToku zakazují obsah od „násilných politických organizací“, jako je Hamás, a společnost tvrdí, že nenávistné ideologie, včetně antisemitismu a islamofobie, nemají na její platformě místo, a to navzdory zprávám z minulého roku, že se platformě nedaří zachytit extremistický obsah. TikTok v prohlášení uvedl, že obsah, který propaguje Hamás, odstraňuje. Stejně tak se společnost ohradila proti tomu, že by prosazovala zájmy čínské vlády.
Na šíření dezinformací a násilného obsahu v souvislosti s konfliktem Izraele a palestinského hnutí Hamás upozornil také eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropská komise nejprve zahájila formální vyšetřování se sociální sítí X, podobné varování pak dostaly i společnosti TikTok, Meta a Google.
Šéf TikToku Šou C‘ Čche se má dokonce kvůli šíření dezinformací příští týden sejít s předními představiteli Evropské unie, informovala agentura Reuters. Půjde už o jeho druhou návštěvu v Bruselu.
V pondělí se sejde s eurokomisařem Bretonem, v úterý pak s místopředsedkyní Evropské komise a komisařkou pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourovou. Setká se i s Didierem Reyndersem, který má na starosti hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů.
Šéf TikToku bude komisaře také informovat o režimu zabezpečení dat nazvaném Project Clover. Ten letos začal ukládat data evropských uživatelů lokálně. Společnost má datové centrum v irském Dublinu a buduje další dvě – v Irsku a v Norsku.
Evropská unie vyžaduje a vymáhá kontrolu obsahu od platforem s více než 45 miliony uživateli z EU na základě zákona o digitálních službách (The Digital Services Act), který platí od 25. srpna 2023. Umožňuje jí udělit pokutu až ve výši šesti procent globálního obratu společnosti.