Advokáti společnosti ByteDance, která stojí za sociální sítí TikTok, se budou v pondělí snažit přesvědčit americký soud, že zákon o nuceném prodeji sítě je protiústavní. Američtí zákonodárci zákon schválili v dubnu s tím, že pokud společnost TikTok neprodá, dojde v lednu k jejímu zákazu ve Spojených státech.
Čínská společnost ByteDance a americká vláda se v pondělí střetnou u soudu ohledně zákona, který má donutit společnost prodat sociální síť TikTok, jinak dojde k zákazu sítě ve Spojených státech.
Legislativu schválili američtí zákonodárci 23. dubna, přičemž ByteDance má čas do 19. ledna, aby sociální síť prodala. Platformu v USA používá 170 milionů lidí a země se na celkových tržbách TikToku loni podílela asi 25 procenty.
Americké ministerstvo spravedlnosti zákon hájí, TikTok podle něj pod čínským vlastnictvím představuje vážnou hrozbu pro národní bezpečnost, protože má přístup k rozsáhlým osobním údajům Američanů a může skrytě manipulovat s informacemi.
„TikTok poskytuje čínské vládě prostředky k podkopání národní bezpečnosti USA dvěma hlavními způsoby: sběrem dat a skrytou manipulací s obsahem,“ uvedlo ministerstvo v dokumentech předložených soudu. Podle něj TikTok shromažďuje informace týkající se názorů uživatelů na sociální problémy, jako je kontrola zbraní, potraty a náboženství.
Upozornilo, že algoritmus aplikace by mohl být navržen tak, aby ovlivňoval obsah, který uživatelé uvidí. Čína by tak podle něj mohla „dále podporovat své stávající operace zhoubného vlivu a zesílit své úsilí o podkopání důvěry v naši demokracii a prohloubit sociální rozdíly“, napsalo soudu.
ByteDance už několikrát tvrzení americké vlády odmítl a o prodeji platformy prý neuvažuje. Naopak se brání žalobou na zákon o nuceném prodeji, kde argumentuje, že zákon je protiústavní. Podobnou žalobu později podala i skupina tvůrců TikToku.
„Zákaz TikToku je ve skutečnosti tak zjevně protiústavní, že dokonce i sponzoři zákona ho nevykreslují vůbec zákaz, ale pouze jako regulaci vlastnictví TikToku,“ napsala společnost v žalobě. „Není pochyb: Zákon si vynutí vypnutí TikToku 19. ledna 2025, čímž umlčí Američany, kteří používají platformu ke komunikaci způsobem, který nelze jinde replikovat,“ uvedla.
Země jako Austrálie, Estonsko, Spojené království, Francie, Nizozemsko, Norsko, Belgie, Dánsko a také instituce Evropské unie zakázaly používání aplikace na zařízeních státních zaměstnanců z důvodu obav o soukromí. Varování před používáním TikToku vydal loni i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.