Americký Kongres minulý týden v noci na středu definitivně schválil zákon, který by umožnil zákaz sociální sítě TikTok ve Spojených státech, a to už na začátku příštího roku. Firma ByteDance, která síť vlastní, ji ale podle svých slov prodávat nehodlá a chce se bránit soudní cestou.
ByteDance hodlá bojovat proti krokům americké vlády soudní cestou, napsala agentura Reuters na základě svých zdrojů. Podle ní by firma radši aplikaci vypnula, než aby ji prodávala konkurenčním firmám. USA se podle agentury na celkových tržbách TikToku loni podílely asi 25 procenty. Generální ředitel TikToku Shou Zi Chew řekl, že společnost očekává, že vyhraje právní výzvu k zablokování legislativy.
Krátce po schválení zákona o nuceném prodeji vydala firma oficiální prohlášení, ve kterém popřela, že by plánovala síť prodat. „Zprávy zahraničních médií, které pojednávají o prodeji TikToku přímo firmou ByteDance, se nezakládají na pravdě,“ stojí v prohlášení.
Ve Spojených státech aplikaci používá 170 milionů Američanů. Země se podle agentury na celkových tržbách TikToku loni podílela asi 25 procenty.
Zákon o nuceném prodeji sociální sítě ve Spojených státech připravovali kongresmani přibližně půl roku, a to i s právníky z Bílého domu. Ujišťují, že je právně v pořádku a má precedens. Zákon je reakcí na rozšířené obavy mezi americkými zákonodárci, že by Čína mohla získat přístup k datům občanů nebo používat aplikaci ke sledování. Před TikTokem dříve varovaly i americké tajné služby.
Aplikace vzbuzuje obavy i v dalších zemích. Na úřadech ji zakázaly některé evropské země, nemohou ji stahovat ani úředníci Evropské komise. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal před rokem varování. „Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok,“ uvedl tehdy úřad.