Zatímco mediální svět řeší spletité kauzy podivných vztahů v IKEMU a marný boj Rusů na Ukrajině, podnikatel a politik Andrej Babiš (ANO) se dál profiluje na internetu. Jeho příspěvky na čínské sociální síti TikTok, určené primárně pro mobilní telefony, mají více než 100 tisíc fanoušků a miliony obdivných hodnocení. Bez ohledu na to, že před touto sítí důrazně varuje český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, a FBI ji dokonce označila za ohrožení národní bezpečnosti, pokračuje bývalý premiér této země v jejím využívání. Co se na jeho účtu mohou uživatelé dozvědět? A co se jiní mohou dozvědět o něm?
Sdělení o účasti na výstavě Země živitelka i to, že sport je důležitý, se dozvědí uživatelé sociální sítě TikTok, kteří sledují zprávy bývalého premiéra, podnikatele a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Jejich počet dosahuje více než sta tisíc uživatelů, kteří za zvuků patrně populární hudby mohou přihlížet výjezdu jeho značkového vozu mezi vděčné spoluobčany na výstavu Země živitelka.
Stínová vláda, která na místě ve čtvrtek podle Babišových slov zasedla pod vedením Karla Havlíčka (ANO), za zvuků stejné hudby hovořila, vzhledem k hudbě však nebylo patrné, o čem. Z gestikulace lze usoudit, že diskuze byla dramatická; potom navštívili členové stínové vlády různé stánky, jak Babiš zdůraznil.
„Je tady strašně teplo,“ uvedl expremiér a v zápětí to ilustroval i záběr videa, na němž si omyl tvář vodou z místního zdroje této životodárné tekutiny. Za horko podle něj nemůže klimatická změna, a v tomto ročním období je zcela normální.
Babiš také hovořil o tom, že měl setkání s občany ve Veselí nad Lužnicí, jež ilustrovala část videa, v níž obsah dialogu nahradila hudba. Na videu ze setkání, na němž hojně gestikulovali i exministryně Alena Schillerová a Karel Havlíček, soudě podle zmíněného videa, publikum popíjelo známou českou limonádu.
Zmíněnou sociální síť využívají především mladí lidé, je tedy pochopitelné, že obsah na ní zveřejňovaný nepatří mezi ty nejhlubší. Zároveň ale před její aplikací varují bezpečnostní orgány, podle nichž nainstalování aplikace představuje vážnou hrozbu nejen pro české úřady, protože „TikTok sbírá excesivní množství uživatelských dat,“, což mj. může vést ke kybernetickým útokům na konkrétní osoby, jak uvádí výše zmíněný úřad. Veškeré fotografie, videa, slova, nemluvě o číslech účtů těch, kteří čínskou aplikaci využívají, mohou být volně dostupná. A nemluvě i o možnosti čínských úřadů využít je pro vlastní potřebu. Není samozřejmě známo, zda má expremiér naší země nainstalovánu tuto aplikaci přímo ve svém mobilu. Ale není to ani potřeba.