Čínští představitelé zvažují potenciální možnost, že pokud ve Spojených státech nebude odložena platnost zákona zakazujícího činnost sociální sítě TikTok, mohl by její provoz převzít Elon Musk. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom informoval americký list The Wall Street Journal. Samotná sociální síť TikTok však něco takového odmítá.
Kontroverzním zákonem, který by už od 19. ledna v USA sociální síť TikTok zakázal, pokud by ji její čínská mateřská společnost ByteDance neprodala, se v současnosti zabývá americký nejvyšší soud. Peking zatím podle listu silně preferuje, aby americký TikTok zůstal ve vlastnictví ByteDance, a tlačí na odložení platnosti zákona u soudu.
K pozastavení zákona vyzval na konci loňského roku nejvyšší soud také nastupující americký prezident Donald Trump. Argumentoval tím, že chce po svém nástupu do úřadu usilovat o politické řešení, napsala v prosinci stanice MSNBC. Ještě za svého prvního funkčního období přitom Trump prosazoval opak. V roce 2020 varoval, že sociální síť TikTok představuje riziko. Argumentoval například umožněním přístupu čínské komunistické strany k osobním informacím Američanů, které by mohly být využity pro dezinformační kampaně ve prospěch Číny.
Pokud by nyní soud požadavku Trumpa vyhověl, mohla by se lhůta na hledání kupce prodloužit o 90 dní. Úplné zrušení zákona je podle stanice nepravděpodobné. Zákon má totiž silnou podporu u republikánů i demokratů.
Pokud by zákon vstoupil v platnost, jedním ze zvažovaných scénářů je, že by americkou větev TikToku odkoupila Muskova sociální síti X (dříve Twitter) a provozovala jej společně. Čínští představitelé však podle The Wall Street Journal zatím nedospěli k žádnému pevnému rozhodnutí a jejich úvahy jsou teprve předběžné. Samotný TikTok však podobné diskuze vyvrací. „Nemůžete očekávat, že budeme komentovat čistou fikci,“ reagoval pro server Variety zástupce čínské sociální sítě.
Celou věc pak pro The Wall Street Journal okomentoval také profesor ze singapurské univerzity Ja Ian Chong, který se věnuje čínské zahraniční politice. Podle něj by zapojení Pekingu do dohody, které by pomohla odvrátit zákaz sítě TikTok ve Spojených státech, mohlo zpochybnit tvrzení, že funguje nezávisle na čínských úřadech.
„Oficiální krok na ochranu TikToku by mohl naznačovat, že komunistická strana nebo čínská vláda mají ve firmě určitý podíl,“ řekl profesor. „To by mohlo vyvolat další debatu o tom, zda je TikTok jejich nástrojem,“ dodal.
Washington dal TikToku loni v dubnu čas do 19. ledna, aby ukončil vazby na ByteDance. Pokud na tento požadavek nepřistoupí, americká vláda může platformu zakázat. Zákon označují za problematický někteří prominentní experti na svobodu slova v USA, vystupuje proti němu také Americká unie občanských práv (ACLU).
Americká vláda a zákonodárci však argumentují tím, že TikTok pod hlavičkou ByteDance představuje bezpečnostní riziko a může sloužit čínským zájmům. Americké úřady nicméně veřejně nepředložily důkazy o tom, že by čínský stát tímto způsobem špehoval Američany nebo zasahoval do způsobu, jakým platforma předkládá uživatelům obsah.