KOMENTÁŘ / Již potvrzená demokratická kandidátka na prezidentku si vybrala svého spolukandidáta na viceprezidenta, tedy funkci, kterou momentálně sama zastává. Z posledních tří kandidátů se dá říct, že v podstatě nemohla udělat chybu. Každý z nich měl své slabé a silné strány. Nakonec se možná trochu překvapivě rozhodla pro guvernéra Minnesoty Tima Walze, který je v celonárodní politice pro mnohé voliče velkou neznámou. Jeho stát je také, na rozdíl třeba od Pensylvánie, které vládne z pozice guvernéra Josh Shapiro, poměrně bezpečně demokratický. Právě Shapiro byl favoritem, ale nakonec zřejmě zvítězila snaha znovu přitáhnout mladé a progresivnější voliče.
Volba kandidáta na viceprezidenta je vždy strategická záležitost. Kamala Harrisová byla v roce 2020 vybrána také proto, že se v primárkách profilovala jako progresivnější kandidátka než středový Biden. Měla tak pomoci oslovit mladé voliče, což se nakonec podařilo, a i díky jejich hlasům se nakonec duo Biden-Harrisová dostalo do Bílého domu. Tim Walz je u mladých voličů podobně oblíben, ale zároveň je v několika ohledech i zranitelný.
Izrael a studentské protesty
Walz totiž patří také k progresivnímu křídlu strany, byť zároveň vystupuje jako typický chlapík z amerického Středozápadu a dříve vyhrál státní šampionát v roli trenéra středoškolského fotbalového týmu. Josh Shapiro, který naopak patří k umírněným středovým demokratům, by býval lepší volbou z toho pohledu, že by mohl pomoci sjednotit stranu a přesvědčit středové voliče.
Jeho velký problém byl ale v tom, že se jasně postavil proti studentským protestům proti izraelskému postupu v Gaze. Právě u mladších a progresivnějších voličů proto nebyl příliš populární. Tým Harrisové se tak zjevně rozhodl upřednostnit Walze, kterého naopak mají mladí voliči rádi.
Trump a Vance jsou divní
Právě Walz poprvé použil přídavné jméno „divní“ pro republikánské kandidáty Trumpa a Vance. Kampaň Harrisové se ho následně velice rychle chytila a s oblibou jej používá. To je také nejspíš jedním z důvodů, proč si nakonec Walze vybrali. Dokáže totiž oplatit Trumpovo nálepkování podobnou mincí a přitom působí věrohodně. Podobně to dokázal Biden v roce 2020.
V roli guvernéra navíc Walz prosazoval řadu bodů demokratického programu, který by rádi uplatnili i na celonárodní úrovni. Patří k nim daňové úlevy pro střední třídu, školní obědy zdarma, delší placená dovolená a boj s klimatickou změnou. Zároveň je ale třeba zastáncem práva na držení zbraní, čímž může otupit Trumpovy útoky na toto téma.
Demokrat z republikánského okrsku
Tim Walz dokázal, že dokáže vyhrávat v prostředí, které není nutně demokratům nakloněné. V roce 2006 poprvé usedl do křesla ve Sněmovně reprezentantů, když zvítězil v prvním volebním okrsku v Minnesotě. Tam přitom jak v roce 2000, tak v roce 2004 zvítězil republikánský kandidát na prezidenta George W. Bush. Naposledy tam křeslo obhájil v roce 2016, kdy tam vyhrál Donald Trump o 15 procentních bodů nad Hillary Clintonovou.
Republikáni se do něj ale už pustili za to, jak se postavil k vraždě George Floyda a následným nepokojům. Snaží se ho vykreslit jako ultralevicového kandidáta. Kandidátku Harrisová-Walz už označili za nejlevicovější v dějinách. Vzhledem k tomu, jak málo je Walz známý mimo svůj stát, nesmějí demokraté nechat republikánům prostor Walze definovat pro ostatní voliče. Nebudou to mít ale jednoduché. To je asi největší nevýhoda jeho volby.