Severní Čechy, Ústecký kraj, Brána Čech. Tyto lokality se v posledních letech dostávají do popředí nejen díky úchvatné krajině Českého středohoří a Podkrušnohoří, ale také díky unikátním vínům, která zde vznikají. Právě sever v posledních letech zažívá jakousi vinařskou renesanci. Vznikají nová vinařství, na zrekultivované, dosud zarostlé svahy se vrací vinná réva, rodí se fantastická vína a přibývá zajímavých netradičních akcí, kde je možné tato vína ochutnat. Severní Čechy nepodceňujte!
Vinařství se lidé na severu věnovali už před stovkami let. Zmínku o darování vinic v okolí Litoměřic zachycuje Darovací listina Spytihněva II. již v roce 1057. Vždyť právě města Litoměřice a Mělník patřila v období středověku po Praze k největším vinařským regionům.
Révu ale lidé úspěšně pěstovali také v okolí královských měst Most a Kadaň nebo na svazích Košťálova, kde je první zmínka o vinařství z roku 1496. V průběhu staletí zažilo vinařství na severu několik pohrom. K těm největším patří třicetiletá válka a révokaz, který zlikvidoval všechny vinohrady.
Nedávnou pohromou byla II. světová válka a odsun původních obyvatel. Velká část vinic i vinařství zanikla, co neskončilo s vysídlením, to poznamenala komunistická kolektivizace, která byla faktickým koncem podnikání v tomto oboru nejen na severu. I přesto vinařství na Mělnicku a Litoměřicku oněch čtyřicet let přežilo například v rámci státních statků, školních vinic nebo šlechtitelské stanice.
Zásadní změnou byl listopad 1989, který od 90. let znamenal nepřetržitý rozvoj vinařství v tomto regionu. Stále vznikají nová mladá vinařství nejrůznějších velikostí, od drobných malovinařů po podniky s desítkami hektarů vinic.
Podstatné je, že se do krajiny opět vrací vinice, a to mnohdy právě na svahy, kde byly ještě na začátku 20. století vinohrady, ale vlivem událostí 20. století zanikly. Region, který byl před rokem 1989 známý především extrémní průmyslovou zátěží a poškozeným životním prostředím, se mimořádně regeneroval a nyní se stává rájem turistů a milovníků vína. Tomu se přizpůsobují i vinaři. Pryč jsou doby, kdy bylo možné ochutnat vína ze Žernosek nebo Roudnice jen na vinobraní v září, případně přímo u vinaře nebo v několika vybraných vinotékách.
Vinaři už nesoustředí své síly jen na práci na vinicích a ve sklepech, ale také na vlastní prezentaci. Vznikla řada originálních vinařských akcí. Ty milovníky vína provázejí celým vinařským rokem. Od zimních koštů mladých vín přes jarní a letní ochutnávky přímo na kvetoucích vinicích až po tradiční oslavu sklizně – vinobraní v září a na začátku října.
Řada vinařských akcí na severu je navíc spojena se zajímavými prostory a památkami. Lidé tak ochutnávají místní vína například v rozsáhlém sklepení honosné historické vily, která patřila lovosickému vinařskému rodu Pfannschmidtů, nebo na méně známých zámcích Skalka a Pátek, velkou oblibu si získala putování po běžně nepřístupných vinicích na úpatí Brány Čech.
Kde je možné potkat vinaře ze severu:
12. 8. Letní vinná slavnost na statku Vchynice u Lovosic
12. 8. Perseidy a víno ve vinici Stranná u Března
2. 9. Otevřené sklepy v obcích Velké a Malé Žernoseky, Žalhostice a Litoměřice
9. 9. Roudnické vinobraní
9. 9. Třebívlické vinobraní
16. 9. Litoměřické vinobraní
23. 9. Žernosecké vinobraní
23. 9. Vinobraní Kadaň
30. 9. Vinobraní na vinicích v Třebenicích
30. 9. Vinobraní Březno u Chomutova
18. 11. Košt nejen mladých vín v Třebenicích