
Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol FOTO: Wikimedia Commons
FOTO: Wikimedia Commons


Tisíce lidí v sobotu v ulicích Soulu protestovaly proti odvolání sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Jihokorejský ústavní soud Juna, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, v pátek jednomyslně odvolal. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.
Dlouhé čekaní na rozhodnutí o prezidentově odvolání v zemi zvýšilo napětí. Posílilo podporu Juna ze strany krajní pravice a inspirovalo týdenní shromáždění jeho odpůrců v Soulu.
Junovi příznivci v sobotu navzdory dešti vyšli do ulic hlavního města a skandovali hesla jako „Odvolání je neplatné!“ a „Zrušte předčasné volby!“.
„Rozhodnutí ústavního soudu zničilo svobodnou demokracii v naší zemi,“ sdělil jeden šestadvacetiletý protestující s tím, že má teď velké obavy ohledně budoucnosti.
V Soulu se však v pátek také odehrálo mnoho radostných scén odpůrců Junovy vlády, kteří se po vynesení rozsudku ústavního soudu objímali a plakali.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice k Severní Koreji a údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chtěl ho odvolat, což je krok, se kterým muselo do 180 dní vyslovit souhlas minimálně šest z osmi současných ústavních soudců.
Sesazený prezident našel podporu u extrémních náboženských osobností a pravicových youtuberů, kteří podle odborníků využili dezinformací k získání podpory pro Juna.
Lídr opozice I Če-mjong, favorit předčasných prezidentských voleb, je spíše zastáncem politiky navazování kontaktů se Severní Koreou, píše AFP. Mnozí z tábora zastánců Juna jej obviňují ze spiknutí s komunistickým režimem v Pchjongjangu a domnívají se, že vyhlášení stanného práva bylo nezbytné.
Některé Junovy příznivce vyhlídka na prezidentství opozičního lídra znepokojuje. „Opravdu jsem přesvědčen, že Jižní Korea skončila. Připadá mi, že jsme se už změnili v socialistický, komunistický stát,“ prohlásil jeden z nich.
Ústavní soud rozhodl, že vyhlášení stanného práva představovalo „vážnou hrozbu pro stabilitu demokratické republiky“. Jun rovněž čelí obvinění ze vzpoury, za které mu hrozí až trest smrti.