Arménií otřásají největší protivládní demonstrace za posledních 10 let. Demonstranti vyšli do ulic nejen v hlavní městě Arménie Jerevanu, ale i v dalších městech. Arméni se bouří proti posilování autoritářských praktik vládní kliky představované bývalým prezidentem Seržem Sargsjanem.
Malá kavkazská země se již řadu let dostává pod výsadní vládu jedné strany – Republikánské strany, jejíž lídrem je dvojnásobný prezident Serž Sargsjan. Jelikož Ústava omezuje výkon prezidentské funkce pouze na dvě volební období, rozhodla se vládní strana k neobvyklému kroku: z prezidentského režimu ústavní změnou Arménie přešla na parlamentní režim, kde všechny významné pravomoci nyní náleží premiérovi. Prezident se z dřívější všemocné figury stal kladečem věnců.
V úterý 17. dubna měl parlament hlasovat o novém premiérovi. Jelikož v zákonodárné komoře drží většinu vládní Republikánská strana, bylo jasné, koho navrhne jako kandidáta. Do té doby celkem pasivní arménské společnosti, jež byla za poslední léta zkoušená omezováním svobody, zdražováním energií a základních potravin a neúnosnou mírou korupce, již došla trpělivost.
První protesty a blokády
První protesty začaly již minulý týden. Pár studentů si sedlo na přechod na hlavní třídě v Jerevanu na protest proti plánovanému zvolení Sargsjana a odmítalo jej opustit. Policie stála opodál a dlouhou dobu se do občanské neposlušnosti nevměšovala. Nečinnost bezpečnostních složek v celém městě probudila napětí. Bylo evidentní, že vláda se snaží před volbou postupovat opatrně. K protestujícím studentům se brzy přidali další a spontánně vzniklo hnutí „Serži, odejdi“.
V pondělí 16. dubna protesty nabraly na masovosti. Lidé se shromáždili na ulici Maršála Baghramjana, kde se nachází budova parlamentu. Cílem bylo zablokovat přístup do budovy, aby se poslanci nemohli dostat na shromáždění a zvolit Sargsjana premiérem. Zároveň zablokovali hlavní bulváry v centru města, které slouží jako hlavní dopravní tepny. Milionový Jerevan byl ochromen: místa, kde normálně přes hluk projíždějících aut nejde slyšet vlastního slova, se proměnily v pěší zóny. Do centra města se lze dostat jen metrem, a to jen tehdy, pokud jej demonstranti neblokují: většinou si lehnou do otevřených dveří a ven je tahají policisté.
Střelba a barikády
Demonstranti ulice přehradili popelnicemi a lavičkami, na kterých seděli lidé všech věkových kategorií. V pondělí odpoledne tisíce lidí vyšli blokovali parlament a skandovali protivládní hesla. Policie ulici zablokovala ostnatým drátem a stála připravena k zásahu. Jeden z policistů střílel dýmovnice a zvukové granáty v pokusu rozehnat protestující.
Lídr opozice a poslanec Nikol Pašinjan se s povolením policie snažil přes ostnatý drát dostat do parlamentu, v důsledku čehož začal střet s policií. Pašinjanovi podporovatelé se jej totiž snažili následovat, avšak policisté jim zabránili v cestě. Ve střetu bylo zraněno okolo 40 lidí z toho několik policistů a všichni museli být převezeni do nemocnice.
Volba premiéra
V úterý 17. dubna se v ulicích Jerevanu shromáždily desítky tisíc demonstrantů. V poledne začala volba premiéra a policejní těžkooděnci stáli ve dvou řadách v helmách a se štíty za dvojitým ostnatým drátem připraveni zasáhnout. Za nimi stála vodní děla. Protestující poučení včerejškem přišli v nemocničních rouškách. Jen chabá ochrana proti policejním dýmovnicím, naštěstí na ně dnes nedošlo. Zhruba ve tři čtvrtě na jednu oznámili, že Serž Sargsjan byl zvolen premiérem 76 hlasy proti 17. Tento bod se očekával jako vyvrcholení protestů, avšak demonstranti se od parlamentu pomalu začali přesouvat zpět do centra a objevila se informace, že hlavní mítink bude v podvečer na centrálním Náměstí Republiky, kde sídlí vláda.
Vypravili jsme se sem na začátek akce, avšak ještě po hodině se nic nedělo, jen se náměstí plnilo lidmi. Opoziční lídr Pašinjan začal mluvit až po zhruba dvou hodinách a přednesl plamenný projev k odhadem 10-12 tisíci lidem. Vyzýval k pokojné občanské neposlušnosti a apeloval na Armény, aby si nenechali líbit omezování svobody a práv od oligarchů a korupčníků.
Policie zatkla zatím zhruba 80 lidí, mezi nimiž jsou prominentní opoziční postavy, ale i běžní studenti. Došlo i k mnoha lokálním incidentům, kdy řidiči byli rozzuřeni, že nemohou projet. Někde vystoupili z auta a začali se hádat s protestujícími, někde došlo i na rvačky. Jsou známy i případy, kdy prostě najeli do demonstrantů. Zatím nejotřesnějším incidentem bylo, když ke skupině studentů blokující ulici Korjun přijelo několik aut, z nichž vyšli muži v černém a demonstranty zbili. Přesto, že místo bylo obklopené policí, nikdo nezasáhl. Další vývoj se nedá příliš předpokládat, avšak již teď je jasné, že Serž Sargsjan jen tak neodstoupí. Má-li proběhnout v Arménii nějaká změna, museli by demonstranti v nynějším počtu a elánu vytrvat. Pokud se však v dalších dnech rozejdou domů, o to větší vítězství bude slavit vládní strana.