Tisíce lidí na jihu a v centrální části Pásma Gazy vtrhly do skladů s humanitární pomocí, berou jídlo a další zásoby nutné k přežití. Informoval o tom v neděli Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Podle zástupce úřadu je to varovný signál, že občanský pořádek se v oblasti začíná hroutit, uvedla agentura AP.
„Je to znepokojivé znamení, že po třech týdnech války a tvrdé blokádě se občanský pořádek začíná hroutit. Lidé mají strach, jsou frustrovaní a zoufalí. Napětí a strach ještě zesílily kvůli přerušení telefonického a internetového spojení,“ řekl šéf pobočky UNRWA v Pásmu Gazy Thomas White. Velmi málo kamionů, pomalé procesy, přísné kontroly a zákaz dodávek pohonných hmot, to vše podle něj komplikuje pomoc a zvyšuje napětí v oblasti.
UNRWA dnes uvedla, že do několika jejích skladů a distribučních center ve střední a jižní části Pásma Gazy vtrhly tisíce lidí a braly mouku a další základní potraviny i hygienické potřeby. Přesun statisíců lidí ze severu oblasti, kde se vedou největší boje, způsobuje kolaps na jihu, uvedla UNRWA.
Telefonní a internetové spojení v Pásmy Gazy se dnes začíná pomalu obnovovat, přerušení trvalo více než 24 hodin. Podle reportéra BBC, který je na jihu Pásma Gazy ve městě Chán Júnis, je obnovení spojení pro mnohé úlevou, pro některé ale šokem. „Radši bych byl, kdyby spojení dál nefungovalo. Právě jsem se dozvěděl, že při včerejším izraelském bombardování zemřela většina rodiny mé manželky,“ řekl BBC jeden z obyvatel Pásma Gazy.
Humanitární pomoc do Pásma Gazy se dostává jen velmi pomalu a v nedostačujícím množství. První dodávky se tam od 7. října dostaly až minulou sobotu přes přechod Rafáh na hranici Pásma Gazy s Egyptem, dosud to bylo jen 84 kamionů, uvedla dnes televize Al-Džazíra s odvoláním na egyptský Červený půlměsíc. Před 7. říjnem, kdy oblast čelila částečné blokádě, proudilo do Pásma Gazy několik set kamionů pomoci denně.
V sobotu nedorazila žádná humanitární pomoc. Podle mluvčího palestinského Červeného půlměsíce to bylo kvůli přerušení telefonického spojení, takže se nedalo spojit s egyptskou stranou.
Pásmo Gazy, kde na území menším než Praha žije asi 2,3 milionu lidí, čelí masivnímu izraelskému bombardování od 7. října, kdy palestinské hnutí Hamás, jež v Gaze vládne, zaútočilo na Izrael. Ozbrojenci z Hamásu a tisíce raket, které současně s pozemním vpádem vypálili, zabili na 1400 lidí, včetně dětí. Při bombardování Pásma Gazy zemřelo podle palestinských úřadů přes 8000 lidí, včetně více než 3500 dětí.
Od 7. října Izrael uvalil na Pásmo Gazy totální blokádu. Zastavil dodávky elektřiny, vody, potravin, léků i paliva.