NÁZOR / Výkladní skříní ruského světa se má stát okupované jihoukrajinské město Mariupol. Při ruské ofenzivě tam podle odhadů zemřelo osm až dvacet tisíc obyvatel a zbyly v něm tisíce poškozených či zcela zničených budov. Rusové se již dva roky všemožné snaží, aby nekropoli opatřili novým kabátem. Krade se přitom ve velkém, ale zdá se, že to nikomu moc nevadí. Hlavně když propagandisté budou moci natočit více videí o tom, jak se Mariupol mění v nekropoli plnou barev.
20. května 2022 se poslední obránci vzdali ruské přesile v ocelárnách Azovstal ve zničeném, kdysi půlmilionovém přístavním městě Mariupol na Ukrajině. O dva roky později se Rusové chlubí tím, jak se město, které zdevastovali a jehož obyvatele povraždili nebo vyhnali, vrací zpátky k životu. Jejich propaganda nezahálí, zato jiné, „zajímavější“ informace jsou zamlčovány.
Pračka na miliardy
Podle ukrajinského odboje, který je ve městě nadále přítomen, se z Mariupolu stala Potěmkinova vesnice, ve které stovky pochybných firem ždímají rafinovanými schématy z ruského rozpočtu ohromné sumy rublů, zatímco provádí nekvalitní opravy rozstřílených domů. Rusové je nyní po opravě za horentní sumy nabízí novým obyvatelům, a to včetně starousedlíků, které předtím o domovy sami připravili.
„Domům v dočasně obsazeném Mariupolu ,obnoveným‘ pro propagandistické materiály praskají zdi. Jedním z takových příkladů je dům na ulici Mežova 17. Zde se po ,velkých opravách‘ ruských dodavatelů objevily trhliny v nosných zdech. K opravám nakonec nedošlo, ale prostředky určené na obnovu zničeného domu zmizely,“ konstatují ukrajinští odbojáři s tím, že fušersky a narychlo provedené „opravy“ jsou v Mariupolu zcela běžným jevem. Deník FORUM 24 o tom ostatně informoval již dříve.
Jak píšou odbojáři, místní kolaboranti vyvinuli komplexní plán na praní kremelských fondů na ,rekonstrukci‘ vybombardovaného Mariupolu. Pomocí tzv. skořápkových firem najímají kontraktory, aby to vypadalo, že se pilně pracuje. „Putinovi propagandisté přijíždějí vytvářet krásná videa o krásném životě v umírajícím městě, a lidé pak zůstávají sami se svými problémy a bolestmi,“ dodávají odbojáři.
Rozjásaná nekropole jako model míru
Jedno z videí, která ukazují, jak se zruinovaný Mariupol údajně zase vrací k životu, zveřejnilo například ruské velvyslanectví v Jihoafrické republice. „Takto ruské město Mariupol v Doněcké lidové republice vypadá nyní. Osvobozené město Vuhledar bude brzy stejně krásné a bezpečné k životu,“ slibují Rusové. Patrně aby zastínili dobře známé veřejně dostupné snímky zcela zničeného a pustého města Vuhledar v Doněcké oblasti, které nedávno dobyli.
Pokoušejí se to dokládat rozjásaným videem mladého propagandisty. To, že kdyby Rusové obě města nerozstříleli na kusy, nic podobného by nebylo potřeba, samozřejmě opomenuli zmínit.
Na lep ruské propagandě sedli poměrně nedávno dokonce i němečtí žurnalisté, kteří vyrazili do Mariupolu natočit reportáž, podobně jako kdysi Červený kříž vyrazil do Terezína. Deník FORUM 24 o tom ostatně rovněž informoval. Znám je i případ německé firmy Knauf, která se na obnově okupovaného města rozhodla rovnou vydělávat.
Terminál pro zlodějnu
Okupovaný mariupolský přístav se mezitím stal terminálem, z nějž Rusko vyváží z okupovaných území ukradené suroviny a plodiny. Podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala jen za rok 2024 zamířilo z tohoto přístavu do světa na 180 tisíc tun ukradeného ukrajinského obilí.
Do města se navíc stěhují „zlatokopové“ z celého Ruska a z okolních zemí výměnou za výhody, které jinde nedostanou.
Svět, zdá se, začíná ztrácet ze zřetele, co Rusové na jaře 2022 městu provedli. Stačí pár barevných obrázků na zdech paneláků, otevřené obchodní centrum, a všechno bude jako dřív. Včetně zničeného mariupolského divadla.
Podle agentury AP v jeho zdech nalezlo po dopadu ruské rakety 16. března 2022 smrt na šest set lidí, vesměs civilistů. Jaké divadelní hry se tam asi budou po rekonstrukci tohoto zničeného stánku umění hrát?