O projekci záznamu s Miladou Horákovou přímo na řečnický pultík komunisty Pavla Kováčika na úterní tiskové konferenci KSČM se postarala trojice filmových profesionálů. Chtěli tak upozornit na nadcházející 70. výročí vraždy dotyčné demokratické političky.
O KSČM šlo pořadatelům happeningu až v druhé řadě. Její tiskovou konferenci trojice studentů zvolila hlavně se zřetelem na co největší dosah připomínky předmětného zločinu, zosnovaného komunistickým režimem. „Chtěli jsme připomenout a uctít památku ženy, která bojovala za ideál svobody občanů Československa a byla za to popravena. Přáli bychom si, aby její odkaz zůstal v širokém povědomí veřejnosti, aby si lidé pamatovali, že tu někdo takový byl,“ vysvětlil v rozhovoru pro deník FORUM 24 pohnutku k uspořádání tohoto happeningu jeden z trojice jeho pořadatelů, student Přírodovědecké fakulty UK Alexandr Sedláček.
https://twitter.com/i/status/1272838224642277376
Kameraman a střihač Sedláček, který s kolegy působí v audiovizuální firmě Artur Production zaměřené mimo jiné na dokumentární filmovou tvorbu, promítal záznam s Horákovou na komunistův řečnický pultík malým ručním projektorem, který na pohled připomíná kameru. „KSČM vychází ze stejné ideologie, jakou se zaštiťoval i režim, který dotyčnou demokratickou političku před 70 lety brutálně zavraždil,“ dodal ke své volbě z pestré nabídky tiskových konferencí. Jak také v rozhovoru pro deník FORUM 24 zdůraznil, o brutální podstatě komunistické ideologie svědčí nejen vykonstruovaný soudní proces, ale i středověký způsob vraždy, během níž byla Milada Horáková po dobu 15 minut škrcena. Jak také Sedláček zmínil, projekce ve sněmovně byla teprve první ze série akcí, které justiční vraždu připomenou. „Duch Milady Horákové se bude zjevovat v ulicích města,“ avizoval v rzhovoru pro server Aktuálně.cz.
Předmětná akce trojice studentů přinesla mimo jiné i nové výmluvné potvrzení kontinuity KSČM a KSČ. Ta totiž namísto toho, aby připomínku jedné z nejděsivějších událostí poválečného Československa uvítala jako příležitost k odmítnutí brutality, s níž je spojovaná, označila happening za zpolitizovaný. Jako záminka k prohlášení v tomto smyslu komunistům posloužila pouhá skutečnost, že studenty do Poslanecké sněmovny vpustil opoziční politik. „Někoho museli navštívit. Navštívili mě a já neměl pocit, že bych jim to měl odříct,“ popsal deníku FORUM 24 Miroslav Kalousek (TOP 09), jak se jeho jméno dostalo do souvislosti s tímto happeningem. Sám iniciativu studentů uvítal, neboť stejně jako oni považuje za důležité, aby si společnost nadcházející významné výročí zavraždění Milady Horákové připomínala.
„Milada Horáková za ideály svobodné republiky položila vlastní život. Naším primárním cílem je to lidem připomenout, aby uctili její památku,“ zdůraznil Sedláček s tím, že akce není organizovaná žádnou politickou stranou. „Je zcela zbytečné do toho tahat jakoukoli politiku,“ odmítl snahy komunistů dezinterpretovat vyznění happeningu.