KOMENTÁŘ / Titulní stránky médií téměř denně plní zprávy všemožných komentátorů a představitelů opozičních stran o tom, že vláda nic nedělá. To je nesmysl! Po téměř roce a půl vládnutí kabinetu Petra Fialy je čas shrnout, co se podařilo prosadit, a to navzdory krizím, které nikdo v době tvorby volebních programů nemohl předpokládat. Doznívající covidová pandemie, nástup války na Ukrajině a následná migrační vlna a uprchlická krize, rekordní ceny energií a energetická krize, kdy bylo nutno vyřešit nejen to, zda budou občané schopni energie zaplatit, ale především to, jestli vůbec budou energie v dostatečném množství k dispozici, to vše byly komplikace doslova obřích rozměrů. Přesto to vláda zvládla.
Konflikt na Ukrajině a ruská agrese probudily Evropu z letargie. Jen bezpečná a obranyschopná země může udržet svoji suverenitu a plně se soustředit na další hospodářské a sociální otázky. Po letech váhání došlo k zakotvení podílů výdajů na obranu státu na úrovni minimálně 2 % HDP, takže budeme plnit své závazky vůči NATO. Zároveň vláda zvýšila úroveň připravenosti státu k obraně mimo stavu ohrožení nebo válečného stavu zavedením nového institutu „dobrovolného předurčení“, který umožní občanům realizovat své právo připravovat se na obranu státu i mimo dobrovolný výkon vojenské činné služby.
Dochází tak k posilování vlastní bezpečnosti, ale s vědomím, že dnes se i za nás bojuje jinde. Od začátku války poskytla Česká republika Ukrajině 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, 16 speciálních vozidel kompletů protivzdušné obrany, přes 84 tisíc nábojů pro kanóny a kanónové houfnice a mnoho dalšího. Zastaralou sovětskou techniku postupně nahrazují obranné prostředky pro 21. století.
Vláda nezvládla uprchlickou krizi!
Přesně naopak, s příchodem války se Česko muselo vyrovnat s uprchlickou vlnou 400 tisíc Ukrajinců. Přes všechny černé scénáře nedošlo ke vzniku ghett ani zvýšení kriminality a naprostá většina těch, kteří mohou pracovat, si našla zaměstnání a odvádí státu daně. To vše především díky souboru zákonů Lex Ukrajina I až Lex Ukrajina V upravujících právní status uprchlíků (udělování dočasné ochrany, přístup na trh práce nebo přístup ke zdravotní péči), zákonům o sociálním zabezpečení (humanitární dávka, zajištění ubytování), o přístupu žáků ke vzdělávání a o péči o děti (dětské skupiny).
Vláda neřeší energetickou krizi!
Bylo nutné reagovat i na ekonomické dopady války a nové výzvy především v oblasti energetiky a pohonných hmot.
Kabinet prosadil odstranění povinnosti přimíchávat biosložku do nafty, což vedlo k jejímu zlevnění až o dvě koruny na litr, snížil spotřební daň z motorové nafty a bezolovnatého benzínu o 1,50 Kč/l. Také byl zaveden tzv. úsporný tarif, díky kterému nepadli občané na dno a nečekaly je statisícové nedoplatky. Zjednodušují se také povolovací procesy podporovaných zdrojů energie.
V neposlední řadě pak od ledna 2023 zastropovala vláda ceny elektřiny a plynu. U silové elektřiny na 6 Kč za kWh pro domácnosti, živnostníky a maloodběratele. Toto opatření přineslo běžným odběratelům značné úspory: přibližně 20 tisíc, s ohřevem vody 46 tisíc a s ohřevem a topením až 111 tisíc korun za rok. Plyn byl zastropován na 3 Kč za kWh pro domácnosti. Roční úspora se v tomto případě pohybuje okolo 1,5 tisíce korun v případě, že jen vařím. U ohřevu vody se pak jedná o 16 tisíc, a pokud topím, uspořím 71 tisíc korun.
Schválením windfall tax (daň z mimořádných zisků firem) by měla státní kasa získat téměř 40 miliard, které se zavázala použít na pomoc občanům v rámci energetické krize.
Vláda si také až zázračně poradila s hledáním nových zdrojů energie . Důležitým krokem bylo obstarání kapacity LNG terminálu v Nizozemsku i přepravní kapacity z terminálu do Česka a naplnění zásobníků plynu. Poprvé v historii tak disponujeme zásobami plynu a již teď v létě jsou kapacity plné z 90 %, a to bez nutnosti kupovat plyn z Ruska.
Kabinet Petra Fialy rovněž podporuje náš tradiční zdroj jádro, se kterým máme historickou zkušenost, je ekologický a máme v něm potřebné know-how. Tendr na výstavbu nového bloku Dukovan byl zahájen a daří se nám i odstřihnout se od ruských zdrojů jaderného paliva. Jako husarský kousek se ukázalo prosazení jádra jako bezemisního zdroje v rámci evropské taxonomie.
Vláda je asociální a proukrajinská!
Opozice často tvrdí, že se vláda Petra Fialy sice možná dobře prezentuje v zahraničí a stará se o zájmy jiných národů, ale že na české občany kašle. Opak je pravdou!
Vláda se jako první po mnoha letech odkládání odhodlala k razantním krokům směřujícím k ozdravení veřejných financí, k přijetí systémových úspor a opatření (tzv. konsolidační balíček), které jsou ze 2/3 tvořeny úsporami na straně státu.
Vláda pod vedením premiéra z ODS jasně slíbila, že zruší EET a ukončí tím zbytečnou šikanu a zátěž živnostníků a podnikatelů, a svůj slib dodržela. O tom, že by zrušení způsobilo snížení přijímání platebních karet, lze úspěšně pochybovat. Žádná relevantní data tomu neodpovídají, naopak objem bezhotovostních plateb je rekordní. Živnostníkům vláda pomáhá i jinými způsoby. Došlo ke zrušení silniční daně na všechna vozidla do 12 tun a od letošního roku se zvýšil limit pro povinnou registraci k DPH. Hranice příjmů ze samostatné činnosti pro umožnění danit v paušálním režimu jsou nyní dva miliony korun.
Především zástupci opozičního hnutí ANO neustále opakují, že vláda spoří jen na důchodcích a okrádá je za bílého dne. Další nepravda! V roce 2022 vláda schválila tři valorizace důchodů. V letošním roce pak následně sice ponížila mimořádnou valorizaci, nicméně i přesto byl průměrný důchod navýšen o 760 korun.
V minulém roce proběhlo tzv. milostivé léto II, tedy navazující projekt oddlužení vztahující se na exekuce kvůli dluhům u státu, samospráv, měst, úřadů, státních fondů a příspěvkových organizací, veřejných škol, městských, státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, státních nemocnic, ČT a ČRo. Letos probíhá další milostivé léto III, které se týká dluhů na sociálním pojištění a daních.
Všem českým občanům se také zvýšilo existenční a životní minimum o 10 % od dubna a o 8,8 % od července loňského roku. Zvýšením hranice normativních nákladů na bydlení dosáhlo více ohrožených občanů na příspěvek na bydlení. V reakci na energetickou krizi a vysokou inflaci navíc rodiny s dětmi obdržely 5000 pro každé dítě do 18 let, pokud byl příjem rodiny za rok 2021 do jednoho milionu korun.
Vláda nemyslí na mladé!
Zásadním tématem doby je již několik let rychlost výstavby nových bytů, domů a jejich dostupnost.
Díky prosazení novely stavebního zákona a zákona o jednotném environmentálním stanovisku dojde k razantnímu zkrácení lhůty stavebního řízení (běžné rodinné domy by tak měly získat stavební povolení maximálně do dvou měsíců), a zejména díky zavedení jednotného posuzování stavby v oblasti životního prostředí, kde některá razítka zmizí a bude potřeba už jen jedno!
Vláda Petra Fialy pracuje dobře a rozhodně nestojí na místě. To jen my se necháváme až příliš často zaslepit hlasitými výkřiky představitelů opozice a lacinými novinovými titulky. Dobrá zpráva a pochvala prodává mnohem hůře než krize, strach a bulvární zjednodušení. Mnoho z prosazených a schválených věcí se již brzy konkrétně projeví na našich životech. A to je snad víc než šokovat titulkem v novinách.
Článek vyšel na webu Pravý břeh.