Situace na ministerstvu zdravotnictví nadále eskaluje. Podle nových zjištění jsou vysoce postavení zaměstnanci již apatičtí, unavení z atmosféry, která tam aktuálně panuje. V souvislosti s mnoha chybami a ani jedním větším úspěchem šéfa resortu Jana Blatného, vyjádřeními odstupujících důležitých pracovníků a spekulací s Blatného možnou brzkou náhradou jde o zarážející pohled do zákulisí jednoho z nejdůležitějších resortů v zemi.
„Když něco řeknu v pátek a v pondělí to změním, tak mi nebude nikdo věřit.“ Takto hovořil ministr zdravotnictví Jan Blatný, když nastupoval do čela klíčového rezortu, jehož rozhodování má zásadní vliv na vývoj epidemické situace v České republice.
Neměl jednoduchou pozici, ale jeho zpočátku seriózní, trochu upjatá image od mediálně přeexponovaného a z utajované schůzky tehdy čerstvě usvědčeného předchůdce Romana Prymuly znamenala možnou naději na zklidnění resortu, rozhodování na základě dat a transparentní chování, po kterém volali odborníci i opozice. Blatný změnu sliboval.
Jenže nadšení brzy vystřídalo prozření. Blatného hned na začátku novináři nachytali u lži, když zazmatkoval a na své první tiskové konferenci popřel, že podepsal petici proti Andreji Babišovi, vedle kterého v tu chvíli zrovna stál. Následně se snažil situaci vymluvit tím, že odpověděl „váhavě“ a petici podepsal, ale jako ministr chce působit výhradně apoliticky.
O pár týdnů později představil PSA – protiepidemickou tabulku úrovní a jednotlivých opatření připravovanou s nezávislými odborníky. Podobnou té, která již měsíce platila v Irsku a která měla i u nás stanovovat jasná pravidla a možná také populaci motivovat k dodržování opatření, protože si její skóre mohl vypočítat každý.
Jenže v tom přišel další zádrhel, když ji Blatný začal na základě různých vlivů modifikovat a různě upravovat, až ztratila svůj původní smysl. Titulky snad všech médií v zemi ovládly fráze, že PES byl vykastrován, což byla trefná metafora na situaci, již Blatný jako tvář populistické vlády dopustil.
Tíživá atmosféra na ministerstvu, kulhavá komunikace
Od nástupu Blatného již uběhly tři měsíce, chyby a problematické výroky se zmnožily a ministerstvo zdravotnictví je ve velmi složité situaci. Chybí lepší komunikace s veřejností i novináři, problematická je domluva mezi jednotlivými resorty.
Podle zjištění CNN Prima NEWS je atmosféra na ministerstvu ponurá. „Atmosféra na ministerstvu je opravdu špatná. Už tam vládne taková apatie. Třeba hlavní hygienička Jarmila Rážová je úplně vyřízená,“ sdělil televizi zdroj z resortu, který nechtěl být jmenován. Pracovníci jen čekají, až přijde nová vláda. Netečnost kvůli špatné atmosféře v resortu měla dolehnout i na šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška. Oba zmiňovaní pracovníci však situaci nechtěli nijak komentovat.
Dusnou atmosféru navozuje i předseda vlády Andrej Babiš, který prý po lidech na ministerstvu křičí a Blatného kritizuje i veřejně kvůli jeho problematickým výrokům – např. bagatelizace počtu zemřelých na koronavirus. Výhrady měl Babiš i v případě, když ministerstvo vydalo zprávu o dvoutýdenním přerušení očkování proti covidu a pozastavení rezervací. Když se však objevily spekulace o Blatného možném konci, odmítl je.
Odborníci a jejich rozporuplný názor na spolupráci s resortem
O nepříliš dobré spolupráci svědčí i odcházení pracovníků z ministerstva. Již v srpnu se odchod týkal epidemiologa Rastislava Maďara, který ve funkci skončil na vlastní žádost na konci srpna 2020. „Abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí,“ komentoval svůj odchod v rozhovoru pro Aktualne.cz.
Popsal pozici, v jaké byli nezávislí experti na ministerstvu již tehdy. „Pokud s naším stanoviskem ministr souhlasí, pracuje s ním dál, je jeho úkolem najít pro to politickou podporu. A buď to prosadí, nebo ne. Náš odborný názor se tím nezmění, není závislý na názoru politiků. Akorát bez podpory politiků nebude aplikován do praxe,“ vysvětlil Maďar.
Že se rozhodovalo na základě celospolečenské nálady, ukázala vláda již za ministrování Adama Vojtěcha, který nejdříve zavedl roušky a pak je zrušil. Podobný koncept se ale opakuje i v současnosti – například když před Vánoci ministr Jan Blatný na jeden týden rozvolnil, i když predikce expertů ani tehdejší epidemiologické hledisko tomuto rozhodnutí nebyly nakloněné. A taky se tak stalo: v Česku odstartovala třetí vlna.
Další rezignace důležitých lidí
Nespokojenost s hlasem odborníků projevil i národní koordinátor testování na covid-19 Marián Hajdúch, jenž rezignoval v prosinci. Nechtěl už dál krýt politická rozhodnutí, se kterými jako expert nemohl souhlasit.
„Od dubna letošního roku jsme připravili několik strategických dokumentů a doporučení, ale jen část z nich byla realizována,“ přiznal Deníku N Hajdúch a dodal, že o spoustě rozhodnutí se dozvídal teprve z médií. Problém opět ukazuje na nedostatečnou komunikaci.
To ostatně potvrdil i další odcházející expert – Aleksi Šedo, který odešel z funkce náměstka, protože se nedohodl s ministrem Blatným. „Za celou dobu jsme spolu mluvili asi 15 minut a myslím si, že takto se pracovat v nejužším týmu nedá,“ popsal problémy uvnitř resortu.
Nečekaně rezignoval i národní koordinátor očkování Zdeněk Blahuta, který v klíčové pozici pracoval pouze na částečný úvazek. Práce podle něj však několikrát překračovala tento časový rámec. „Opravdu to na ten úvazek nešlo. S panem ministrem jsme se na začátku prosince na něčem domlouvali, ale už to vybobtnalo do nepředstavitelných rozměrů,“ vyjádřil se pro server iRozhlas.
„Pojďme změnit pocit strachu v respekt. Strach nás rozděluje. Nemluvím jen o strachu z koronaviru, ale i o živobytí, budoucnost, výchovu dětí. Změníme-li ho v respekt, získáme sílu,“ říkal po svém nástupu ministr. Dnes už taková slova neváží. Promluvy o naději vystřídal patos, ostré výpady vůči novinářům, polopravdy a – jak konfrontoval Blatného šéf lékařské komory Milan Kubek – lakování věcí na růžovo.