Vláda dnes schválila žádost o další prodloužení nouzového stavu. I tentokrát žádá kvůli opatřením proti šíření epidemie covidu menšinový kabinet o dalších 30 dnů, tedy o prodloužení nouzového stavu do 16. března. Sněmovna by žádost měla posuzovat ve čtvrtek odpoledne, v úterý budou o podmínkách podpory jednat zástupci vlády s opozicí. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února.
Vláda žádá o prodloužení stavu, který jí umožňuje nařizovat některá opatření a také nasazovat do nemocnic vojáky, už pošesté. „Situace není dobrá. Máme velmi vysoký počet nově nakažených, máme velmi vysoký počet hospitalizovaných i na jednotkách intenzivní péče,“ odůvodnil Jan Hamáček (ČSSD) prodloužení nouzového stavu.
V minulých případech podpořili menšinovou vládu ANO a ČSSD při prodlužování stavu nouze poslanci KSČM, kteří ji v dolní komoře tolerují. Širší vedení komunistů ale v pátek doporučilo poslancům tentokrát pro prodloužení nehlasovat. V neděli jednal o podpoře premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedy Pirátů a STAN Ivanem Bartošem a Vítem Rakušanem.
Opozice žádá širší otevření škol, zvýšení motivace lidí k testování či zlepšení systému kompenzací. Chce také, aby vláda předložila speciální zákon, nebo změnila dosavadní legislativu tak, aby nouzový stav nebyl pro opatření nutný.
Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října, v polovině února bude jeho délka činit 132 dnů. Je to dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.
Úpravy legislativy tak, aby nebylo potřebné prodlužování nouzového stavu, budou probírat špičky sněmovních stran na úterní schůzce. Podle Hamáčka by se mohlo rozhodnout, zda se půjde cestou zvláštního pandemického zákona, nebo změnou krizových zákonů.
Návrat dětí do škol
Vláda dnes posuzuje návrh ministerstva školství, který by za používání testů na covid umožnil návrat žáků a studentů do škol, kam nyní mohou pouze první a druhé ročníky základních škol. Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) má ve spolupráci s resorty rozpracovat podmínky návratu maturantů na přelomu února a března do škol.
Podle návrhu ministerstva školství by si dělali PCR test ze slin jednou za týden až dva týdny sami maturanti. Poté by se testování rozšířilo na středoškoláky s praktickou výukou. U žáků základních škol by se využily antigenní testy. Hamáček odpoledne na tiskové konferenci ČSSD poznamenal, že je nutné systém testování dopracovat a zajistit nákup testů a jejich distribuci.
Prioritu by podle vlády měl mít návrat studentů maturitních ročníků a posléze další ročníky. Současně se ministři shodli na tom, že návrat žáků a studentů k prezenční výuce nesmí zásadním způsobem negativně ovlivnit vývoj koronavirové epidemie.
Bonus 370 Kč za den v karanténě
Schválen byl i návrh na bonus 370 Kč za den v karanténě. Lidé v nařízené karanténě by mohli případně dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den, a to podle výše svého výdělku. Vyplácel by jim ho zaměstnavatel po deset dnů. O tyto výdaje by si pak snížil sociální odvody.
Zaměstnanci v karanténě dostávají teď 60 procent svého redukovaného průměrného výdělku. Příspěvek má motivovat k tomu, aby lidé do karantény chodili a aby nakažení hlásili své kontakty. Zlepšení trasování má přispět ke zvládnutí epidemie.
„Mimořádný bonus ve výši 370 korun denně pomůže lidem chovat se zodpovědně,“ uvedla Maláčová.
Nový systém kompenzací podnikatelům a firmám
Vláda dnes schválila i nový systém kompenzací podnikatelům a firmám, které zasáhly dopady koronavirové pandemie. Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 Kč denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Hlavním kritériem bude v obou případech splnění poklesu tržeb o nejméně 50 procent. Pokračovat bude také program Antivirus, případně další podpory, která na program Antivirus navazují.
Nový systém by měl podle ministerstva financí pomoc dostat k podnikatelům rychleji a ve větším objemu. Základem podpory budou programy, které se osvědčily a fungují. Ty se zároveň rozšíří. Naopak programy, které se ukázaly jako problematické, budou podle MF utlumeny. „Řádově z deseti programů jsme se rozhodli vše zjednodušit a udělat program takový, kde žádná firma již nepropadne nehledě na to, zda má provozovnu uzavřenou nebo zda je subdodavatelem, nebo ne,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)
Zároveň bude pokračovat program Antivirus a zaměstnavatelé také bude nadále získávat podporu na základě počtu zaměstnanců, a to 500 Kč za jednoho zaměstnance a den. Současně bude muset být opět splněna podmínka poklesu tržeb o minimálně 50 procent.