Od pondělí 12. října se na dva týdny zastaví kulturní akce, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Uzavření se týká divadel, kin, ale například i zoologických zahrad. Zrušeny budou veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců, venku smí sportovat nejvýš 20 osob. Mohou se hrát mezistátní zápasy. Restaurace budou muset zavírat nejpozději ve 20:00, u stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé, v jídelnách v obchodních centrech jen dva. Provoz úřadů se omezí na dva dny v týdnu, vždy na pět hodin. Na 2. stupni základních škol se od pondělí bude učit prezenčně polovina dětí, ostatní budou mít výuku on-line. Po týdnu se vymění, opatření potrvá 14 dnů. Vláda zároveň schválila prodloužení ošetřovného.
Právě vyhlašovaná razantní opatření mají pomoci předejít zahlcení systému zdravotní péče, kde hrozí, že by tento systém nebyl schopen pomoci jak pacientům s nemocí covid-19, ale i s jakýmikoliv jinými potížemi. Ministr zdravotnictví Roman Prymula ovšem neodpověděl jednoznačně na otázku, zda právě oznamovaná opatření premiér Andrej Babiš nezmění anebo část z nich nezruší, jak tomu bylo na konci srpna vůči ministru Adamu Vojtěchovi, případně před týdnem, kdy Babiš zrušil Prymulou avizovanou povinnost registrace hostů v restauracích. Prymula pouze poukázal na to, že právě oznámená opatření schválila vláda.
Od pondělí se na dva týdny prakticky zastaví kulturní akce
Od pondělí 12. října se na dva týdny zastaví kulturní akce. Zákaz otevřít se týká prakticky všech kulturních událostí, zavřít se musí například divadla, kina, ale také zoologické zahrady, vyplývá podle Prymuly z dnešního rozhodnutí vlády. Opatření mají sloužit ke zpomalení šíření epidemie covidu-19.
Do pondělí bude platit stávající režim, ve kterém mohou divadla hrát, ovšem bez přestávek na občerstvení. V jednom sále může být aktuálně maximálně 500 lidí s rouškami, stejně jako v kinosále. Nesmí se ale hrát opera a další představení s převahou zpěvu, zpívat se nesmí ani ve školách či v kroužcích nebo jiných spolcích.
Od pondělí vláda ruší profesionální i amatérské sportování
Od pondělí 12. října budou kvůli epidemii koronaviru zrušeny veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců, venku smí sportovat nejvýš 20 osob, rozhodla vláda. Již od tohoto pátku musí přerušit provoz posilovny, fitness centra, vnitřní bazény a koupaliště, řekl Prymula. Vyhlášená opatření mají trvat dva týdny a pomoci redukovat nárůst nakažených covidem-19.
Prymula novinářům řekl, že od pondělí bude možné hrát fotbal či tenis, ale pouze venku a do počtu 20 osob, který platí i v jiných oblastech. „Co se týká speciálních výjimek, je možnost sehrání mezistátních zápasů, ale bez diváků a v omezeném režimu,“ uvedl.
Restaurace budou muset zavírat v 20:00, u stolu jen čtyři lidé
Od pondělí budou muset po dobu dvou týdnů restaurace zavírat už ve 20:00. U stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé, v jídelnách v obchodních centrech jen dva. Vláda se také dohodla, že v obchodních centrech budou muset podniky, kde se jí, vypnout wi-fi.
Od tohoto pondělí platí, že u jednoho stolu může v restauracích sedět nejvýš šest lidí. Provoz barů a restaurací omezilo mimořádné opatření už dříve. Nejprve bylo nařízeno uzavření od půlnoci do 06:00. Koncem září se opatření ministerstva zdravotnictví zpřísnilo a bary a restaurace musí nyní zavírat už ve 22:00. Do svých prostor navíc mohou vpustit jen tolik lidí, kolik mají míst k sezení.
Restaurace byly uzavřeny už na jaře, nejprve mohly prodávat jen z okénka, poté se postupně otevřely zahrádky a 25. května mohli znovu hosté i do jejich vnitřních prostor.
Vláda schválila návrh na prodloužení ošetřovného kvůli koronaviru
Vyplácení ošetřovného by se mohlo kvůli koronavirové nákaze prodloužit. Lidé by ho mohli dostávat po celou dobu výuky na dálku či nařízené karantény. Návrh zákona se změnami dávky schválila na mimořádném jednání vláda. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva práce. Kabinet dnes rozhodl o omezení výuky ve školách.
Ošetřovné se podle zákona vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat na potomky do 16 let až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky a uzavření stacionáře či nařízené karantény. Opatření má podle návrhu platit do konce školního roku, tedy do 30. června 2021.
Prymula: Za dva týdny mohou být nemocnice na hranici kapacity
Počty lidí nakažených novým typem koronaviru, kteří potřebují péči v nemocnici, mohou být podle ministra Prymuly (za ANO) bez přijetí dalších opatření za týden dvojnásobné. V současné době je hospitalizováno 1700 lidí, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. „Za další týden by mohla být kapacita zdravotního systému téměř vyčerpána,“ uvedl Prymula.
Ve vážném stavu je podle posledních dat více než 350 osob. „Prudce narůstající je počet osob, které vyžadují zásadní intenzivní péči. Kontinuálně narůstající je i počet zemřelých,“ uvedl ministr.
Vláda dnes dopoledne chce o chystaných restrikcích mluvit i s představiteli opozičních stran. Opozice kritizuje vládu za špatnou komunikaci o přijímaných opatření.
Od pondělí v Česku platí nouzový stav, v uzavřených prostorech se nesmí setkávat víc než deset lidí, venku 20. V rizikových regionech od pondělí přešli na distanční výuku studenti středních škol, platí i další opatření.
Pro dodržování opatření se v rozhovoru pro Českou televizi vyslovil i ústavní právník Jan Kysela. Opatření podle něj porušovat nelze a mohou za to hrozit až milionové pokuty. Kysela dodal, že o případné neplatnosti opatření musejí rozhodnout soudy.
Situace je podle aktuálních informací extrémně špatná. Prosím Vás o odpovědné jednání. Musíme se pokusit šíření viru zastavit. Už to nemá nic společného s běžným politickým soupeřením. Nerespektováním nařízení se nevymezujete vůči A.Babišovi, R.Prymulovi či komukoli jinému.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 8, 2020
Opozice omezení podporuje, ale kritizuje vádu za nečinnost
Politici demokratické opozice opatření podporují. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová má pro opatření pochopení, „byla nutná, čísla jsou varující,“ řekla ČT a varovala veřejnost před dezinformacemi, které epidemii zlehčují. Na druhou stranu připomíná, že vláda mohla stávající situaci předejít aktivnější přípravou na podzimní vlnu. Fungovat už mohl systém tzv. chytré karantény včetně trasování.
Restaurace oslabené jarními opatřeními už jsou likvidovány, omezení otvírací doby do 8. hodiny večerní způsobí obrovský výpadek tržeb, zdůraznila Pekarová Adamová.
Podle předsedy ODS Petra Fialy se situace s koronavirem vymkla z rukou. Po dopoledním jednání šéfů sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) vyzval Fiala veřejnost ke dvěma týdnům disciplíny a sebezapření. Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana ze schůzky vyplynulo, že stát bude muset dál pomáhat ekonomice. I kvůli tomu se příští týden sejdou experti stran s ministryní financí Janou Maláčovou (ČSSD) nad pravidly kurzarbeitu.
„Situace je podle aktuálních informací extrémně špatná. Prosím Vás proto o odpovědné jednání. Musíme se pokusit šíření viru zastavit. Už to nemá nic společného s běžným politickým soupeřením. Nerespektováním nařízení se nevymezujete vůči Andreji Babišovi, Romanu Prymulovi či komukoli jinému,“ uvedl Fiala v prohlášení zaslaném médiím. Podle Fialy je třeba nyní odložit běžné politické soupeření. „Pak přijde čas, abychom vládě vystavili účet. Současný alarmující stav je obrovské selhání vlády a za to musí nést odpovědnost. Ale teď je naší primární společenskou povinností zastavit dynamické šíření covidu co nejrychleji,“ doplnil.
Rakušan řekl, že restriktivní opatření, ze kterých bude vláda odpoledne vybírat, se dotknou kultury, škol, sportu a zřejmě i restauračního odvětví. Stát tak bude opět muset pomáhat firmám, účastníci jednání se podle něj shodli na podpoře prodloužení programů Antivirus A a C, tedy proplácení nákladů firmám, které jsou postiženy omezením provozů a drží zaměstnance, a odpuštění plateb za pojištění. Spolupracovat chce opozice i na obecných pravidel pro náhradu ušlé mzdy. Normu ve středu poslanci projednali v prvním čtení.
Předseda lidovců Marian Jurečka, na jehož žádost se videokonference uskutečnila, označil jednání za korektní a konstruktivní. Chtěl by, aby se konala pravidelně. České televizi Jurečka řekl, že Česko je podle informací od Prymuly nyní zemí s nejrychlejším růstem počtu nakažených, opatření jsou proto nutná.
Podle Fialy se situace vládě totálně vymkla z rukou. Konstatoval, že druhou vlnu šíření infekce se nepodařilo přibrzdit ani není pod kontrolou. „Testování je dosud nedostatečné a trasování nestíhá nárůst. Při současné rychlosti viru už zřejmě ani stíhat nebude. Proto musíme všichni znovu zabrat a v tuto chvíli je asi jedinou naší zbraní čtrnáctidenní disciplína a sebezapření, musíme to prostě zkusit,“ uvedl.
Piráti při dnešním jednání zástupců sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) žádali, aby protikoronavirová omezení byla oznamována spolu s náhradami ekonomických dopadů. Novinářům to řekla místopředsedkyně pirátské strany Olga Richterová. Babiš toto téma podle ní nechtěl příliš rozebírat.
„Říkal, že nyní řešíme zploštění křivky a kompenzace řešme až poté. S tím nesouhlasím. Za Piráty si myslím, že třeba dopady na kulturní odvětví, různé provozovatele volnočasových aktivit, ale i na restaurace jsou velmi drastické. Je potřeba dát jim jasný signál, že je stát nenechá ve štychu,“ uvedla Richterová.
Piráti chtějí, aby stát odpustil živnostníkům postiženým omezeními odvody. V některých odvětvích by byla podle Richterové namístě obdoba takzvaného kompenzačního bonusu. Při jarní vlně epidemie nového koronaviru činil 500 korun za den. Piráti podporují také prodloužení podpůrných programů Antivirus. Richterová uvedla, že upraveno by mělo být ošetřovné. „Mělo by být tak, aby reagovalo na karantény a mělo by být projednáno nějakým způsobem na vládě v pondělí,“ řekla.