Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička stále čelí tlaku na odvolání z funkce kvůli účasti na oslavě narozenin Petra Bendy, problematické postavy ČSSD v éře Jiřího Paroubka. Jeho další kontroverze, včetně dosazení lidí blízkých premiéru Babišovi do vedení agentury, nyní bude řešit sněmovna.
Účast na hojně a pestře navštívené party v teplickém hotelu Prince de Ligne, pořádané politickým podnikatelem Petrem Bendou, vyšla poslance za hnutí ANO a někdejšího hokejového reprezentanta Milana Hniličku pěkně draho. Desítky jejích účastníků porušily řadu vládních nařízení v nouzovém stavu v nejvyšším pátém stupni rizika. Hotely jsou s výjimkou pracovních cest uzavřeny, jsou zakázány hromadné akce a noční vycházení po 21. hodině, nemluvě o porušení pravidel nosit roušky nebo respirátory.
Tradiční švejkování
Prozatímní vyústění tohoto skandálu nese rysy tradičního švejkování. Hnilička se sice vzdal poslaneckého mandátu, ale vlivnou funkci šéfa sportovní agentury, kde se letos rozdělují dotace do sportu ve výši 12 miliard korun, si ponechal. Prý na přání sportovních svazů, ovšem jak kterých.
Šéf agentury naopak z ničeho nic odvolal své dva místopředsedy Michala Janebu a Iva Lukše – prý na vlastní žádost – a na jejich místa přišly Markéta Kabourková a Soňa Bergmannová. Okolnosti náhlého jmenování nových místopředsedkyň jsou nejasné.
Nyní se bude Hniličkovými přešlapy a situací v Národní sportovní agentuře (NSA) zabývat poslanecká sněmovna. Poslanci o tom rozhodli těsnou většinou na návrh KDU-ČSL, který nepodpořily pouze kluby ANO a KSČM. I komunisté však požadují odchod Hniličky z čela agentury a dnes ho hájí už jen Babišovo hnutí.
Poslanci chtějí probrat bleskovou výměnu obou místopředsedů agentury a také informace o tom, že si NSA najala externí firmu za téměř šest milionů korun na vyřizování části žádostí o dotace, přičemž byla sama za tím účelem zřízena.
Babišův impuls
Server Neovlivní přinesl zjištění, že bleskovou výměnu ve vedení nařídil Hniličkovi premiér Andrej Babiš, který ji s ním osobně projednával. Soňa Bergmannová, ještě pod původním jménem Křítková, před několika lety pracovala jako ředitelka strategické komunikace holdingu Agrofert. Kabourková se zase podle zdrojů zevnitř agentury chtěla stát místopředsedkyní NSA dlouhodobě a jednala o tom i s premiérem.
Hnilička vzal jmenování obou žen blízkých Babišovi na sebe. Míní, že má nadále podporu premiéra, i když inicioval audity hospodaření agentury. „Pan Hnilička udělal fatální chybu. V rámci toho byly nějaké personální změny v agentuře, probíhá tam audit. Chci se přesvědčit, že je v té agentuře všechno v pořádku,“ prohlásil Babiš a fakticky tak přiznal, že do vedení agentury nastoupili jeho lidé.
Hnilička vyslovil přesvědčení, že audity neprokážou žádné nesrovnalosti, ale poprvé připustil, že pokud si to vyžádá situace, bude rezignovat. Odmítl výhrady k najmutí externí agentury kvůli administrativě dotací, bez ní by se prý zpomalilo jejich vyřizování.
„Máme stanoveno 60 zaměstnanců, které v současné době ještě ani nemáme. Máme dnes 10 500 žadatelů o podporu oproti 6000, které byly na ministerstvu školství. Abychom to vypořádali včas, zadali jsme externí výpomoc na administraci. Tak to běžně dělají i na školství,“ uvedl Hnilička, který měl na personální obsazení agentury dva roky.
Proti jeho tvrzení se důrazně ohradil ministr školství Robert Plaga. Jeho resort nevyužíval pro formální hodnocení žádostí služeb externisty. „V roce 2020 zpracovalo 12 zaměstnanců MŠMT cca 7000 žádostí bez externí firmy,“ reagoval ministr, jehož s Hniličkou nepojí nejvřelejší vztahy.
Blamáž v teplickém hotelu
Poslanecká sněmovna nebude probírat jen tyto kontroverzní kroky, ale vrátí se i k blamáži na soukromé party v hotelu Prince de Ligne. Podezřelých okolností je víc. Policie, která v téže době v Ústeckém kraji podnikla masivní razii 750 kontrol cílených na rebelující hospodské, se hotelu v centru Teplic „zázračně“ vyhnula. K dovršení všech absurdit se této nelegální akce zúčastnil i liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák.
Účastníci narozeninové oslavy se jako jeden muž nesmyslně hájili „pracovním jednáním“. Mezi nimi i vládní zmocněnec pro sport a předseda NSA Milan Hnilička.
„Milan Hnilička se dopustil obrovské chyby. Měl by rezignovat na mandát poslance i na funkci šéfa Národní sportovní agentury,“ reagoval bezprostředně premiér Babiš. Nechápe, proč se účastnil „podivné akce s podivnými lidmi“.
Nakonec však vycouval s tím, že mu stačí jeho rezignace na post poslance, aby údajně nedošlo k paralýze agentury. Pojistil si však její vedení dosazením dalších svých lidí, přičemž tato dominance ANO nad rozdělováním dotací vyvolala odpor i ČSSD, která se ve sněmovně přiklonila k návrhu opozice.
Lobbistický dýchánek
Opozičním poslancům stále vadí, že Milan Hnilička nepřijal plnou odpovědnost za svoje papalášské chování, na hony vzdálené sportovní myšlence fair play. Netransparentní a nekontrolovatelné je podle nich i samotné fungování agentury, jež byla vyčleněna z resortu školství, mládeže a tělovýchovy v reakci na dotační skandál bývalé náměstkyně ministryně Simony Kratochvílové a exšéfa fotbalové asociace Miroslava Pelty.
V tomto směru nedošlo k žádné pozitivní změně. Nelze se proto příliš divit, že za Hniličku lobbuje i nejvlivnější postava sportovního zákulisí Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Tento lobbista s letitými vazbami na sociální demokracii spunktoval prohlášení, které podepsala řada zástupců sportovních svazů.
„Jakákoliv nestabilita instituce včetně změny vedení by mohla ohrozit dotace do sportu, což je pro nás klíčové,“ přiznal Jansta otevřeně hlavní důvod, proč drží Hniličku nad vodou. Dotace za miliardy dosud nejsou rozděleny, ale jistě jich je již mnoho přislíbeno. Proto lobbisty v čele s Janstou znepokojuje „nestabilita“, pokud by do čela agentury nastoupili lidé, na něž nemají pevnější vazby.
Jansta patří mezi obviněné ve výše uvedené kauze podvodů se sportovními dotacemi, která loni zamířila k soudu. Jak vidno, to mu nijak nebrání proplouvat v každém prostředí a za všech okolností. O důvod víc, aby se Hnilička poroučel ze své funkce. Účast na oslavě Bendových narozenin, kterou sám označil za „pracovní jednání“, lze snadno zaměnit – jak už to bývá – za lobbistický dýchánek, kde se dohadují tučné kšefty.