Automobilka Škoda Auto oznámila, že nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se bude konat v Bělorusku. Tlaky proti pořádání šampionátu v této zemi po masových protestech proti Lukašenkovu režimu sílí. Rozhodnutí tradičního hlavního sponzora šampionátu znepokojilo KSČM.
Letošní mistrovství světa v hokeji se mělo podle původního plánu konat na přelomu května a června v Bělorusku a Lotyšsku. Toto společné pořadatelství bylo oběma zemím přiděleno v roce 2017, loni se však situace změnila. Po znovuzvolení autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka vypukly v Bělorusku masové a dlouhotrvající nepokoje, které jsou násilně potlačovány.
Změna situace
Běloruská opozice v čele se Světlanou Tichanovskou považuje prezidentské volby za zmanipulované a jedná s představiteli vlád účastnických zemí o bojkotu světového šampionátu v Minsku. Lotyšsko už loni na podzim oznámilo, že si neumí spolupořadatelství vzhledem k situaci v Bělorusku představit.
„Pokud se mistrovství nepřesune z Minsku, mnoho národních týmů ho bude bojkotovat,“ tvrdí Tichanovská. Tento záměr nyní otevřeně podporuje finská premiérka Sanna Marinová a představitelé Dánska, Německa nebo USA.
Babišova vláda zatím žádné stanovisko nepřijala, ačkoli ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) dává najevo, že by byl bojkotu konání turnaje v Bělorusku nakloněn. Nyní se k tomuto tlaku připojila i mladoboleslavská Škoda Auto, dlouholetý hlavní sponzor světového hokejového šampionátu.
Odstupujeme z pozice sponzora
„Důsledně dodržujeme, chráníme a prosazujeme všechny předpisy, které ochraňují lidská práva jako celosvětovou základní a všeobecnou potřebu. Z tohoto důvodu Škoda Auto odstoupí z pozice sponzora mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2021, pokud bude Bělorusko potvrzeno jako jeho spolupořadatel,“ uvedla v prohlášení automobilka.
Tento krok ocenil ministr Petříček, zatímco prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král prohlásil, že si nedovede představit, jak by bylo možné bez podpory Škody Auto turnaj finančně zvládnout.
Jak se k této citlivé situaci staví Mezinárodní hokejová federace (IIHF)? Její prezident René Fasel nejasně lavíruje, když ještě koncem prosince vyjádřil v rozhovoru pro Kremlem kontrolovaný web Sputnik naději, že se situace uklidní a šampionát se uskuteční v obou zemích, jak bylo plánováno.
Sporná návštěva Minsku
Fasel se dne 11. ledna v Minsku sešel s Lukašenkem a poté byl podroben kritice za příliš vstřícné jednání. „Myslím, že tě nemusím přesvědčovat, v Bělorusku je všechno naprosto v pořádku. Obviňují mě, že bráním svoji zemi a svoje lidi, ale proto mě přece zvolili. Možná se moje kroky někomu na Západě nelíbí, ale to je jejich problém,“ vyslechl si šéf IIHF ujištění Lukašenka.
Kromě Tichanovské protestoval proti této návštěvě Běloruský fond sportovní solidarity, tedy organizace hájící sportovce, kteří byli z politických důvodů vyřazeni z reprezentací nebo propuštěni z klubů.
„Ta vřelost, se kterou pan Fasel jednal s panem Lukašenkem, vytvářela pocit, že setkání neprobíhá v zemi, kde bylo za poslední čtyři měsíce více než 30 tisíc lidí ve vězení a kde dodnes asi 170 politických vězňů zůstává za mřížemi,“ uvedl fond.
Po návštěvě Minsku však tlaky některých zemí na šéfa IIHF rostou, a tak změnil rétoriku. Vyslovil obavy, zda je Bělorusko schopno světový šampionát uskutečnit. Přiznal, že IIHF dostala nabídku na převzetí turnaje od Dánska a sama vede jednání se Slovenskem.
„Mrzí mě, že to někdo interpretuje tak, že schvaluju, co se v Bělorusku děje. Represe proti různým lidem jsou samozřejmě neakceptovatelné,“ řekl Fasel v rozhovoru pro švýcarskou televizi SRF. K žádné změně stanoviska IIHF však zatím nedošlo a definitivně se má rozhodnout do konce ledna.
Faselův nejednoznačný přístup je pro Mezinárodní hokejovou federaci časovanou náloží. Její šéf se netají dlouhodobě dobrými osobními vztahy s Lukašenkem. „Chtěl jsem toho využít, abychom mohli udělat něco pozitivního. Že by naše mistrovství světa mohlo představovat jakési usmíření mezi opozicí a vládou v Bělorusku,“ vysvětlil. Projevuje tím mimořádnou politickou naivitu.
Zaskočený Grospič
Záměr společnosti Škoda Auto nevoní domácím komunistům. Mladoboleslavský rodák a místopředseda KSČM Stanislav Grospič ve svém prohlášení přiznal, že ho rozhodnutí automobilky „upřímně zaskočilo“.
Grospič prý velice dobře vnímá aktuální dění v Bělorusku. „Jsem však názoru, že historicky sankční politika tzv. demokratických států byla vždycky politikou alibistickou a také vždycky vedla k posílení autoritářských a nedemokratických i fašistických režimů, nikoliv k jejich pádu,“ prohlásil, přičemž pominul pád komunismu v roce 1989.
„Od koncernu i mladoboleslavské automobilky bych čekal, že jí půjde nejen o lidská práva, ale i o obchodní zájmy a do sportovního klání nebude míchat politické zájmy, jež ani obchodní společnosti nepřísluší,“ neskrývá nespokojenost středočeský poslanec. Bělorusko si podle něj tuto „nezáviděníhodnou situaci musí vyřešit samo“.
Tím se neliší od postojů končícího předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, které vyjevil v zářijovém rozhovoru pro stranický list Haló noviny s výmluvným názvem „Západ opět prokázal, že umí státy rozvracet, ale nikoliv budovat“. Varuje v něm před vměšováním do vnitřních záležitostí Lukašenkova režimu.
Co bude dál?
Pokud se šampionát nakonec v Bělorusku přes policejní brutalitu vůči opozici uskuteční, utrpí kredit celé hokejové federace. Navíc hrozí bojkot turnaje řadou národních týmů nebo hráčů jednotlivých klubů. Jak by se rozhodla Česká republika?
Alternativou je pořadatelství v jiné zemi, což ovšem začíná narážet na časovou past. Nebo je možné turnaj zrušit, jako loni ve Švýcarsku, kvůli epidemii čínského koronaviru.
A čeští komunisté? Ti nevynechají příležitost dát otevřeně najevo, na čí straně stojí. Měli by si však už konečně zvyknout, že mladoboleslavská automobilka není normalizační státní podnik, ale soukromá firma, která si může sponzorovat, co sama uzná za vhodné.