Zástupkyně mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová okomentovala výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby západní spojenci chránili nebe nad Ukrajinou, jako chrání nebe nad Izraelem. Podle Pentagonu by takový přístup zatáhnul USA do přímé války, proto Ukrajině musí stačit poskytované systémy protivzdušně obrany.
„Zatáhlo by nás to do války jiným způsobem. Víme, že Ukrajina se dokázala úspěšně bránit ruským útokům na jejich města, jejich obyvatelstvo a infrastrukturu. A budeme i nadále poskytovat nezbytnou podporu,“ řekla Sabrina Singhová v rozhovoru pro Hlas Ameriky.
Jde o reakci na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který apeloval na spojence, aby pomohli chránit nebe nad Ukrajinou před ruskými útoky. Podle Zelenského je totiž v současné době vidět, jak na Blízkém východě lze úspěšně chránit životy civilistů díky jednotě spojenců. „Společné sestřelování íránských raket by se dalo použít i v případě sestřelování ruských raket. Není rozdíl mezi íránskými Šahedy, které spojují ruský a íránský režim,“ pronesl Zelenskyj, který vyjádřil naději, že dojde ke změně postoje NATO v ochotě hájit vzdušný prostor Ukrajiny.
„Když Rusko napadlo Ukrajinu, prezident Biden nařídil ministerstvu obrany, aby Ukrajině poskytlo vše, co potřebuje na bojišti. A v používání protivzdušné obrany nebo jiných prostředků, aby znovu získali své území, jsou velmi úspěšní“ konstatovala Singhová.
Podle ní nelze srovnávat ukrajinské bojiště se situací na Blízkém východě. „Hovoříme o dvou velmi odlišných krajinách a bojištích,“ zdůraznila Singhová a dodala, že sestřelování cílů z polského nebo rumunského území by „znamenalo zapojení USA jiným způsobem“. Singhová připomněla, že prezident Joe Biden slíbil, že Spojené státy nebudou mít na Ukrajině žádné vojenské jednotky, ale podpoří Ukrajince při „znovuzískání jejich suverénního území“.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v září prohlásil v rozhovoru pro Financial Times, že Polsko a další země sousedící s Ukrajinou jsou „povinny sestřelit ruské rakety dříve, než vstoupí do jejich vzdušného prostoru“. Následně však polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jde čistě o postoj ministra, nikoliv polské vlády jako celku.
Podobné problémy s ruskými drony hlásilo i Rumunsko, které hodlá projednat změny své legislativy tak, aby jakékoliv drony, které naruší rumunský vzdušný prostor, mohly být okamžitě sestřeleny. Jde o reakci na Šahedy, které již několikrát narušily rumunské hranice a to i mnoho kilometrů, navíc některé z nich v Rumunsku i spadly.