Opoziční hnutí ANO napadlo tento týden u Ústavního soudu (ÚS) změny ve stavebním spoření, které byly součástí vládního konsolidačního balíčku. Straně mimo jiné vadí ustanovení u spoření, kdy se snížení příspěvku dotýká i smluv uzavřených před lednem 2024. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jde o „kouřovou clonu“, kterou ANO zakrývá situaci kolem důchodové reformy.
„Podali jsme návrh na zrušení zákona, který snížil podporu stavebního spoření na polovinu. Razantním zhoršením podmínek u běžících smluv došlo k poškození tří milionů občanů, důvěry v kapitálový trh i právního prostředí v České republice,“ oznámila ve čtvrtek předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
„Kouřová clona kryjící úprk hnutí ANO od důchodové reformy a tím od zodpovědnosti nad budoucností jedenácti milionů občanů pokračuje,“ reagoval Stanjura. Hnutí ANO se po březnovém jednání na Pražském hradě ohradilo proti tvrzení, že souhlasilo se zvyšováním věku odchodu do důchodu.
Prezidentská kancelář tento týden zveřejnila zápis z jednání, z něhož jasně plyne, že výsledkem debaty je prezidentem prezentovaná shoda na potřebě zvyšování věku odchodu do důchodu. Poslankyně ANO Margita Balaštíková ale vzápětí přišla s tvrzením, že důvodem pozdější rozdílné interpretace závěrů diskuse byla údajně špatná akustika.
Stanjura připomněl, že politici z ANO soudce ÚS „po svém debaklu mediálně lynčovali a zpochybňovali jejich nezávislost a respekt k demokracii“. „To chce žaludek,“ dodal.
Vláda podle Schillerové svévolně a v rozporu se všemi trendy v ochraně spotřebitele změnila „za pochodu“ podmínky třem milionům občanů“. „Razantní snížení podpory se nevztahuje jen na nové, ale také na stávající smlouvy, což je podle našeho názoru v rozporu se zásadou předvídatelnosti práva, narušuje to legitimní očekávání a právní jistotu spotřebitelů,“ řekla k tomu na tiskové konferenci.
Od letoška se snížila maximální výše státní podpory pro stavební spoření z 2000 na 1000 korun ročně. Změna se dotkla nových i existujících smluv. Podle ANO se dosavadní klienti zároveň nemohou přes změnu podmínek vyvázat bez sankcí.
Hnutí podalo k ÚS v tomto volebním období několik návrhů na zrušení vládou prosazených legislativních předloh. V lednu neuspělo, když u ÚS obstála zkrácená valorizace penzí. Na soud se ANO obrátilo i v případě přísnějších podmínek pro předčasné důchody nebo zpřísněného zákona o střetu zájmů. Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová dříve uvedla, že se hnutí na ÚS asi obrátí i kvůli pravidlům zvýšení rodičovského příspěvku.