Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) se na sociální síti X pohádala s poslankyní hnutí ANO Taťánou Malou. Ta tvrdila, že nazývat Andreje Babiše bezpečnostním rizikem je populismus, a přirovnala to k tomu, kdyby ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nazývala diktátorem. Urbanová a další politici ale trvají na tom, že rétorika, kterou Babiš používá, je bezpečnostní riziko.
„Možná byste se v tom vašem růžovém hnutí měli trochu uklidnit,“ vyzvala Urbanovou. „Nazývat Andreje Babiše bezpečnostním rizikem je od vás populismus na úrovni TOP 09. Nebo máme začít nazývat Víta Rakušana diktátorem, když soud vlastně potvrdil, že chtěl zavést cenzuru? Jsi pro?“ ptala se.
Reagovala tím zřejmě na vystoupení Urbanové v Interview ČT24. Urbanová řekla, že považuje za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku rétoriku bývalého premiéra „a politiků, jako je Andrej Babiš, respektive politiku Andreje Babiše a částečně i hnutí ANO nebo třeba SPD“.
Podle ní před veřejností zpochybňují, jak má Česká republika fungovat v rámci Severoatlantické aliance. „To jejich křičení, že chceme mír, nechceme válku. Oni v podstatě říkají, že nebudeme zbrojit, Armáda České republiky je nám tady k ničemu, neustále zpochybňují pana Řehku,“ řekla.
Urbanová Malé v reakci poradila, ať si nejdřív přečte nebo pustí, co vlastně řekla. „A pak napiš a já se s tebou klidně pohádám, protože dle mého to, co v poslední době předvádíte s tím vaším mírem (překlad: myslíte tím porážku Ukrajiny a vítězství válečných zločinců), je ostudné,“ napsala.
Malá ale její slova opět překroutila. „Takže ukrajinský prezident sám začne mluvit o nutnosti svolat mírové konference, ale Česko to nebude podporovat, protože se to STAN nehodí do agendy. Nebo jak to myslíš? A můžeš mi najít přesně citaci, kdy jsme řekli, že chceme porážku Ukrajiny? Nebo že ji nemáme podporovat?“ reagovala.
To už Urbanovou nadzvedlo ze židle. „Ale na té NEMÁ BÝT RUSKO. Zatímco vy byste ho zvali, ne?“ ohradila se. „Chcete mír, ne válku. To všichni. Jen my všichni ostatní taky chápeme, že se ta válka za humny děje,“ napsala.
Následně připomněla výrok Babiše, který řekl, že to, jak „soustavně a samozřejmě“ mluví někteří politici o válce, v něm „vyvolává neodbytný pocit, jako by nás salámovou metodou připravovali na zapojení České republiky do konfliktu na Ukrajině“.
„Takže tu munici tam posílat nemáme, ačkoliv považujeme Putina za válečného zločince, Rusko za teroristický režim, a stejně jako partneři v NATO považujeme pro naši bezpečnost za zásadní, aby Rusko na Ukrajině nezvítězilo? Tohle je ta rétorika, která lidem říká, že zřejmě stačí zavřít oči a dělat, že tu nejsme. A to JE bezpečnostní riziko,“ stála si za svým Urbanová.
„Bezpečnostní hrozby pro Česko“ jsou jediným bodem návrhu programu nadcházející mimořádné schůze poslanců, která se uskuteční v úterý odpoledne. Z podnětu koaličních zákonodárců ji svolala předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Ta v Událostech, komentářích tento týden sdělila, že bezpečnostním rizikem je i šéf opozičního ANO Andrej Babiš. „Mrzí mě to, že to musím říct, ale je,“ sdělila s tím, že rétorika ANO se velmi radikalizuje a hnutí někdy i sdílí informace na úrovni poplašné zprávy – v tomto kontextu zmínila video Babiše s kohoutem o ukrajinském obilí.
Stejně tak o Babišovi jako o bezpečnostním riziku mluvil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). „Teď najíždí na nějakou pacifistickou notu, nevím, kdo mu ty mírové příspěvky píše, ale mně přijde, že začíná být bezpečnostním ohrožením této země,“ prohlásil Lipavský minulou neděli v České televizi.