V pondělí do centra Prahy dorazila asi polovina ohlášeného množství traktorů. Těch by se v centru mělo pohybovat přibližně pět stovek. Nejde přitom o pět stovek firem nebo zemědělských podnikatelů, často jde o zaměstnance větších podniků, které na akci vyslali zaměstnavatelé. Od akce se distancovaly všechny významné zemědělské organizace, konkrétně Agrární komora, Asociace soukromých zemědělců i Zemědělský svaz. Někteří z jejich členů přiblížili, proč se pondělní akce v hlavním městě nezúčastnili.
Podle Rodinné farmy Beranových z Krabčic jdou pondělní protesty, tak, jak jsou uchopeny, proti podstatě a hodnotám, ve které věří, a tuto formu neschvalují. „Protest je akcí skupiny lidí, která jde proti všemu, co udělá vláda. Sleduje přitom své vlastní politické a ekonomické cíle. To, co chtějí, tak zemědělství vůbec nepomáhá. V čele protestů stojí šéf agroholdingu (s tichou podporou dalších majitelů holdingů), které ovládají a devastují české zemědělství i společnost,“ vysvětlil Zdeněk Beran, který hospodaří pod Řípem.
Nedaleko Mělníka působí známá Farma Hanč, která produkuje zeleninu, jahody a další komodity. Ani ta se k protestu nepřipojila. „Můžeme psát hodiny o problémech, starostech, kontrolách a každodenních krizích, ale pokud Vy sami osobně nebudete cítit správnost Vašich rozhodnutí – „odkud je to, co denně jíte“ – tak traktory v Praze nic nevyřeší. Problémy zemědělců jsou vážné po celém světě a změny bude potřeba řešit s nadhledem a úctou ke krajině. Další dotace pro agroholdingy tu problematiku nevyřeší. Zemědělství potřebuje nyní zvláštní – i Vaši – pozornost. Chceme s Vámi se všemi mluvit o naší práci u nás a ne, že Vás budeme omezovat nebo blokovat ve Vaší práci,“ vzkázali zástupci Farmy Hanč v hojně sdíleném postu na facebooku.
Svůj názor na pondělní protest zveřejnil také sedlák hospodařící ekologickým způsobem pod Milešovkou, Daniel Pitek. „Skupina nazývající se My zemědělci je propojena s lidmi z dezinformační scény snažících se narušit demokratické fungování naší země, je zastupovaná nedůvěryhodným odborářem Bohumírem Dufkem a agrobaronem Zdeňkem Jandejskem, který jako předseda představenstva protestuje čistě za zájmy akciové společnosti Rabbit. Jsem přesvědčen, že většina lidí v traktorech jedoucích na Prahu budou zaměstnanci větších zemědělských podniků,“ upozornil.
Za zemědělce sdružené v Asociaci soukromého zemědělství potom šéf této organizace Jaroslav Šebek shrnul jejich postoj takto: „Nechceme zpochybňovat nelehkou situaci v zemědělství, ale snažíme se prosazovat zájmy soukromých zemědělců a rodinných farem prostřednictvím jednání a věcných argumentů, nikoliv znesnadňováním cesty do práce široké veřejnosti. Lidé, kteří stojí za pondělními protesty, se nikdy v minulosti o soukromé zemědělce a rodinné farmy nezajímali,“ vzkázal. Jím vedená Asociace sdružuje především drobné a střední zemědělce a sedláky.