NÁZOR / Antisystémové politické síly nerady slyší, když se mluví o ruském vměšování do voleb v demokratických zemích. Že nás z Ruska tamní zpravodajské služby zaplavují svou propagandou, která zvýhodňuje proruské kandidáty a očerňuje ty ostatní, nechtějí slyšet.
„Rumunský ústavní soud zrušil první kolo prezidentských voleb, které naprosto suverénně vyhrál kandidát pravice Călin Georgescu. A to pouhé dva dny před plánovaným druhým kolem. Co si o tom myslím? Je to naprosto bezprecedentní, žádnými důkazy nepodložený krok. Prostě nevyhrál ten ‚správný‘ kandidát. Ve hře je mmj. vznik nové a největší (naprosto autonomní) základny NATO v Rumunsku, která zásobuje Ukrajinu zbraněmi, do čehož by nový prezident Georgescu zcela jistě hodil vidle,“ rozhořčila se na Facebooku šéfka Trikolory Zuzana Majerová.
„Dokonce se už spekuluje, že znemožní Georgescuovi znovu kandidovat, případně ho obviní z proruskosti a zavřou. Prohloubená bruselská demokracie a NATO si to žádá.
Vítejte v totalitě a světě korespondenčních voleb. Příští rok u nás. Dovolíme jim to? Vše je v našich rukou,“ vyzývá Majerová.
U paní předsedkyně je po zkušenostech s jejím referováním z minulosti dobré prozkoumat, co se skutečně stalo.
Koncem listopadu získal v prvním kole rumunských prezidentských voleb nejvíce hlasů málo známý krajně pravicový radikál. Po podezření, že se na vítězství krajní pravice podílela sociální síť TikTok, byly výsledky prvního kola anulovány.
Podle dokumentů poskytnutých rumunskými bezpečnostními službami také Georgescu použil na svou kampaň nedeklarované finanční prostředky ve výši více než milion eur a volební infrastruktura byla vystavena kybernetickým útokům, jejichž původcem byl pravděpodobně „státní subjekt“. Zpravodajská služba SRI zmiňuje uživatele TikToku Bogdana Peşchira s účtem „bogpr“, který na Georgescovu volební kampaň na této platformě věnoval přes jeden milion eur.
„Calin Georgescu, krajně pravicový a proruský prezidentský kandidát, byl prostřednictvím TikToku masivně propagován pomocí koordinovaných účtů, doporučovacích algoritmů a placené reklamy. Georgescu, který byl dříve do značné míry neznámý, nepatří k žádné politické straně, ve všech předvolebních průzkumech měl extrémně nízké výsledky a nezúčastnil se žádné z televizních debat. Přesto v prvním kole hlasování zvítězil,“ píše web dw.com.
Georgescův kanál sleduje více než 520 tisíc lidí, získal 5,7 milionu lajků a jeho volební videa byla na TikToku zhlédnuta milionkrát. Kandidát často kritizoval současnou vládu a uváděl nepravdivá tvrzení na adresu politiků. Georgesca nakonec volila necelá třetina lidí ve věku 18 až 24 let, což by mohlo překvapit, protože hlásá obskurní konspirační teorie. Tvrdí například, že přistání na Měsíci v roce 1969 bylo zinscenováno.
Volební úřad TikTok obvinil, že Georgescovi poskytl výhodu. Před hlasováním dostal TikTok pokyn, že prezidentští kandidáti musí být označeni a musí zveřejnit své finanční zdroje. U Georgesca TikTok toto pravidlo nedodržel a tím ho oproti dalším kandidátům zvýhodnil.
TikTok se brání a tvrdí, že před volbami odstranil desítky tisíc falešných účtů a miliony falešných lajků a sledujících a že nebyly zjištěny žádné známky skrytého vměšování zevnitř Rumunska ani ze zahraničí. Marcus Bösch, německý odborník na komunikaci a TikTok, řekl DW, že v tom vidí do očí bijící rozpor. „Jak je možné, že bylo odstraněno nespočet účtů a lajků, přestože neexistovaly žádné náznaky zasahování?“ táže se.
„Americký lingvista Adam Aleksic se domnívá, že hlavní problém je v algoritmech moderních platforem sociálních médií, které již nejsou založeny na principu sledujících. Zjednodušeně řečeno to znamená, že uživatelé už nevidí příspěvky od lidí, které sledují, ale od těch, kteří nejhlasitěji křičí,“ píše dw. com.
Mít neoprávněnou výhodu je jasná deformace demokratické volební soutěže. Zajistit si pomocí nesčetných falešných účtů onen potřebný „povyk“, který zvýší dosah, znevýhodní kandidáty, kteří žádné trolly a roboty nepoužívají.
Takhle probíhalo masivní zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Rusko tehdy nasadilo na Facebooku 470 stránek, které se tvářily, že jsou stránkami amerických organizací nebo hnutí. Rusko také umístilo na Facebook tři tisíce reklam, které nakonec vidělo 5,8 milionu Američanů. Sledující se nedozvěděli, kdo za reklamy zaplatil. Šest z nich z nich mělo 340 milionů sdílení každá. Ruský obsah se dostal přinejmenším k 126 milionům Američanů, kteří si mysleli, že vidí vnitroamerickou diskusi. Ve skutečnosti šlo o výtvor profesionálů sedících v Sankt Petěrburgu.
Je zajímavé, že prokázané ruské zasahování do voleb v demokratických zemích Zuzanu Majerovou a její Trikolóru nijak neznepokojuje. Spíše se věnují zpochybňování korespondenční volby a vymýšlí si různá západní spiknutí proti nebohým „vlasteneckým“ politikům. Když už některé podvody příliš bijí do očí a lidé vyjdou protestovat do ulic, aby se jejich země nevydaly cestou Běloruska Alexandra Lukašenka, posměšně se to označuje za další „Majdan“, který je nepochybně řízený z USA a Bruselu.
Masivní volební podvody v Rusku, kde už se o volbách vůbec nedá mluvit, nebo působení miliardáře Elona Muska, který na sociální síti X svůj prolhaný či zavádějící (protrumpovský) obsah může dopravit ke dvěma stovkám milionů lidí, je pro údajné bojovníky za demokracii a svobodu slova v pohodě. Samozřejmě, vždyť by přece vyhráli ti správní, kteří jsou pro mír a tradiční hodnoty.
Zuzana Majerová má ovšem asi smůlu, protože její strana zřejmě nestojí za nějakou podpůrnou akci ani Kremlu. Musí to být hořký pocit se s takovým vědomím každé ráno probudit.