V kauze podezření z dotačního podvodu při čerpání evropských peněz pro farmu Čapí hnízdo dochází k paradoxní situaci. Jak uvedl server HlídacíPes.org, Evropská komise požádá o prověrku správnosti postupu české orgány, spadající pod ministerstvo financí. Babišovi úředníci tak budou prošetřovat, zda byla dodržena dotační pravidla.
[ctete]40823[/ctete]
Pět otazníků kolem Čapího hnízda
„Evropská komise požádá Certifikační i Auditní orgán České republiky, aby znovu prověřily, jestli byly opravdu splněny podmínky grantu,“ napsala komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová ve zprávě zaslané kontrolnímu výboru Evropského parlamentu. Odpověděla tak poslancům, upozorňujícím na porušení dotačních podmínek projektu farmy Čapí hnízdo v roce 2008.
Projekt luxusního rekreačního komplexu Čapí hnízdo přitom vzbuzuje řadu otazníků.
Za prvé: Existuje podezření, že společnost Farma Čapí hnízdo vznikla účelově vyčleněním a přejmenováním jedné ze společností Agrofertu ZZN Agro Pelhřimov. Jedině tak mohla dosáhnout na dotaci ve výši 50 milionů korun, určenou pro malé a střední podniky, které zároveň nesměly být součástí větší firmy s obratem nad jednu miliardu korun.
Za druhé: Tato operace proběhla několik týdnů před udělením dotace. Mohlo tak dojít k porušení dotačních pravidel, podle kterých nesmí být společnost žádající o dotace dva roky předtím součástí větší firmy.
Za třetí: Existuje podezření, že za společností Farma Čapí hnízdo stojí lidé spojení s Agrofertem. Z veřejných zdrojů není zřejmé, kdo ji vlastnil v letech 2008 až 2014. Vlastníci byli v té době schováni za neprůhlednou strukturu anonymních akci. Zakrytí pravého vlastnictví farmy údajně doporučili Babišovi právníci, aby se vyhnula podezření z dotačního podvodu.
Za čtvrté: Farma zahájila provoz v roce 2010 a v dubnu 2014 ji pohltila developerská divize Agrofertu Imoba. Podle dotačních pravidel však musí příjemce dotace provozovat projekt minimálně pět let.
Za páté: Andrej Babiš vždy tvrdil, že s vlastnictvím Čapího hnízda nemá nic společného, nicméně v dokumentu „Matrix AB“ výslovně uvedl, že projekt farmy vymyslel on sám.
Pochybností kolem jednoho projektu je tedy více než dost. Zdá se však poněkud humorné, pokud má oprávněnost přijetí dotace prošetřovat Babišův aparát. Bude opravdu tak nezávislý, jak je deklarováno, nebo bude vystupovat v roli příslovečného kozla, který se stal zahradníkem?
Nezávislí auditoři?
O nezávislosti úřadů spadajících pod ministra financí lze hovořit jen stěží. Zvláště po zkušenosti s bývalým náměstkem Lukášem Wagenknechtem, který zpracoval audit výběrového řízení monitorovacího systému ministerstva pro místní rozvoj. Audit odhalil chyby takového rázu, že České republice hrozí ztráta stovek milionů korun. V takovém případě by odpovědnost padla na tehdejší výběrovou komisi, v jejímž čele seděl současný státní tajemník ministra financí Jan Sixta. Celý případ stále vyšetřuje policie.
Babiš Wagenknechtovu snahu příliš neocenil. Netrvalo dlouho a musel z ministerstva nedobrovolně odejít. To je signál i dalším auditorům, aby příliš nepřepínali svoje aktivity tam, kde to není žádoucí. I z tohoto důvodu snad ani nemá smysl spekulovat, jak toto „prověřování“ dopadne.
Kdo vlastnil anonymní akcie?
Andrej Babiš může učinit jednoduchý krok, který by přispěl k rozpletení záhad kolem Čapího hnízda. Měl by veřejně sdělit, kdo konkrétně stál za jejími anonymními akciemi farmy v letech 2008 – 2014. Pokud tak neučiní, bude veškerá jeho obhajoba nevěrohodná. Nakonec pro něj, jako pro zásadního bojovníka proti anonymním akciím, by to neměl být žádný problém.
Pokud se ministr financí zlobí, že na něj pořád někdo útočí, neměl by opomíjet, že je to jeho ministerstvo financí, které podává jedno trestní oznámení za druhým na krajské reprezentace vedené ČSSD. Případ hejtmana Jiřího Rozbořila je zatím nejznámější a nezdá se přitom, že by tato bombastická šlachtovsko-ištvánovská kauza nějak viditelně pokročila.
Odvádění pozornosti
Andrej Babiš si musí zvykat, že ne všichni mu půjdou na ruku. Ne všechny si lze koupit a ne všechna média vlastní. Otázky na Agrofert jej pokaždé dokážou vyvést z míry. Přesto se mu zatím daří kauzy s firmou spojené úspěšně tlumit a prostřednictvím svého tisku odvádět pozornost jinam.
Jistě ne náhodou v posledních dnech vyvřela na povrch kauza soukromých e-mailů premiéra Sobotky, která může mít libovolně dlouhé pokračování.
Jistě ne náhodou dnes ministr financí podporuje radikální postup v uprchlické otázce, ačkoli ještě před půl rokem jej toto téma nezajímalo. A ačkoli ještě nedávno v Poslanecké sněmovně nehlasoval pro ta usnesení k migrační krizi, která dnes důrazně prosazuje.
Problém Čapího hnízda je jen jeden z řady, které se od počátku roku kolem Agrofertu vyrojily. Ovšem prošetřování orgánů ministerstva financí k projasnění temnoty kolem Babišova projektu nepovede. Pokud jsou jeho úředníkům teplá místečka ve státní správě milá.
Článek na webu HlídacíPes.org ZDE.
[ctete]34897[/ctete]