Výrok bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že se Česko nepotřebuje připravovat na válku, vzbudil na sociálních sítích velkou vlnu kritiky. Schillerová v rozhovoru s moderátorem Čestmírem Strakatým řekla, že místo toho by se mělo investovat do dopravní infrastruktury. Svá slova následně ještě hájila. Za to se do ní pustili další politici koaličních stran.
Schillerová v rozhovoru řekla, že podle ní jsou pro Česko důležité investice do dopravní infrastruktury. „To nejsou investice do tanků, které nás někam posunou. Nebo do nějakých střel. My potřebujeme investovat do infrastruktury. Určitě ne být připraveni na válku, jak říká šéf generálního štábu Řehka. Já se osypu, když čtu jeho vyjádření nebo headliny,“ řekla šéfka poslanců hnutí ANO. „My se nechceme připravovat na válku, my chceme žít v míru,“ dodala.
Na její výrok nejprve reagovala předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která napsala, že Schillerová je hlásnou troubou ruské propagandy. Schillerová se následně bránila a Pekarové vzkázala, že rozděluje společnost.
To si ale šéfka poslanecké sněmovny nenechala líbit. „Paní poslankyně, dál rozmazávat ostudný výrok, to už je opravdová absence sebereflexe. Vysnít si musel Kreml ministryni financí, která po invazi ruských vojsk na Krym handlovala s bolševiky a osekala armádě rozpočet. Jednala jste v rozporu se zájmy naší země tehdy a pokračujete v tom i nyní,“ vzkázala.
Ani potom se Schillerová za svůj výrok neomluvila, naopak ho ještě dál bránila na facebooku. „Na rozdíl od mnohých, kteří chtějí ze slova mír udělat sprosté slovo, jsem skoro polovinu života prožila ve znamení příprav na jadernou válku. Díky tomu vím, že vyděšená společnost není ani odolnější, ani odhodlanější. Dnes žijeme v míru jako pevná součást NATO. Máme jasné ukotvení a stojíme na straně bránící se Ukrajiny. Podporujeme ji proti ruské agresi. Jako nejsilnější opoziční strana jsme vždy podpořili všechny zákony na pomoc napadené zemi a jejím občanům,“ tvrdila s tím, že jako vládní strana hnutí ANO zvyšovalo výdaje na armádu.
„Chtít zachovat mír neznamená ani obětovat Ukrajinu, ani pozvat do Prahy ruské tanky. Zárukou naší bezpečnosti je členství v NATO a vzájemná jaderná rovnováha, nikoliv válečná rétorika politických ideologů, kteří za každou zmínkou o míru hledají Putinovy agenty a šváby. Nedovolme, aby se mír stál sprostým slovem,“ napsala.
To ale rozzuřilo europoslankyni Veroniku Vrecionovou (ODS). „‚Válečná rétorika politických ideologů.‘ To prosím není text z Rudého práva v roce 1984, ale jsou to slova Aleny Schillerové,“ upozornila.
Na omluvu marně čekala i ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Už asi 24 hodin sociálními sítěmi rezonuje tento výrok paní poslankyně Aleny Schillerové a já celou tu dobu čekám, že jej s omluvou vezme zpátky jako hloupost, kterou omylem vypustila z úst. Nevezme, ba co víc, ještě do toho slovy klasika zabrušuje. Přesvědčuje nás tak o tom, že nejde ani o hloupost, ani o naivitu, ale čistě o populistický kalkul, který záměrně přehlíží realitu dnešního světa. Co je ještě horší, paní exministryně financí nám tvrdí, že závazky se mají dodržovat, až nám to bude vyhovovat. 2 % HDP na obranu máme prý vydávat, až na tom budeme ekonomicky dobře. Paní poslankyně, počítat asi umíte, tudíž jistě dobře víte, že dvě procenta jsou stále dvěma procenty, ať je dobře, nebo špatně. Nebo že je rozdíl, zda se necháte vydírat komunisty a seberete obraně 10 miliard, nebo jí je necháte,“ napsala Černochová.
„Přestaňte lidem svět lakovat narůžovo, přestaňte jim lhát, že obranu a armádu nepotřebujeme. Iluze věčného míru je dávno pryč. Nikdo tu válkou nestraší, ale jako vláda máme povinnost zajistit v prvé řadě bezpečí naší země. Bezpečí je základ prosperity a růstu. A závěrem – pokud vy byste vládli, nedělám si iluze, že peníze uspořené na obranných investicích byste dávali do infrastruktury. Byl by to stejný rozpočtový mejdan jako v minulém volebním období. Mejdan, na který naše veřejné finance dlouho nezapomenou,“ vzkázala.
Závazek vyčlenit dvě procenta HDP na obranu se podařilo splnit až současnému kabinetu. V roce 2024 má jít na obranu rekordních 160 miliard Kč, jak uvedlo ministerstvo financí. Nejde ale pouze o výdaje ministerstva obrany, ale také jiných institucí, například Správy státních hmotných rezerv, ministerstva zahraničních věcí, Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, Národního bezpečnostního úřadu nebo ministerstva dopravy.
Kritiky se Schillerová dočkala i ze strany dalších politiků. „Ze slov Aleny Schillerové o tom, že ‚nepotřebujeme být připraveni na válku‘, mrazí, ale nepřekvapí. Vždyť už před rokem Andrej Babiš řekl, že v případě napadení spojeneckých zemí by neposlal české vojáky! Jsem moc rád, že v těchto časech nejsou u vlády tihle ‚chcimírové z ANO‘,“ uvedl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Odkazoval na jednu z debat před prezidentskými volbami, kdy Babiš prohlásil, že v případě napadení Polska či pobaltských států, které jsou stejně jako Česká republika součástí Severoatlantické aliance (NATO), by nevyslal české vojáky na pomoc. Následně se na sociální síti opravil, že by smlouvu dodržel.
„Paní Schillerová si asi myslí, že stačí věci chtít a nic se pro to nemusí dělat, ale tak to v reálném světě mimo sociální sítě nefunguje. Chceme mír, musíme investovat do obrany. Chceme udržitelné důchody, musíme dělat i nepopulární kroky,“ napsala někdejší prezidentská kandidátka a ekonomka Danuše Nerudová.