Předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš vyzval své příznivce, kteří plánují svatbu, aby mu napsali, pokud ho chtějí za oddávajícího. Reagoval tak na novelu zákona o matrikách, která od nového roku umožní poslancům a senátorům oddávat. Babišova nabídka zřejmě pobavila exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), podle kterého to nebude možné.
„Poslaneckou sněmovnou prošla novela o matrikách. A to je zajímavá zpráva, totiž, že poslanci a senátoři budou moci nově, od ledna, oddávat snoubence. No, tak já už mám vybraná dvě místa. Takže pokud máte zájem, tak mi napište,“ lákal před více než týdnem na sociálních sítích budoucí novomanžele Andrej Babiš.
„Já musím nejdříve zjistit, co na to potřebuju, nějaké povolení, papíry, samozřejmě musím si to nacvičit, půjdu se podívat na nějakou svatbu. Určitě mě to bude bavit, takže se těším. Napiště mi, abych vás mohl zařadit do nějakého seznamu. Pokud bude zájem, samozřejmě,“ dodal ve videu šéf hnutí ANO.
Jeho slova nenechala chladným exministra Miroslava Kalouska. „To nepůjde. Všichni známe závěr filmu Anděl Páně: Svatba je neplatná! Cožpak čert může někoho oddat?“ glosoval v pátek na sociální síti spoluzakladatel TOP 09.
Novelu zákona o matrikách, která mimo jiné dá od ledna poslanců a senátorům pravomoc oddávat, schválili zákonodárci v dolní komoře parlamentu už na začátku listopadu. Změny podpořilo 151 poslanců z řad koalice i opozice. V polovině prosince ji pak podepsal prezident Petr Pavel.
Kromě oddávání novela upravuje také možnost vstoupit do registrovaného partnerství na větším počtu míst. Nyní je to omezené jen na některé matriční úřady, konkrétně na čtrnáct. Nově mají mít snoubenci právo takové partnerství uzavřít před kterýmkoli matričním úřadem.
Novela počítá s elektronizací matrik prostřednictvím jednotného informačního systému, jehož zavedení se předpokládá od roku 2027. Elektronizace matrik má být dalším krokem v digitalizaci státní správy. Matriční knihy v listinné podobě zůstanou zachovány. Navíc budou i v centralizovaném informačním systému, což má usnadnit přístup lidí k matrice.
Rodný list, oddací list nebo úmrtní list bude vydávat kterýkoli matriční úřad bez ohledu na místní příslušnost, a také vybrané zastupitelské úřady. Systém umožní podle důvodové zprávy vydávání matričních dokladů i v elektronické podobě s dálkovým ověřením jejich platnosti, přičemž se počítá i s jejich dálkovou verifikací.
Právo nahlížet do matričních knih mají mít lidé starší 12 let. Pokud by si lidé měnili nebo změnili pohlaví, mohli by žádat o změnu jména a příjmení na neutrální jen prohlášením na matrice místo správního řízení, a to na kterékoli matrice, nejen v místě trvalého bydliště. Novela také zpřesňuje postup obnovy zničeného zápisu v matriční knize tak, aby se už nemusela přepisovat celá.
Novela dále umožní určení otcovství takzvanou trojdohodou, tedy souhlasným prohlášením matky, jejího manžela, který není otcem, a skutečného otce dítěte po zahájení rozvodového řízení.
Do matriční knihy bude možné nově zapsat domácí či zdrobnělá jména, čehož se podle zdůvodnění dosud rodiče v mnoha případech domohli soudně. Z nynějších 15 na 12 let snižuje novela věkovou hranici, od které je pro změnu jména či příjmení dítěte vyžadován jeho souhlas. Neslyšícím, němým a hluchoslepým lidem bude muset matriční úřad bezplatně zajistit tlumočníka či prostředníka pro úkony, pro něž to zákon vyžaduje.
Snazší bude oddávání snoubenců. Novela totiž ruší podmínku trvalého pobytu alespoň jednoho ze snoubenců v obci bez matriky pro možnost uzavření manželství před oddávajícím z této obce. Pokud ani jeden ze snoubenců v dané obci trvalý pobyt nemá, v současnosti je musí oddat starosta z takzvané matriční obce. Za zákonem stanovených podmínek navíc bude možné uzavřít manželství v jazyku národnostní menšiny.