V České republice sice přes dojemnou starosti Konvičků a dalších vlastenců žádní uprchlíci nejsou (a když jsme jich minule měli sedm přijmout, tři raději utekli), Středočeský kraj se na jejich příliv zodpovědně připravuje. Přečtěte si napínavou reportáž.
Bílý autobus s modrými majáčky za okny pomalu couvá na dvůr areálu Územního odboru Policie ČR Beroun. Tady už čeká nejen houf novinářů, ale především zhruba čtyřicítka policistů, hasiči, záchranáři, členové Českého červeného kříže, pozorovatelé, rozhodčí a další aktéři. Taktická část cvičení Migrace 300 může začít.
BEROUN | Modelová situace vypadá takto: O půlnoci 12. dubna zadržela jihomoravská policie v Břeclavi velkou skupinu zhruba tří tisíc cizinců, kteří nelegálně překročili hranice republiky. Protože sama není schopna situaci zvládnout, požádá podle platných předpisů kolegy z ostatních krajů. Na Středočeský kraj připadne skupina 300 migrantů, o které je třeba se postarat. Jak to kraj, policie a další složky integrovaného záchranného systému zvládnou?
V případě masivního záchytu nelegálních cizinců by totiž v první fázi policie rozmisťovala zadržené migranty k registrační proceduře do svých zařízení a jedno z nich se nalézá v Berouně. Místní tělocvična se tedy přes noc změnila v provizorní noclehárnu, na dvoře zaparkovala mobilní dekontaminační jednotka, policisté zajistili tlumočníky. Figuranti, v reálu studenti policejní akademie, totiž představovali občany Iráku a Sýrie, tedy zemí, odkud do Evropy přichází nejvíce uprchlíků.
Nejprve důkladná identifikace
Jeden zadržený po druhém opouští v doprovodu policisty autobus a v improvizované přijímací kanceláři je nejprve důkladně prohlédnut včetně zavazadel a poté s pomocí tlumočníka vyplňuje s dalším policistou registrační formulář. „Kontroluje se, jestli nejsou ozbrojeni, co mají v zavazadlech, zjišťují se základní identifikační údaje. Pokud mají doklady, opisují se. V případě, že doklady nemají, zjišťujeme jejich jméno, národnost, státní příslušnost a podobně,“ popisuje proces náměstek ředitele Krajského ředitelství PČR Středočeského kraje pro vnější službu Jan Ptáček.Policisté do akce nasadili čtyřicet mužů a žen. „To je ale jen počet, který by byl nasazen přímo zde, na zajištění této konkrétní skupiny. V případě tří set migrantů, kteří by byli rozděleni na různá místa v kraji, bychom do akce nasadili zhruba 170 policistů,“ vysvětluje náměstek Ptáček.Každý figurant pak na ruku dostane identifikační pásek a v doprovodu přejde do tělocvičny přeměněné na noclehárnu. Zadržení jsou rozděleni podle národnosti, dostanou základní hygienické potřeby a je jim přiděleno lůžko. V přechodné noclehárně by zůstali jen na dobu nezbytně nutnou, než by byli převezeni do detenčního zařízení, zřejmě v Bělé -Jezové. V pohotovosti je i mobilní dekontaminační zařízení, které by mohlo být v případě nutnosti použito k zajištění akutních hygienických potřeb migrantů. „V takovém případě migranti dostanou identifikační pásku, zanechají svůj oděv v tomto zařízení, provedou očistu těla a dostanou náhradní oděv,“ přibližuje způsob využití dekontaminačního zařízení ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Miloslav Svatoš. (ČSSD).
Bylo to napínavé, ale dobře to dopadlo a už se nemusíme bát. My víme, krajské volby se blíží.