Čeští turisté dokážou Slovákům pořádně zvednout tlak. Naposledy je rozzuřila rodinka, která se i přes přísný zákaz rozhodla ochladit v jednom z horských jezer ve Vysokých Tatrách. Ženu, která se je snažila od koupání odradit, měli prý na háku. Informovala o tom slovenská televize Markíza.
Na chování upozornila na sociální síti paní Lenka, která ve svém příspěvku zveřejnila fotografii koupající se české rodinky. „Co jsem dnes viděla, to už je moc. Čeští turisté na Žabích plesech. Asi si myslí, že je to nějaký akvapark nebo jezero na koupání,“ rozzuřila se s tím, že Češi asi mají dost peněz.
Podle svých slov se snažila rodinku od koupání odradit, prý ji však ignorovali. „Měli to úplně na háku. Ještě tam seděla taková paní, která jim domlouvala,“ popsala podle televize Markíza. Říct si podle Lenky dal pouze jeden muž, ostatní se prý koupali dále.
Pochopení pro chování Čechů neměli ani další Slováci. „V České republice jsou zvyklí. Pokud zajedete do Krkonoš do Harrachova na Mumlavský vodopád, tak tam se běžně mnoho lidí v létě koupe,“ objevilo se v komentářích. „Díky takovému chování nejsou Tatry Čechům souzené, a proto se s nimi občas příroda vypořádá po svém,“ napsal další z diskutujících Slováků.
V tatranských plesech platí zákaz koupání. Za jeho porušení hrozí od strážců parku pokuta až 300 eur, což je více než 7000 korun. Pokud se navíc prokáže poškození přírody, může se sankce ve správním řízení vyšplhat až na 3319 eur, tedy 80 tisíc korun.
„Správa Tatranského národního parku uložila od začátku roku 16 pokut, přičemž se jednalo o částky od 20 do 300 eur,“ oznámili na svém webu před pár dny slovenští ochránci přírody. Tatranská plesa mají podle nich vysokou biologickou a kulturní hodnotu a z těchto důvodů vyžadují co nejpřísnější ochranu.
„Tatranská plesa a potoky jsou citlivým ekosystémem, který je domovem mnoha drobných živočišných druhů, jedinečných glaciálních reliktů nebo endemitů obývajících jen určité lokality, u nichž i malé změny prostředí mohou vést k jejich zániku,“ vysvětlují ochránci důvody zákazu koupání s tím, že tyto chladnomilné druhy našly své útočiště v poledové době právě ve vyšších polohách tatranských ples.
K poškození ekosystémů může podle ochránců dojít už ve chvíli, kdy se člověk pohybuje mimo vyhrazené turistické trasy. Při koupání se navíc z opalovacích krémů, deodorantů a repelentů mohou uvolňovat do vody různé chemické látky. „Z mnoha vědeckých studií je známo, že látky obsažené v některých krémech způsobují hormonální nerovnováhu organismů až poškození buněk,“ dodali ochránci.