Ohromný propad exportu, miliardové ztráty a návrat o bezmála 40 let nazpátek, hlásí ruský plynový gigant Gazprom. Plynaři říkají, že se firma ocitla na dně. Hodlá se od něj odrazit, ale připouští, že návrat k prosperitě bude trvat roky, možná až desetiletí.
Další masivní propad exportu zemního plynu, a to až o 30 procent, hlásí za uplynulý rok ruský Gazprom. Navzdory snahám o nalezení nových odbytišť poté, co kvůli Putinově válce přišel o evropské trhy, se tak množství vyvezené komodity během posledních dvou let snížilo z předválečných 185 miliard na 69 miliard metrů krychlových, píší The Moscow Times.
S odvoláním na agenturu Reuters dodávají, že to znamená návrat na exportní úroveň roku 1985. Čína sice skrze plynovod Power of Siberia odebrala rekordní množství plynu, to však představuje jen osminu toho, co před válkou odebírala Evropa. Podle šéfa výzkumu a vývoje Institutu energetiky a financí Alexeje Belogorjeva se firma ocitla na dně.
Propad odbytu o více než 100 miliard metrů krychlových plynu se navíc ještě prohloubí v letošním roce, vzhledem k tomu, že vyprší smlouvy o transportu plynu skrze ukrajinské plynovody. Podle mínění expertů potrvá déle než 10 let, než se Gazprom zotaví z této rány, kterou Rusku zasadila Evropa poté, co vtrhlo na Ukrajinu a zahájilo svou válku.
Čína sice ruský plyn nakupuje, ovšem za poloviční cenu než Evropa. Kapacita stávajícího plynovodu navíc další zvyšování exportu neumožňuje. Pomoci má nový plynovod, do kterého ale nehodlají představitelé Země nebeského draka investovat ani jüan. Ohromné náklady na ropovod Power of Siberia 2 má prý v plné výši zaplatit Rusko.
Výhled na další roky také nevypadá nijak radostně. Firma má bilionovou ztrátu, vývoz plynu do Turecka bude stagnovat a uvnitř své země se nadále bude muset podílet na plynofikačním programu, který také není levný, nemluvě o značné daňové zátěži. Gazprom již přišel o dvě třetiny svých donedávna obrovských finančních rezerv a očekává v souvislosti s výše uvedenými potížemi další bilionové ztráty.