Generace vědců na celém světě se marně snažily vyvinout vakcínu proti viru HIV. Nyní se zdá, že lidstvu svítá v boji proti této zákeřné nemoci naděje. Výzkumníci totiž zveřejnili studii, ze které vyplývá, že účinnou ochranou proti nakažení může být lenacapavir.
Nejohroženější skupinu tvoří v souvislosti s nakažením virem HIV ženy a dívky v subsaharské Africe. Skupina vědců proto zapojila do nové studie více než 5000 mladých žen a dívek z Jižní Afriky a Ugandy, kde je podíl nakažených v populaci velmi vysoký. Z výsledků zveřejněných v časopise The New England Journal of Medicine vyplývá, že účinnou prevencí proti nakažení může být injekce léku lenacapavir, která by se aplikovala dvakrát ročně.
Na optimistické výsledky studie upozornil na sociální síti X také významný infektolog Marek Štefan. „Tohle je velké. Preventivní injekce jednou za půl roku stoprocentně chrání proti nákaze HIV u rizikových afrických žen,“ napsal ve svém příspěvku.
Studii financovala biotechnologická společnost Gilead Scienses, která látku lenacapavir vyrábí. Na trhu se pak objevuje pod názvem Sunlenca. Ve Spojených státech amerických je tento výrobek oficiálně schválen jako lék na HIV.
„Zdá se, že jde o nový průlom v prevenci HIV. Pokud by se tyto injekce podařilo široce rozšířit za nízkou cenu, výrazně by to snížilo riziko nových infekcí HIV na celém světě,“ sdělila pro The Washington Post spoluředitelka Centra pro výzkum virů ve Westmead Institute for Medical Research v Sydney Sarah Palmerová.
Každoročně se virem HIV nakazí po celém světě zhruba 1,3 milionu lidí. Aktuálně zveřejněná studie tak znamená velkou šanci pro veškerou populaci.