Americký deník The New York Times přišel s informací, že mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v jedné z tajných nezveřejněných částí obsahuje požadavek na dodávku střel Tomahawk, které dokážou zasáhnout cíle až do vzdálenosti 1500 kilometrů, tedy sedmkrát dále než rakety ATACMS, které Ukrajina v malém počtu obdržela.
„V jedné části, která nebyla zveřejněna, pan Zelenskyj navrhl balíček nejaderného odstrašení, v jehož rámci by Ukrajina dostala rakety Tomahawk,“ píše The New York Times s tím, že jde podle nejmenovaného vysokého amerického představitele o „zcela neproveditelný požadavek“.
Střely Tomahawk mají dolet až 1500 kilometrů, což je sedmkrát dále, než dokážou doletět střely ATACMS, které po dlouhém váhání Washington v omezeném množství Ukrajině poskytl, ovšem s omezením, kde je může ukrajinská armáda použít.
Ukrajina navíc podle The New York Times nepředložila Spojeným státům „přesvědčivé argumenty ohledně toho, jak by použila zbraně dlouhého doletu“. Seznam cílů uvnitř ruského zázemí, které Ukrajina USA předala, vysoce převyšuje počet raket, které by Washington, ale i další spojenci mohli Ukrajině dodat bez rizika, že by chyběly jinde, zvláště pak na Středním východě či v Asii.
Podle amerického deníku byl ukrajinský prezident „ohromen tím, že mu prezident Biden neudělil povolení k použití amerických raket dlouhého doletu k úderu hluboko do Ruska“, na jejich vzájemné schůzce v září ve Washingtonu. Zelenskyj prý spoléhal na to, že americký prezident opět ustoupí, jako tomu bylo v minulosti s dodávkami tanků Abrams, stíhaček F-16 či střel ATACMS, o jejichž dodávkách zpočátku Bílý dům také nechtěl ani slyšet.
Minulý týden poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl pro Hlas Ameriky, že postoj Bílého domu k povolení dálkových úderů hluboko na území Ruské federace se nezměnil, ale jednání i nadále probíhají.
Ruský vůdce Vladimir Putin prohlásil, že jakékoliv takové povolení pro Ukrajinu ze strany západních spojenců bude považovat za přímou účast zemí NATO ve válce a že Rusko pracuje na způsobech, jak na takové povolení zareagovat.