Na pultech českých obchodů by měly být povinně dvě třetiny až 80 procent českého zboží, přejí si potravináři. Při zahájení 43. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích k tomu vyzval vládu prezident Agrární komory a Potravinářské komory Miroslav Toman. Chtěl by tak podpořit zemědělce, kteří prodávají kvůli přebytkům na evropském trhu vepřové maso a mléko za podnákladové ceny. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je 80 procent nadsazených, situaci chce nejdřív zanalyzovat.
Vláda by měla podle šéfa potravinářů učinit také kroky ke zrušení danění evropských dotací. „Mléčná krize a ruské sankce nepřispívají prosperitě tohoto oboru,“ řekl Toman.
Podle ministra Jurečky jde legislativně o velmi obtížnou záležitost. „Zejména na jednotném unijním trhu. Jsou tady jiné státy, které podobné pokusy zkoušejí, ale žádný stát neměl takto vysoko nastavenou hodnotu na 80 procentech,“ řekl ministr ČTK. Podle něj například v Rumunsku je nyní podíl povinného tamního zboží v řetězcích na 50 procentech. Chce napřed zjistit, jaký podíl českého zboží v českých obchodech je už nyní, v některých supermarketech podle něj může být tento podíl nad 50 procenty.
I bez legislativních úprav si však mohou spotřebitelé podle ministra vybrat české zboží. Podle novely zákona o potravinách mají výrobci zakázáno označovat potraviny logy, vlajkou, mapou či nápisy odkazujícími na Českou republiku, pokud nejsou potraviny vyrobené v Česku a z českých surovin. U potravin, které se skládají z více složek, musí být obsah českých částí minimálně 75 procent, přikazuje novela. Naopak české výrobky se mohou označit vlaječkou s nápisem Česká potravina.
Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v červnu ministra Jurečku vyzvala, aby začal hledat nové způsoby řešení krizové situace v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství. Možností je snížení daní či osvobození zemědělců od odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Chovatelé krav a prasat dlouhodobě prodávají maso a mléko pod cenou, hrozí jim rušení chovů. Úrodu ovoce a vína zase poškodily jarní mrazy.
Agrární komora již dříve navrhla, že by se zemědělcům mělo pomoci i zrušením daně z nemovitosti u orné půdy a trvalých travních porostů. Podle ní její výběr představuje ročně přibližně 1,8 miliardy korun a správa a výběr daně stojí podobně.
Bývalý prezident Václav Klaus při zahájení agrosalonu řekl, že je sice povinností a pracovní náplní Agrární komory mluvit o tom, že situace není dobrá, nicméně podle něj se v posledních letech výroba nesmírně zkvalitnila.
Kontrolní orgány spadající pod ministerstvo zemědělství v poslední době prověřují aktivněji potraviny, které se do ČR dovážejí.
Zemědělci v živočišné výrobě muší řešit cenovou krizi na trhu s mlékem, vepřovým masem a vejci. Vejce se podle ministerstva dovážejí z Polska za dumpingové ceny. Mléko prodávají zemědělci za podnákladové ceny, na evropském trhu je ho i kvůli zavedení ruského embarga na dovoz potravin přebytek.
Na výstavišti v Českých Budějovicích se ode dneška představuje 382 vystavovatelů, své výrobky nabízí 105 obchodníků z 22 zemí. Země Živitelka je největší tuzemskou zemědělskou oborovou akci, loni ji navštívilo přibližně 102.000 lidí.