Zpěvák Tomáš Klus po festivalu Colours of Ostrava oznámil, že kromě rozhodnutí nevystupovat na akcích financovaných holdingem Agrofert nebude hovořit s médii z vydavatelství Mafra. Je to důležitý krok, který by měli následovat nejen všichni ti, kdo nesouhlasí s politikou premiéra Andreje Babiše, ale také politici samotní. A to i přes všechny argumenty o důležitosti toho „být vidět“.
Jednou už se to podařilo. Server iDNES.cz, který spadá do vydavatelství z Agrofertu, pořádal předvolební debatu. Měl ji moderovat Babišův šéfredaktor Jaroslav Plesl. Demokratičtí politici se ale odmítli zúčastnit – a ohlas by obrovský. Babišova média byla najednou opět v situaci, kdy musela obhajovat neobhajitelné.
Od té doby už ale uplynulo mnoho času. Colours of Ostrava je jen malý příklad, Mf DNES a Lidové noviny ale zásadní. Ostatně stejně jako média, která patří Jaromíru Soukupovi. Dokud s nimi budou politici, na něž vzápětí tato média útočí tak, aby pomohla hnutí ANO, mluvit, jako by se jednalo o normální noviny, mnoho lidí je tak bude i vnímat. Jenomže o normální noviny se prostě a jednoduše nejedná.
Kdybychom požadovali opravdovou důslednost, museli bychom začít hovořit i o dalších problémech. Česká televize dennodenně zve komentátory, kteří jsou zaměstnáni v Agrofertu, aby hodnotili kauzy a politickou taktiku svého majitele Andreje Babiše. Nikde to není uvedeno, redaktoři na tento fakt neupozorňují. Dovedete si ale naprosto vážně představit, jak v televizi zkritizujete postupy člověka, který vám každý měsíc posílá peníze?
Klusův příklad je následování, podobně správný jako odchod básníka Petra Hrušky z poroty Státní ceny za literaturu. Vždycky se najdou lidé, kteří odsoudí, že „se do všeho tahá politika“. Ustupování, přikyvování a taková ta malá nedůsledná tolerance, to je přesně to, co umožnilo současnou situaci.