Ve středu 27. května nás čekají volby do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Existuje reálné riziko, že budou zvoleni kandidáti se silnými vazbami na některé politické strany, hnutí či zájmové skupiny, jež nemají zájem na veřejnoprávním vysílání a kvalitní žurnalistické práci. Ohroženo je zejména objektivní zpravodajství. Minulostí se tak mohou stát vyváženost politických debat i publicistické pořady, které dlouhá léta ve prospěch všech koncesionářů investigativně kontrolují a informují o jednání nejen vládních poslanců bez ohledu na to, zda je u vlády zrovna ODS, ČSSD, nebo hnutí ANO 2011.
Na programu 49. schůze Poslanecké sněmovny jsou druhá kola voleb do Rady České televize a Českého rozhlasu. Za Piráty dlouhodobě zastáváme názor, že do mediálních rad mají být voleni především nestranní odborníci. I v zákoně o České televizi a v zákoně o Českém rozhlasu (konkrétně § 5 odst. 2 v obou zákonech) se uvádí: „Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů; dále se nesmí podílet na podnikání v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, ani nesmí zastupovat obchodní zájmy, které by mohly být v rozporu s výkonem jeho funkce nebo by mohly ohrozit důvěru v nezávislost nebo nestrannost jeho rozhodování v Radě.“
Volba bude probíhat tajně, protože proti veřejné volbě hlasovali poslanci hnutí ANO i přesto, že se jejich předseda Andrej Babiš podivoval, proč jsou volby do veřejných funkcí tajné. Piráti naopak podpořili transparentní veřejnou volbu, aby byla jasná politická odpovědnost.
Ve Sněmovně se již šeptá ohledně dohody poslaneckých klubů ANO, SPD, KSČM a odpadlíků z SPD i ODS na zvolení ekonomky Hany Lipovské, která byla nedávno zachycena v doprovodu hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, redaktora Pavla Matochy, blízkého Václavu Klausovi, a moderátora Luboše Xavera Veselého, kterého nominoval spolek Václava Klause. Navíc poslanci ANO plánují odvolání stávajícího radního Zdeňka Šarapatky, což by jim umožnilo zvolit do Rady ČT i kandidáta nominovaného KSČM.
Také je možné, že si hnutí ANO zajistilo podporu SPD výměnou za „trafiku“ pro poradce SPD v Nejvyšším kontrolním úřadu.
Naopak nejúspěšnější kandidáti z hlasování volebního výboru pravděpodobně zvoleni nebudou. Michal Klíma získal 17 z 18 možných hlasů, 16 hlasů získali Zdeněk Holý a Ivan Douda. I díky této podpoře napříč politickým spektrem ve volebním výboru lze považovat tyto odborníky za nadstranické. Všichni tři jmenování však nebyli kladně hodnoceni na seznamech ANO, které sestavil předseda volebního výboru Stanislav Berkovec.
Čtveřice nových radních, pokud by nejednala odborně a nestranně, by mohla v patnáctičlenné Radě České televize společně s již stávajícími radními blízkými ANO změnit veřejnoprávní ČT na vládní propagandistickou televizi.
Do Rady Českého rozhlasu je favoritkou její bývalá předsedkyně Hana Dohnálková. Také ona získala v hlasování volebního výboru méně hlasů než její protikandidát Jaroslav Šebek.
Situace mě znepokojuje o to více, když se podívám na zkušenosti ovládnutí veřejnoprávních médií v zahraničí. O situaci v Maďarsku, kde má mediální monopol vládní hnutí Fidesz a zbylým nezávislým mediálním domům situaci ztěžuje, jak jen je to možné, jsem informoval v předchozím komentáři. Za problematickou považuji také situaci v Polsku, kde například v nedávné době veřejnoprávní rozhlas vyhodil z hitparády píseň kritizující šéfa vládní strany Jarosława Kaczyńského. Něčeho podobného bych se v české demokracii nerad dočkal. Proto jsem vyzval všechny poslance, aby při nadcházející volbě hlasovali podle slibu – tedy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Měli by prosazovat zájem koncesionářů, a ne soukromé zájmy premiéra a dalších.
Autor je poslanec za Piráty.