Ministr zahraničí Tomáš Petříček je pro svou prozápadní politiku trnem v oku prezidentu Miloši Zemanovi, komunistům i členům SPD. Přesto to nově zvoleného místopředsedu ČSSD od práce neodrazuje a hodlá v ní pokračovat, a to ve stejném duchu.
Šéf české diplomacie mluví v rozhovoru pro FORUM 24 o tom, jak se vyrovnává s častou kritikou, zda bere komunisty jako koaličního partnera, nebo co pro něj znamená zvolení místopředsedou sociální demokracie.
Pane ministře, máte za sebou čtyři měsíce v Černínském paláci. Jaké byly?
Hodně náročné, ale každý začátek je těžký a doufám, že už se můj režim usazuje. Byl jsem na funkci částečně připraven už díky zkušenosti náměstka na ministerstvu práce a sociálních věcí i zahraničí, takže jsem nebyl úplně překvapen. Považuji to za velkou odpovědnost a zároveň musím poděkovat za důvěru Janu Hamáčkovi a ČSSD, že mě do funkce navrhli.
Hned po svém nástupu jsem se zaměřil na rozvoj vztahů s našimi hlavními partnery a spojenci. Samozřejmě jsem hlavně jednal s našimi sousedy, ale také s představiteli Izraele a Spojených států, kde jsem byl nedávno na návštěvě. Mám pocit, že se nám za poslední dobu podařila řada dobrých kroků, považuji za důležitý třeba návrat do Rady OSN pro lidská práva.
Od chvíle, kdy se začalo spekulovat o tom, že byste se mohl stát šéfem diplomacie, provázelo Vás především jasné cejchování jako „Pocheho loutky“ a hodnocení práce, kterou jste zatím ani nestačil započít. Neříkal jste si, že se raději funkce vzdáte?
Nemám rád nálepky, zvykl jsem si na to, že jsem terčem silně nepřátelských útoků, ale snažím se nedělat si z toho hlavu. Nejsem ničí loutka, prokázat to můžu jedině svou prací. Jen slova nepomohou. Jsem rád, že mí kolegové to tak vnímají.
Přestože jste několikrát ukázal, že Vaše práce na ministerstvu a především jasné postoje, které naší zemi vedou správným směrem, nestojíte na provýchodní straně, jste od mnohých „nejvyhazovanějším“ ministrem. Jak dlouho se dá ten tlak vydržet?
Já to jako tlak nevnímám. Komunisté a okamurovci jsou proti našemu členství v Evropské unii nebo NATO a proti naší prozápadní politice, která je ovšem součástí koaličního prohlášení i naší dlouhodobé zahraničí strategie. Oni se na tom snaží zviditelňovat.
[ctete postid=“220378″ title=“Zajímáte se o česká média? Čtěte knihu Obrana před Babišem. Rozhovor s Pavlem Šafrem“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/45526126_516973565444289_5353478040686952448_n-385×230.jpg“ excerpt=“Nová kniha OBRANA PŘED BABIŠEM slaví velký úspěch, který si vyžádal dotisk. V této “ permalink=“http://forum24.cz/nova-kniha-obrana-pred-babisem-a-pribeh-ceskych-medii-podle-pavla-safra/“]220378[/ctete]
Vaše cesta do Spojených států se také neobešla bez výkřiků, že tam jedete zbytečně a prý nemáte premiérovi domlouvat schůzku v Bílém domě, že to zvládne sám. O čem tedy byla návštěva USA?
Primárně o ekonomické diplomacii a bezpečnostních otázkách. Bavili jsme se o možnostech podpory českých projektů v USA, o podpoře exportu českých tramvají, ale také o společných rozvojových a humanitárních projektech v severní Africe nebo spolupráci v Sýrii, kde chceme pomoci lidem postiženým konfliktem a přispět k jeho ukončení tak, aby se lidé mohli vrátit do svých domovů. Řešili jsme řadu témat, návštěvy nejvyšších ústavních činitelů v USA nebo v ČR byly takovou třešničkou na dortu.
Jak nás vnímají Američané?
Jako spojence, oceňují naše know-how v Sýrii, kde je například zastupujeme v konzulárních záležitostech, mají pochopení pro náš postoj k migraci a vnímají naše ekonomické projekty a vzájemné hospodářské vztahy jako velmi důležité.
Chválí Vás ti, od kterých by se to nepředpokládalo, není to zvláštní situace, když jste přijatelnější pro opozici než pro koaličního partnera?
Nevšiml jsem si, že by mě koaliční partner nepodporoval. Naopak, mám pocit, že jsem pro premiéra a jeho kolegy partnerem. Teď nás například podpořilo hnutí ANO jednomyslně v zahraničním výboru v souvislosti s postupem ministerstva i ambasády v případu českého řidiče zatčeného ve Francii. Máme stejnou pozici také při cestách do Izraele i USA.
Před sjezdem ČSSD jste jasně vzkázal, že pokud nebudete zvolen místopředsedou strany, zvážíte své setrvání na ministerstvu. Byla pro Vás tak důležitá funkce ve vedení ČSSD, nebo šlo pouze o vyjádření podpory, které potřebujete pro svou práci?
Řekl jsem, že pokud bych nedostal důvěru sjezdu, musel bych se poradit s novým vedením, jak dále postupovat. Samozřejmě bych to vnímal jako vyjádření názoru na mou práci v rezortu a musel bych přemýšlet, co dál. Funkci ministra a teď už i místopředsedy ČSSD beru jako projev důvěry a zároveň přidělenou zodpovědnost. ČSSD chci maximálně pomoci za to, co mi dala v uplynulých 15 letech, kdy jsem jejím členem. Rozhodně to nebyl vzkaz k delegátům sjezdu.
Na „špatné“ straně jste podle komunistů, někdy prezidenta Zemana a někdy premiéra Babiše stál při návštěvě Ukrajiny, slovech o přijmutí sirotků ze Sýrie, nebo když jste vyjádřil podporu prozatímnímu prezidentovi Venezuely. Zachoval byste se jinak, když vidíte, kolik rozruchu to vyvolalo, nebo si stojíte za svým?
Nezachoval bych se jinak, postupuji v souladu s českou zahraniční politikou. V případu Venezuely zastávám například stejný názor jako pan prezident.
Jak se Vám podařilo stát se takovým trnem v oku komunistů. Berete je, jako sociální demokrat, za nepsaného člena vládní koalice?
Komunisté nejsou členy vládní koalice, dohodu o podpoře při hlasování o důvěře vládě uzavřelo s KSČM pouze hnutí ANO. Postupuji podle vládního prohlášení, naše postoje jsou jasné, ale protievropským politikům logicky nevyhovují.
Myslíte si, že by se tak aktivní politici, jako jste Vy a paní ministryně Maláčová mohli stát záchranou ČSSD? Nebojíte se v současné situaci, jak dopadnou další volby, i když jsou ještě hodně daleko?
Nejbližší volby jsou ty do Evropského parlamentu a jsou už za tři měsíce. Já si chci tyto přípravy odpracovat a pomoci ČSSD i všem jejím kandidátům. Chci napomoci tomu, aby voliči zjistili, že ČSSD je moderní levicová strana a že se nemusejí obracet k různým regionálním nebo marginálním liberálním hnutím.
Jaké jsou Vaše plány pro rok 2019, které země by podle Vás měl ministr zahraničí České republiky navštívit a koho by naopak měl pozvat do naší země na návštěvu?
Chci prezentovat projekt veřejné diplomacie, hodně cestovat po České republice, vysokých školách a debatovat o naší zahraničí politice, chci veřejnosti ukázat, jak je diplomacie důležitá. Zahraniční cesty jsou všechny důležité, byť třeba každá trochu jinak. Já bych rád dosáhl úspěchů na poli ekonomické diplomacie v regionech, které rychle rostou, nebo kde jsme ztratili v minulosti pozici.
Jak budou důležité letošní volby do Evropského parlamentu?
Vždycky všichni říkají, že zrovna tyto volby jsou nejdůležitější a že se v nich hraje o všechno. My máme v podstatě jasný úkol: jako v zásadě jediná relevantní a skutečně proevropská strana máme jasnou představu, jak se Evropa musí změnit. Jak se mají odstranit nerovnosti v platech mezi zeměmi i mezi pohlavími, jak se mají ochránit zájmy těch slabších proti silnějším. Nepotřebujeme více Evropy, ale Evropu lepší.
Jedině tak zabráníme, aby v chaosu po brexitu neovládli Evropský parlament lidé, kteří chtějí Evropskou unii zničit, roztříštit nebo z ní vystoupit. A to bude i vzhledem k průzkumům a fungující nepřátelské propagandě velmi těžké. Ale o to víc musíme pracovat. Já budu.