Policejní prezident Tomáš Tuhý odmítl tvrzení ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, že je podezřelý z úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Postup expozitury pokládá za „nebývalý účelový nátlak“ končícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a jeho příznivců, kteří se snaží zvrátit rozhodnutí o reorganizaci policie. Tuhý to dnes napsal v tiskové zprávě.
Vedení policie čelí kritice ze strany ÚOOZ od okamžiku, kdy zveřejnilo záměr sloučit útvar s protikorupční policií. Šéf ÚOOZ kvůli plánu rezignoval na svou funkci. Dnešní vyjádření expozitury Tuhý vnímá jako „druhou vlnu nátlakové kampaně“.
Snaží se mě dehonestovat, myslí si Tuhý
„O účelovosti svědčí zejména to, že se vedoucí příslušníci ÚOOZ vyjadřují nejdříve sdělovacím prostředkům, což je nelegitimní a velmi manipulativní postup,“ podotkl policejní prezident. Zveřejněné nařčení se ho prý snaží dehonestovat.
Informaci o podezření na Tuhého sdělil České televizi šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Sněmovnímu bezpečnostnímu výboru chce předložit důkazy, které podle něho svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven Šlachta. Na výboru chce vystoupit i Šlachta, hodlá hovořit o možném propojení policie a lidí z kriminálního prostředí.
Chovanec odkazuje na GIBS
Ministr vnitra Chovanec reagoval tak, že pokud se takové jednání výboru uskuteční, je připraven na něj přijít i s vedením policie. Tuhý zároveň požaduje, aby byli na jednání pozváni i příslušní státní zástupci a pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Chovanec také uvedl, že policisté mají povinnost obrátit se s podezřením na trestnou činnost kolegů na GIBS. Komárek ale inspekci kontaktovat nechce, protože se její pracovníci údajně pokusili proniknout do spisu v kauze Vidkun, která se týká ovlivňování některých trestních řízení a úniků informací ze spisů.