Europoslanec Tomáš Zdechovský se v Evropském parlamentu mj. zabývá problematikou střetu zájmů. Jak informoval deník FORUM 24, ve středu se bude schvalovat další rezoluce o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, která naváže na zveřejnění auditů Evropské komise. Zdechovský uvedl, že na rezoluci bude velká shoda napříč politickými frakcemi, a to včetně Renew Europe, do níž patří hnutí ANO.
Evropský parlament bude příští středu jednat o rezoluci Evropského parlamentu týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Bude navazovat na tu, kterou jste schvalovali v loňském roce?
Tato rezoluce hovoří o tom, že došlo ke konečnému zveřejnění auditu Evropské komise, který říká to, co jsme avizovali dříve – Andrej Babiš je ve střetu zájmů a je konečným vlastníkem svých firem. Je o systematických řešeních a vyzývá Českou republiku, aby se zabývala tím, kdo je konečným vlastníkem společností, do kterých plynou evropské dotace. Mluví o tom, že je třeba přijmout další opatření pro boj proti oligarchům, a aby oligarchové, kteří chtějí jít do politiky namastit si kapsu, nemohli pobírat evropské dotace.
Vy se problémem se střetem zájmů Andreje Babiše zabýváte už sedm let. Zajímalo by mě, zda vás situace někdy nefrustruje, když stále nemáme na stole jasné řešení?
My máme jasné řešení. Dotace Andreji Babišovi byly zastaveny. Věřím, že po volbách do české poslanecké sněmovny se začnou vyšetřovat i různé podvůdky a podvody, které tady byly, kdy někteří úředníci na ministerstvech umožnili čerpání dotací holdingu, přestože ani zdaleka nešlo o malou a střední firmu. Je to boj a my bojujeme proti lidem, kteří mají nejen ekonomickou, ale také politickou moc. To je vždy těžký boj. Když jsme začínali na Slovensku, chodily výhrůžky, ale dnes se situace změnila. A toto musíme udělat i v České republice, bez toho to nepůjde. Všichni říkají, že jsou frustrovaní, protože to trvá dlouho. Netrvá. Tady jde o boj s nejbohatším člověkem v Česku, který má za sebou obrovský aparát lidí. Do toho vám a vaší rodině někdo vyhrožuje smrtí. Ty věci je nutné vyřešit tak, aby se tato situace, kterou v České republice momentálně máme, už nikdy neopakovala.
Evropský parlament už několikrát o Andreji Babišovi jednal. I z rozhovorů, které vyšly v deníku FORUM 24, nebo z výsledků hlasování o rezoluci z loňského roku je patrné, že je tam většina europoslanců, kteří si velikost problému uvědomují. Vidíte dostatečnou vůli k řešení ze strany Evropské komise?
Vidím tam určitý posun. Na začátku byla Evropská komise hodně zdrženlivá. Avšak poté, co EK i její úředníci začali studovat dostupné informace, začalo jim docházet, o jak obrovský problém jde a jak je zanedbaný. Ze začátku k němu přistupovali tak, že si někdo stěžuje, že jde o anonymní podání náměstka Andreje Babiše, a víceméně věřili tomu, co premiér říká. Jsem moc rád, že čím dál více kolegů i z liberální frakce Renew Europe, kam patří hnutí ANO, podporuje tyto rezoluce a řešení problému. Uvědomili si, že oligarchizace politiky může vést k tomu, že přestane fungovat demokracie. Tady není žádný osvícený vůdce. Tady je člověk, který si přišel do politiky nahrabat. Nebýt toho, že je politik, dotace by k němu nedotekly. Argumentace lidí z hnutí ANO je taková, že pan Babiš měl zchudnout o dvě miliardy. To není vůbec pravda. Když se podíváte na dodávky potravin do všech řetězců, jak jeho firmy zvýšily výkony a podíly na trhu, investice… Ten, kdo umí alespoň trošku počítat, zjistí, že za dobu, kdy je Andrej Babiš v politice, obrovským způsobem zhodnotil svůj majetek. Příští žebříčky miliardářů na dalších deset let, pokud se v České republice něco nestane a nebudou se vymáhat některé škody, opanuje Andrej Babiš.
Jak se díváte na trestní zodpovědnost českých úředníků, kteří dotace propláceli?
Myslím si, že je jednoznačná. Po volbách musí mít příští vláda odvahu do těch věcí jít stejně jako na Slovensku a rozklíčovat, kdo byl s kým spojený. Pamatuji si, jak nám Slovenská platební agentura tvrdila, že nemá žádné problémy, a po volbách se vše změnilo a odložené případy se vyšetřovaly. Řada úředníků bude muset skončit, protože kryjí podvody a proplácejí dotace, které dávno propláceny být neměly. Takový pan Havlíček nechal udělat sedmý audit na tu známou linku na toastovací chléb. Jestli má, nebo nemá holding vracet peníze. Co to je? Takový audit nestojí tři koruny, ale stovky tisíc korun. A to by měl pan Havlíček nebo ten, kdo to podepsal, zaplatit. Evropská komise dala jasné rozhodnutí, že zde existuje problém. Jaký potřebujeme audit? Finanční správa by měla okamžitě začít ty peníze vymáhat. Jen kvůli tomu, že někdo je premiérem České republiky, tak je vymáhat nebudeme? To je neskutečný případ a ukázka střetu zájmů. Je třeba tyto věci v České republice změnit a vrátit slovům spravedlnost a právo jejich skutečný význam.
Neměla by koalice SPOLU mít ve svém programu zpřísnění zákona o střetu zájmů?
Má. Tady ale nejde o psaní nových zákonů, ale o vymahatelnost práva. Úředníci mají přístup k informacím o tom, kdo je konečný vlastník. Jen to ale kvůli tomu, kdo je premiérem, nevymáhají. Po volbách je třeba říci, že ti úředníci, kteří takové věci kryli, končí. Za poslední čtyři roky pod vládou ČSSD, ANO a komunistů došlo k absolutní devastaci morálky i práva. Bude potřeba udělat jednoznačné kroky. Lidi dnes štve to, že právo platí jen pro někoho. Někdo ukradl v době covidu čokoládu a šel do vězení. A tady jsou lidé, kteří rozkrádali respirátory a jeden kupovali za sedm set korun… Jeden podvod za druhým. Ministerstvo zdravotnictví spolupracovalo s řadou netransparentních firem, vnitro totéž. Tito lidé musí být potrestáni. Nelze rozházet půl bilionu a říct: Sorry jako.
Když se ještě vrátím k zákonu o střetu zájmů, neměla by změna nastat v tom, aby se jednalo o trestný čin a nikoli o přestupek, jak je tomu dnes?
Musí být nastaveny finanční pokuty. Pokud je někdo ve střetu zájmů a neoprávněně čerpal dotaci, musí ji vrátit a zaplatit pokutu pět milionů. On si to pak rozmyslí.
Očekáváte ohledně rezoluce širokou shodu?
Ta existuje už dnes. Řadu bodů připravili kolegové z Renew Europe, tedy z Babišovy frakce. On může říkat, co chce, ale bude to tak. Řada lidí z liberální frakce je zhnusená z toho, co se v Česku děje, a stydí se za to, že Babiš je jejich členem.
Mělo by se hovořit i o vlastnictví médií?
Primárně jde o střet zájmů a o audity, ale média jsou závažné téma.
Co vám říkají vaši kolegové europoslanci z jiných zemích na celou situaci? Jsou překvapeni?
Asi před rokem překvapeni byli, nyní už většina z nich situaci pochopila a požadují řešení. Enough is enough, to je nejčastější heslo. Už je toho příliš. Andrej Babiš svým chováním překročil všechny meze. Podívejte se na jednání Rady: nikdo ho nebere vážně. Všichni si z něho dělají legraci. Babiš lže a myslí si, že se na to nepřijde. Prohrál veškerá vyjednávání. Nepovedlo se mu navýšit počty vakcín, selhává ve vyjednávání o vyhoštění ruských diplomatů kvůli Vrběticím. Má nulovou autoritu. Každý v EU ho má jen za někoho, kdo si přišel nahrabat do politiky. Není ani vůdce, ani spasitel, ten člověk dělá ostudu České republice, je úplně mimo a neumí vyjednat vůbec nic.
Mohl by být kvůli pokračujícímu střetu zájmů Andreje Babiše spuštěn proti České republice mechanismus právního státu?
Ano, přiznal to i zpravodaj nařízení. Pokud Česko nebude problémy řešit a bude se tu nadržovat jedinému člověku, je to možné. Jde o velké riziko. Čeští občané by mohli přijít o miliardy jen kvůli tomu, že stát nic nedělá se střetem zájmů předsedy vlády. Dotace by se mohly zastavit. Pokud bude chtít Česká republika žalovat Evropskou komisi kvůli auditu, musí Babišovi proplatit neoprávněně nějakou dotaci. Komise to odmítne a ČR ji může zažalovat. A pak může být veškeré čerpání zastaveno. Řekněte zemědělcům, kteří přežili covid, že nebudou dotace. Řekněte školám, že nebudou financovány projekty vědy a výzkumu. A to jen proto, kdo je premiérem. Bere si Českou republiku jako rukojmí. Místo toho by měl přijmout svou prohru, sbalit se a odejít, nebo přestat čerpat evropské dotace.