ROZHOVOR / Europoslanec Tomáš Zdechovský působí v Evropském parlamentu už deset let. V těch posledních pěti se kromě zahraničních vztahů EU zevrubně zabýval bojem proti střetu zájmů, který se týkal tehdejšího premiéra Andreje Babiše. „Nejsmutnější je příklad Petra Macha. Ten sliboval spoustu věcí, ale po dvou letech odešel z Evropského parlamentu, protože zjistil, že není schopen naplnit nic z toho, co sliboval. Evropská politika je týmová práce,“ zaznělo v rozhovoru.
Co je podle vás největším tématem voleb?
Na prvním místě je bezpečnost a nelegální migrace. Lidé mají pocit strachu i proto, že ve chvíli, kdy Vladimir Putin napadl Ukrajinu, se poměrně pevný pocit bezpečí začal ztrácet. Občané se bojí toho, že nelegální migrace může narušit bezpečnost jejich domovů.
S migračním paktem, který velice v kampani využívá opozice, je spojován ministr vnitra Vít Rakušan, s nímž je koalice SPOLU ve vládě. Nemyslíte si v této souvislosti, že vás to naopak může poškodit, pokud je to tak zásadní téma?
My jsme se vůči tomu vymezili a lidé to docela dost kvitují a i podle průzkumů nám v oblasti bezpečnosti a migrace přisuzují velkou kompetenci. Myslím si, že to, že jsme to i my zvolili jako hlavní téma na billboardy a že já sám se tomu dlouhodobě věnuji, může koalici SPOLU pomoci vyhrát tyto volby. Řekl bych, že to bude rozhodující.
Když sledujeme témata, která rezonují, je tu samozřejmě Green Deal. Co říkáte tomu, když si opoziční, zejména tedy neparlamentní strany píší na billboardy, že jej zruší nebo zastaví?
Je to nesmysl. Měly by se zaměřit na to, jak Green Deal udělat racionální. Aby dostal parametry toho, aby byl skutečně na ochranu přírody, a nikoli ideologický blábol, který má za cíl zastavit všechno spojené s chemií a průmyslem. Myslím si, že většina politiků na to dříve nebo později přijde. Nejsmutnější je příklad Petra Macha. Ten sliboval spoustu věcí, ale po dvou letech odešel z Evropského parlamentu, protože zjistil, že není schopen naplnit nic z toho, co sliboval. Evropská politika je týmová práce. Jediný poslanec neudělá nic. Vlivným sestanete až v momentě, kdy si uděláte silné sociální vazby napíč Evropským parlamentem a napříč frakcemi. Když to někdo nepochopí, v europarlamentu shoří jako papír.
Jak si představujete ideální koalici frakcí europarlamentu po volbách?
Evropská lidová strana, Evropští konzervativci a Evropští liberálové. Myslím, že je potřeba se do věcí obout a dát jim jasný rámec. Ať je to migrace, bezpečnost, obrana a společné nákupy munice a obranného vybavení či odstraňování překážek na vnitřním trhu. Je to i pokrok ve všech oblastech, jako je kontrola rozpočtu či transparentnost. Tyto tři strany se v těchto oblastech v podstatě shodnou, a kdyby se tato koalice podařila, Evropská unie za pět let projde skutečnou evolucí.
Kam myslíte, že bude směřovat italská premiérka Georgia Meloniová?
Zatím jednoznačně nedeklarovala, zda to bude ECR, nebo EPP. Ale já bych byl rád, kdyby její poslanci nakonec šli do Evropské lidové strany. Když v této kampani čtu její názory, jsou spíše bližší této frakci.
Vy jste na kandidátce na čtvrtém místě a dá se předpokládat, že budete pokračovat jako europoslanec. Zmínil jste bezpečnost, ale čemu byste se nadále chtěl věnovat?
Každý se chce věnovat lehkým, soft tématům. Chtějí řešit nenáročné věci. Já jsem poslední rok strávil v zahraničním výboru a byl jsem předsedou delegace pro státy Střední Asie, kde se podařilo odpracovat mnoho ve prospěch Evropské unie. Byl bych rád, kdybych v tom mohl pokračovat. Vyjednávat za Evropskou unii různé dohody, to je téma, které mi je blízké. Chtěl bych se věnovat reformě EU a fungování evropských institucí. To je něco jako vysoká škola evropské politiky. Co jiného by měl člověk dělat při třetím mandátu?
Odvedl jste dost práce ve spolupráci s Monikou Hohlmeierovou na záležitostech kolem řešení střetu zájmů Andreje Babiše. Jak se od nástupu vlády Petra Fialy změnila pozice České republiky v Evropské unii?
Razantně. Z ufňukánka a ukřivděného boročka, který stojí v koutě a dělá ze sebe chudáka, jsme se dostali do extraligy, kdy přichází sebevědomý premiér se sebevědomými názory, který jednoznačně Evropské unii nabízí témata, která je potřeba řešit. Ať je to jaderná energie, oblast dopravy nebo problémy s ukrajinským obilím. To jsou všechno témata, která má Česká republika možnost výrazným způsobem ovlivnit. Je to veliký posun od premiéra, který byl spíše titktokový maniak. Petr Fiala je schopen s kýmkoli komunikovat.
Poškodily nás věci typu několik hlasování o Babišově střetu zájmů?
Myslím, že neudělaly dobrou reputaci Andreji Babišovi. On se v Evropě shodil a ztratil kredibilitu. Česká republika je díky úspěšnému předsednictví nebo třeba díky naší muniční iniciativě natolik respektovaná, že si něco podobného dlouho nepamatuji. Slyším jen superlativy.
Vraťme se ke kandidátce koalice SPOLU. Tam nešlo zrovna o jednoduché vyjednávání. Ale teď, pár dní před volbami, je to výhoda, nebo nevýhoda?
Prozradím vám tajemství. Byl jsem jediný z prvních čtyř, který to skutečně chtěl. Dnes se tomu směju, protože všichni ostatní to teď vítají. Máme možnost vyhrát. Každý, kdo rozumí politickému marketingu, musí uznat, jak velkou práci jsme odvedli. Kdybychom se to snažili rozbít, nebylo by to. Koalice SPOLU má možnost porazit Andreje Babiše. Já jsem na to strašně hrdý. Věřím, že vyhrajeme, protože pokud v životě chcete bojovat za principy, musíte upozadit sami sebe. Já jsem v této kampani pracoval pro celý tým, rozvěšoval jsem plachty Topce, ODS i lidovcům. Chtěl jsem, abychom jako SPOLU vyhráli, byla to pro mě nejlepší kampaň a vnímám velice pozitivní atmosféru. Ať to skončí jakkoli, můžeme si podat ruku.
Kolik mandátů bude úspěch?
Hlavně je důležitá výhra. Další prohra Andreje Babiše bude korodovat tu myšlenku možnosti, že vyhraje sněmovní volby s kdovíjakým úspěchem. Politika je hlavně o symbolech. Když koalice SPOLU vyhraje další volby, bude to skvělý úspěch a předpoklad k tomu, že se toto spojení nerozpadne, bude pokračovat a dostane možnost vyhrát volby i příští rok.
Ono to ale vypadá, že existuje vůle k pokračování koalice SPOLU bez ohledu na tyto volby, nebo ne?
Existuje i neexistuje. Samozřejmě že se i v jednotlivých stranách ozývají hlasy, ať to jdeme dělat jinak. Myslím, že je to vždycky o momentální náladě. Před čtyřmi měsíci KDU-ČSL řešila sebe sama a ta vůle by asi byla jiná, než bude vůle po dalších vyhraných volbách.
O víkendu ale nejspíš příliš mnoho lidí k volbám nepřijde. Čím to je, že k EU Češi přistupují tak vlažně?
Češi si dostatečně neuvědomili, že mohou v Evropě hrát první housle. Řada lidí si myslí, že nám někdo něco diktuje. Myslím si ale, že tyto volby to změní. Jsou to páté volby, kdy si mohou lidé rozhodnout o tom, kdo je bude reprezentovat. Je potřeba je motivovat, aby k volbám chodili.
Pokud se chcete věnovat reformám EU, neměl by se třeba změnit i způsob, jakým se europoslanci volí, aby se více identifikovali se zastoupením?
Tyto volby jsoou specifické, že máme jen dva kroužky, nikoli čtyři. Bude těžké skákat. Třeba můžeme rozdělit Česko na dva obvody. Možná by stačilo změnit detaily, dát stranám více peněz za hlasy a tak podobně. Motivace je zásadní, pro strany i pro voliče.