Europoslanec Tomáš Zdechovský se ve čtvrtek zúčastnil zasedání Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, kde byla schválena Zpráva o víceletém finančním rámci na období 2021–2027: boj proti oligarchickým strukturám a ochrana finančních prostředků EU před podvody a střety zájmů. Ta nyní poputuje do Evropského parlamentu. Týká se konkrétně i bývalého premiéra Andreje Babiše a Zdechovský, který se dlouhodobě zabývá problematikou střetu zájmů, vysvětluje, co bude očekávané schválení tohoto usnesení znamenat.
Co znamená schválení zprávy na Výboru pro rozpočtovou kontrolu?
Jde o jasný signál všem oligarchům, kteří chtějí kombinovat politickou, ekonomickou a mediální moc, že europoslanci chtějí po Evropské komisi a po členských státech, aby se tímto problémem začaly zabývat a připravily legislativu a opatření, aby to nebylo možné. Aby do politiky nechodili miliardáři upravovat zákony tak, aby se z nich stávali multimiliardáři. Politika má sloužit například k tomu, aby se zastávala lidí v sociální nouzi nebo řešila problémy těch, kteří jsou nejzranitelnější, ne naopak.
Co bude s dokumentem dál?
Tato zpráva jde 14. března na plénum europarlamentu. Pokud ji schválí, a já věřím, že ano a že půjde o více než 400 či 500 poslanců, vyšleme jasný signál členským státům i Evropské komisi, aby se řídily seznamem opatření, která jsme již dříve navrhli. To znamená, aby byly sledovány firmy a jejich propojení, aby nemohlo docházet k tomu, že zatímco některé organizace jsou při získávání dotací omezovány, tak oligarchové ve všech zemích čerpají neskutečné množství dotací. Dělají, že konkrétní společnosti nejsou jejich, mají sídla na Kypru a v dalších zemích.
Budeme chtít, aby bylo evidentní, kdo je konečným vlastníkem konkrétních společností, aby skončily offshory a aby nebylo možné tímto způsobem schovávat majetek. Chceme, aby opravdu začala Evropa být daleko striktnější a aby bylo jasné, ke komu prostřednictvím dotací peníze daňových poplatníků plynou. Nemůžeme je posílat do černých schránek miliardářů.
Co chybí v tomto ohledu v českých zákonech?
My jsme o tom s Petrem Fialou a dalšími členy vlády několikrát hovořili. Musíme vytvořit všechny transparentní rejstříky, musíme zveřejnit konečné vlastníky. Musíme se podívat, kdo a jakým způsobem dodává například do Státních hmotných rezerv zboží. Musíme státní správu digitalizovat tak, aby všechna data byla dohledatelná. Všichni se nyní dívají na to, kdo dostal peníze v rámci podpory po covidových opatřeních, a diví se, kolik miliard spadlo do společností, které nesídlí v České republice. Nemáme dotace dostatečně provázány s těmito informacemi.
Pokud u nás někdo nedaní, nemůže dostávat státní zakázky, to je přece logické. Stát si takovou věc musí umět ošetřit a být důraznější. Bavíme se o schodku 280 miliard a experti upozorňují, že sto miliard nám visí v daňových rájích a offshorech. Stát by měl jasně říci, jaká pravidla budou platit. Doba, kdy přicházíme na daních z příjmu o desítky miliard, musí skončit. Stát jako pastýř by si měl ty ovečky, které platí daně, hýčkat a podporovat je.
Ve zprávě se opět několikrát objevilo jméno Andreje Babiše. Hrozí stále České republice, že bude kvůli jeho střetu zájmů vracet peníze?
Rozhodně. Nyní peníze nejsou propláceny od roku 2018. To jsme dotace platili my z našich peněz. Takže je na nových ministrech, aby uplatnili sankce a aby chtěli peníze po Andreji Babišovi a po Agrofertu vrátit. Když je neproplatila EU, šlo to z českého rozpočtu. Pan Havlíček si nechal zpracovat deset právních posudků na stejnou věc, aby dospěl k názoru, že peníze budeme vracet. Evropská komise neproplatí sto milionů na toastovou linku a další projekty. To si musíme vyřešit v České republice a začít co nejrychleji vymáhat peníze od Agrofertu zpátky.
Navíc však stále čekáme na výsledky zemědělského auditu. Očekáváte, že se v letošním roce dozvíme, jak to dopadlo?
Určitě. Nejde o nic složitého. Největší problémy jsou ve společnostech, které se tvářily jako malé a střední podniky, a už dávno patřily pod holding. Auditní řízení trvá tak dlouho proto, že Česká republika se vymlouvala, že je covid, že nemáme dostatek lidí, a řízení se tak stále prodlužovalo. Myslím si, že nyní bude dokončeno.
Očekáváte, že v tomto případě dojde na nějaké vracení peněz?
Určitě. Ale nejsem schopen před tím, než finální audit přijde, situaci odhadnout. Evropská komise na slyšení v kontrolním výboru řekla, že našla pochybení, ale zatím je nespecifikovala. Je však jasné, že tato pochybení se budou muset nějak vyřešit.