Europoslanec Tomáš Zdechovský deníku FORUM 24 řekl, že vznik koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 pro kandidaturu ve sněmovních volbách v příštím roce je na té nejlepší cestě. Zároveň zhodnotil současnou situaci kolem koronavirové pandemie a z pohledu europoslance popsal, v čem nám Evropská unie pomáhá. Hovořili jsme také o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, který byl opět potvrzen Evropskou komisí.
Jak hodnotíte současnou situaci v Česku a zejména vývoj kolem ministra Prymuly?
Situaci hodnotím jako velmi vážnou. To, co se stalo kolem Romana Prymuly, považuji za hodně zvláštní. Někteří lidé z ANO vnímají současnou situaci jako obrovskou příležitost zbohatnout. Snaha jít na tajné schůzky po večerech mimo sněmovnu či ministerstva, kde se ti lidé obávají toho, že by mohli být odposloucháváni, jen ukazuje, že řada lidí jako pan Faltýnek opravdu v této době, kdy umírají stovky lidí, hledají způsob, jak se zabezpečit.
ODS na tiskové konferenci, které se zúčastnily i TOP 09 a KDU-ČSL, zopakovala, že by vláda po skončení nouzového stavu měla podle ní požádat o důvěru, případně by se mělo hlasovat o nedůvěře vládě. Jaký postoj mají lidovci?
KDU-ČSL tento krok v tuto chvíli nepodporuje. Máme za to, že krize do března neskončí. Když vidíme různé scénáře, a já bych opravdu byl rád, aby přišlo oznámení, že nově nakažených jsou jen dva tisíce a že opatření zabírají, je jasné, že zázrak se konat nebude. Za současného stavu bychom měli říkat, jak jinak bychom to dělali a že jako opozice táhneme za jeden provaz a jsme ti, kteří „nekecají a makají“. Myslím, že každý občan bude schopen vystavit této vládě vysvědčení se vším všudy již za necelý rok.
Vy sám jste jedním ze zastánců té tzv. konzervativní koalice, tedy spojení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL na kandidátkách do sněmovny. Je to na dobré cestě?
Je to na nejlepší možné cestě právě proto, že konzervativní koalice se shodla na programu. To je klíčové. Program je postavený na tom, že chceme tuto zemi dát do pořádku, chceme jí vrátit naději a chceme, aby v čelech rezortů stáli opravdoví odborníci. A aby se tato země pohnula někam dál. Českou republiku bude nutné ekonomicky stabilizovat a minimálně čtyři roky bude trvat, než se v některých sektorech vrátí původní nabídka a firmy budou v takové kondici, v jaké byly na podzim minulého roku.
Vidíme také, že Evropská unie je s námi solidární. Česko dostalo například ventilátory. Co vlastně EU v této krizi dělá?
Pan Babiš například vůbec nepřiznal to, že EU nám poskytla půjčku ve výši 58 miliard korun na zachování pracovních míst. To, že Česká republika z těchto peněz platí i kabiny nějakým sportovním bossům, to je bohužel česká realita. Evropská unie pomáhá. Jsou připraveni lékaři, kteří by mohli do České republiky přiletět, je tu možnost přesunout některé pacienty do Německa, i když zatím všechno není dořešeno. To je právě ta solidarita. Němci mohou Česku poskytnout několik milionů ochranných masek, oděvů a dalších věcí. Stačí, aby o to česká vláda zažádala.
Když hovoříme o EU, řekněte mi, jak hodnotíte hlasování o Společné zemědělské politice?
Je to základ pro kompromis. Samozřejmě neprošlo všechno, co jsme chtěli, ale řekl bych, že je to vyvážené. Když se podíváme na reálné výsledky, myslím si, že jediný problém, který existuje, je fakt, že 27 nejbohatších lidí v oblasti zemědělství bude i nadále přijímat poměrně velké peníze z EU. Už to ale nebudou nekonečné částky. Na investičních dotacích to vypadá, že se na určitém stropu domluvíme. Dále je důležité, že bude větší podpora malým a středním zemědělským podnikům, což může výrazně pomoci v České republiky například v konkurenceschopnosti a k tomu, aby ti nejmenší mohli hospodařit opravdu ekologicky.
Myslíte si tedy, že zastropování dotací nebo vytvoření rejstříku konečných vlastníků Evropská rada nebude bojkotovat?
Myslím si, že nebude. Minulý týden jsme hovořili s představiteli Německa a ti budou v tomto chtít nalézt kompromis. Ten rejstřík nechce jedině Česká republika a my víme proč. Protože v tu chvíli by všichni viděli, že Andrej Babiš nebere dotace jen v České republice, ale i v okolních státech. Ostatní země s vytvořením rejstříku souhlasí a pro Německo nebo Nizozemsko je to klíčové.
Do České republiky dorazila reakce na odpověď české vlády na první audit týkající se premiéra Andreje Babiše. Opět se potvrdilo, že předseda vlády je ve střetu zájmů. Co bude dál?
Česká republika by měla vyjasnit sporné otázky, ale ten audit je hotový. Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Ať odpovíme jakkoli, dojde ke krácení zemědělských dotací. Tomu se Agrofert už nevyhne. Je to jen o tom, že Evropská komise řeší, aby do budoucna nedocházelo ke střetům zájmů. To, že od roku 2018 nikdo nemůže být premiérem a zároveň mít ve svěřenských fondech své podniky, které získávají dotace, je prostě neměnný fakt. Ten, kdo mohl vidět materiály k auditu, ví, že Evropská komise koná a že střet zájmů Andreje Babiše nebude nadále tolerován.