Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) byl jako člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP v únoru na kontrolní misi v České republice. Nyní v rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří o tom, jaké dopady bude mít rezoluce o premiérovi Andreji Babišovi, kterou bude v pátek schvalovat Evropský parlament. Vzkaz je podle něj jasný: poslanci mají mnoho informací a nyní vědí, že Babiš dlouhodobě o svém střetu zájmů lže.
Jak hodnotíte konečné znění rezoluce o Andreji Babišovi?
Myslím, že rezoluce je stručná, jasná a poměrně dost úderná. V současné době už je nashromážděno tolik důkazů o tom, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů, že už není možné ani v Česku tvrdit opak. Toto není žádná kampaň, žádný Antibabiš, ale jde o Andreje Babiše, který sám předává důkazy o tom, že podniká a jeho majetek roste díky tomu, že je premiérem České republiky.
Říkáte, že ta rezoluce je stručná, jedná se ale o dlouhý výčet, kde je mj. skoro padesát bodů. Je to běžné, že o nějakém konkrétním politikovi či případu vznikne soupis tolika problematických věcí?
Není to běžné, je to poprvé v historii, kdy máme důkazů tolik, že kdyby se jednalo o trestní řízení, bylo by to nezpochybnitelné odsouzení. Ukazuje se, že Andrej Babiš od začátku lhal o svém střetu zájmů. Evropská unie pouze vzala otevřené zdroje a tvrzení a dala je na papír. V České republice to popsala řada médií, ale české orgány, které jsou pod vlivem Andreje Babiše, tuto problematiku neřeší.
Překvapilo vás, že se k této rezoluci přidává frakce Renew Europe, kam patří hnutí ANO?
Vůbec mě to nepřekvapilo, protože v Renew Europe dlouhodobě sílí tlak na vyloučení hnutí ANO. Jsou tam samozřejmě lidé, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Andrej Babiš nemá do vyřešení svého problému v politice co dělat.
Jaké budou následky rezoluce po jejím schválení? Měla by na ni zareagovat Evropská komise?
Komise a všechny další evropské instituce rezoluci dostanou a uvidí, že poslanci a další orgány mají velký přehled o tom, co se děje. A tedy to, že Andrej Babiš neoprávněně čerpal a čerpá dotace. Že Nejvyššímu kontrolnímu úřadu jsou upírány některé povinnosti a pravomoci proto, že se dotkl problematických věcí týkajících se firem spojených s premiérem Babišem. Bude to mít ještě dalekosáhlý ohlas a podle tohoto případu se budou psát dějiny střetu zájmů. V Evropské unii už nikdy nesmí nastat případ, kde jeden politik takovýmto způsobem kumuluje ekonomickou, politickou i mediální moc.
Aktuálně se vyjednává o evropském rozpočtu a Víceletém finančním rámci i v souvislosti se změnami kvůli koronavirové pandemii. Jak to ovlivní naši vyjednávací pozici?
Česká vyjednávací pozice je dlouhodobě velmi špatná. Andrej Babiš za sedm let, co byl ministrem financí a premiérem, nedokázal vyjednat téměř nic. Jezdí na jednání nepřipravený, jeho ministři pořádně neumí jazyky, což znamená, že se neúčastní jednání nebo tam za sebe posílají zástupce. Babiš se hlavních jednání s lídry Evropy a světa prostě neúčastní. Podívejte se na seznam návštěv v České republice za poslední tři roky. Zjistíte, že se sem nijak zvlášť nehrnou, například ve srovnání s Chorvatskem a dalšími zeměmi. To ukazuje na to, že Andrej Babiš je na okraji zájmu a Českou republiku neskutečně poškozuje.
Ve zmiňované rezoluci se také hodně hovoří o svobodě médií. Bude se i tato věc nyní řešit více než dříve?
Určitě. Různé organizace ukazují, že svoboda médií v České republice se musí začít otevírat. Andrej Babiš oligarchizuje českou společnost a bohužel je jeho střet zájmů v médiích evidentní. Podívejme se na množství inzerátů Českých drah, které byly umístěny v jeho médiích. Babiš svůj vliv stále posiluje. Kdyby neměl média v tomto rozsahu, už by dávno nebyl předsedou vlády České republiky.
Jak celkové znění rezoluce ovlivnila únorová kontrolní mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP do České republiky? Ptám se nejen na zjištění, ale například také na urážky, které od Babiše zazněly směrem k vám, europoslanci Peksovi a předsedkyni výboru Hohlmeierové.
Myslím si, že řadě lidí poté, co i Monika Hohlmeierová zaznamenala výhrůžky smrtí, došlo, že se setkali s oligarchickou strukturou srovnatelnou se Slovenskem. Na Slovensku se podařilo po naší misi tuto strukturu rozbít. Mnoho lidí si uvědomuje, že Česká republika je významný partner a významný člen Evropské unie, ale bohužel premiér ji staví na vedlejší kolej. Pro členy Renew Europe, kam ANO patří, to bylo velmi nepříjemné překvapení. Kolegové, se kterými jsem hovořil, mluvili o šoku a překvapení z Babišova jednání a z napadání členů této mise.