Počet nakažených koronavirem v Česku roste a ve středu 11. března večer bylo hlášeno již 91 případů onemocnění. Proto je dobře, že se přijala přísná opatření proti šíření této nebezpečné virové choroby. Je potřeba její nárůst maximálně ztížit. Zavřené zůstávají základní, střední a vysoké školy.
KDU-ČSL tato opatření podporuje a podle našeho názoru by měly být uzavřeny i umělecké a mateřské školy. Je tu však jeden problém: Malé děti nemohou zůstat bez dozoru a ne v každé rodině jsou k dispozici prarodiče, jimž se hlídání jako rizikové skupině ostatně ani nedoporučuje.
Podle zákona mají rodiče dětí mladších deseti let v případě uzavření školských zařízení nárok pobírat devět dnů (samoživitelé 16 dnů) tzv. ošetřovné, které činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Po skončení této doby mohou sice rodiče i nadále zůstat s dětmi doma, avšak už bez finanční náhrady.
Jsem toho názoru, že v těchto výjimečných případech by měli rodiče pobírat tuto dávku ve výši 100 % základního platu, a to po celou dobu, kdy musí se svými potomky zůstat doma. Tato situace je nařízená, děti reálně není potřeba ošetřovat – ke specifické situaci by se proto mělo přistupovat specificky.
Vím, že je to obtížné, ale nejde přehlížet ani fakt, že zvláště matky samoživitelky z nízkopříjmových skupin to může přímo existenčně ohrozit.
Samozřejmě je třeba zvážit i další možnosti, jak rodičům pomoci. A jsem proto rád, že s nápady přicházejí i firmy, které v mnoha případech nečekají na to, co jim nařídí stát. Například jihočeská společnost Madeta nabízí svým zaměstnancům hlídání dětí přímo ve své centrále v Českých Budějovicích.
Toto je jedna z dalších cest, jak rodinám s dětmi pomoci, a příklad hodný následování.
Autor je místopředseda KDU-ČSL a europoslanec.