
Předseda SPD Tomio Okamura FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24
FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

NÁZOR / Tomio Okamura nás obohatil svými úvahami o možné neutralitě Česka. Bývalý provozovatel cestovky pro plyšáky není nejspíš příliš kovaný v politologii. Je dost hrozné, kdo všechno může být dnes u nás zákonodárcem.
„Co se týče případného referenda o NATO – jelikož jsem pro mír a nechci žádné zatahování ČR do války a také se mi líbí neutralita Rakouska či Švýcarska –, tak mi můj pocit říká hlasovat pro vystoupení. Současná situace po čtyřletém vládnutí Fialovy vlády je ale bohužel taková, že naše armáda je v nejhorší situaci za dobu samostatné České republiky. Chybí vojáci, chybí materiál, chybí technika. Proto jsem řekl, že teď v tuto chvíli nemáme technicky vzato armádu, která je schopna chránit území České republiky a naše občany a nemůžeme se tedy ocitnout v bezpečnostním vakuu,“ tvrdí Okamura.
Tomio Okamura je poněkud zmatený. Česká republika leží ve středu Evropy, obklopená zeměmi NATO a Evropské unie, bez přirozených geografických bariér (hory, moře), které pomáhají neutralitě Rakouska a Švýcarska. Na rozdíl od těchto zemí, jež mají dlouhou tradici neutrality zakotvenou v mezinárodních smlouvách (například Švýcarsko od roku 1815, Rakousko od roku 1955), by vystoupení Česka z NATO znamenalo oslabení bezpečnostních záruk a potenciální izolaci v regionu, kde řádí ruské hybridní hrozby a nestabilita.
Okamura sám mluví o slabinách české armády – nedostatek vojáků, materiálu a techniky. Představa, že by Česko mohlo rychle vybudovat armádu schopnou samostatné obrany, je ale naivní. Modernizace armády vyžaduje desetiletí investic, výcviku a technologického rozvoje. Bez NATO bychom museli dramaticky navýšit obranný rozpočet.
Okamurova víra, že neutralita automaticky zajistí mír a nějaká země se vyhne zatahování do konfliktů, ignoruje historická fakta. Neutralita nechrání před hybridními hrozbami, kybernetickými útoky nebo dezinformacemi, které NATO pomáhá koordinovaně řešit. Ukrajina byla před rokem 2014 de facto neutrální, ale stejně čelila ruské agresi. Neutralita také nezabránila napadení neutrálních zemí během druhé světové války, například Norska a Belgie.
Rakousko a Švýcarsko jsou neutrální země, ale spolupracují s NATO prostřednictvím programu Partnerství pro mír, což Okamura jaksi nezmínil. Vystoupení z NATO by také poškodilo ekonomické zájmy Česka, třeba přístup k technologiím a zbrojním kontraktům, a zvýšilo by nejistotu pro zahraniční investory.
Okamurova vize samostatné obrany ignoruje realitu moderního válčení, které vyžaduje interoperabilitu, sdílení zpravodajských informací a koordinaci se spojenci. I silné neutrální státy, jako Švédsko a Finsko, které se po ruské invazi na Ukrajinu připojily k NATO, uznaly, že samostatná obrana není v dnešním prostředí dostatečná. Česko s omezenými zdroji a bez tradice neutrality by těžko dokázalo samo čelit hrozbám.
Tomio Okamura by měl vysvětlit, proč má na tolik otázek stejný názor jako Kreml.