Opoziční politik Tomio Okamura dnes ve sněmovně, která projednává vládní novelu o změně způsobu volby členů Rad České televize a Českého rozhlasu, hovořil hodinu a tři čtvrtě. A jak je jeho zvykem, vyjadřoval se úplně ke všemu, tedy i k tomu, co s projednávaným bodem vůbec nesouvisí. Okamura se netají tím, že chce jednání zablokovat, ovšem sněmovna odhlasovala, že v případě potřeby může jednat i přes noc až do středečního rána. Svým vystoupením však předseda SPD ukázal, jak se jej dotýká, že nebyl již dlouho pozván do hlavního diskusního pořadu České televize.
„Vládní koalice Petra Fialy chce politicky ovládnout veřejnoprávní média a zneužít tak koncesionářské poplatky všech občanů ve svůj politický prospěch. Jedná se o nástup nové totality v podání Fialovy vlády, ve které je většina vládních stran více či méně zapojená do organizovaného zločinu v hnutí STAN. Teď nově se týká minimálně dvou vládních stran také organizovaný zločin v Brně, konkrétně ODS a KDU-ČSL, co se týče kupčení s byty,“ začal zhurta Okamura, který dal jasně najevo, že se SPD bude snažit bránit přijetí novely všemi prostředky.
Rozhořčení mu vydrželo i nadále, když se obul do druhé parlamentní komory, v níž jeho strana nemá žádné zastoupení. Senát mu v této souvislosti vadí zvláště proto, že vládní návrh počítá s tím, že do volby by nově byli zapojeni právě i senátoři. „Pro nezájem občanů jsou senátoři voleni pouze pár tisíci hlasy. To, že návrh zákona na ovládnutí České televize a Českého rozhlasu současnou vládní garniturou podal senátor za STAN, tedy senátor zvolený za mafiánský projekt, dává tušit, že tu jde skutečně o něco proti zájmům veřejnosti,“ prohlásil Okamura, podle nějž je „v tuto chvíli Česká televize v mnoha ohledech hlásnou troubou jedné jediné probruselské ideologie“.
Během svého vystoupení, v němž míchal různá vzájemně příliš nesouvisející témata, dal několikrát nevědomky najevo, co mu vlastně na televizi vadí nejvíce. Už nejméně osm let totiž nebyl pozván do Otázek Václava Moravce. Toho Václava Moravce, jemuž spolu s Markem Wollnerem a Norou Fridrichovou nemůže přijít na jméno, neboť „právě několik aktivistů zneužívá ty pořady pro své osobní ego a pro své osobní politické přesvědčení. Mám na mysli pana Wollnera, paní Fridrichovou, pana Moravce. Kvůli těmto třem lidem jsou vlastně propouštěni teď zaměstnanci České televize, že Česká televize prý nemá peníze.“
Okamura přitom v České televizi vystupuje v jiných pořadech jako představitel opozice pravidelně. Jak silně mu absence v Moravcových otázkách opravdu vadí, dal najevo i tím, že to následně ještě zopakoval: „Protože v okamžiku, že předseda parlamentní strany, kterou volí přes půl milionu voličů, není osm let pozván Václavem Moravcem a Českou televizí do hlavního diskusního pořadu a nikoho to nezaráží, tak vidíme, jakým nedemokratickým směrem vláda Petra Fialy směřuje.“
A co ještě Tomiu Okamurovi kromě nepozvání do diskusního pořadu vadí? Vadí mu nejen nezávislost České televize, ale svobodná média obecně, jak to ve svém projevu jasně ukázal, když se opřel do „ideologického zázemí“ lidí, kteří předkládanou novelu připravovali. „Byly to neziskové organizace, které dlouhodobě jdou na ruku vládní pětikoalici Petra Fialy, jednoznačně prosazují názory vládní koalice Petra Fialy. Je to nezisková organizace Rekonstrukce státu, která je podle mých informací placena ze zahraničí, a myslím, že se každý může podívat na její účet. Dále je to Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu a dále je to Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Kdo se někdy seznámil s činností tohoto Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, což je jenom název, tak o nezávislosti nemůže být samozřejmě – no tak nezávislost…,“ nedořekl Okamura, který dále zmínil i „vládního cenzora“ Michala Klímu, senátora Davida Smoljaka či poslance Jana Lacinu, který „pracoval v České televizi a hájí její tvrdé jádro, to aktivistické“.
„Nadační fond nezávislé žurnalistiky finančně podporuje například organizaci Člověk v tísni, web Hlídací pes, peníze dal také například časopisu a webu FORUM 24, vydavatel Pavel Šafr atd.“ opřel se Okamura do médií, která nemá rád, protože jej často a právem kritizují. Možná i proto je po chvíli zmiňoval ještě jednou. „Podívejme se, kdo je například členem Mezinárodního tiskového institutu. Členy jsou například právě Michal Klíma, to je ten vrchní cenzor, který byl jmenován premiérem Petrou Fialou, dále je to například Pavel Šafr, Jaroslav Kmenta, Barbora Tachecí, Robert Čásenský, Janek Kroupa a další. Zase přesně vidíme, já nechci tady mluvit jenom o jménech, někdo je takový, někdo je makový, ale v každém případě tady vidíme určitou… To, o čem chci mluvit, tady nechci vůbec nikoho kritizovat nějak osobně, to nemá ani smysl, ani nechci zacházet do nějakých detailů, ať si má názory každý, jaké chce. Já uvažuji demokraticky, takže ať si každý říká, co chce,“ smíchal Okamura dohromady jména a instituce tak, že výsledek nedává prakticky žádný smysl.
Nejvíce se však předseda SPD bojí cenzury. „Zavedete cenzuru, která zajistí, že veřejnoprávní média budou svůj hlas propůjčovat pouze lidem, kteří létají na eurovíkendy do evropských metropolí, pracují v nadnárodních korporacích a cítí se být světoobčany, jejichž vláda sídlí v Bruselu,“ prohlásil Tomio Okamura.